ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններն ազատ, բաց եւ մրցակցային է ճանաչել:
Այս մասին, այսօր` մայիսի 7-ին, Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Վլադիմիր Գարկունը:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն են իրականացրել 31 418 դիտորդներ տեղական կազմակերպություններից եւ 647 դիտորդներ 11 տարբեր միջազգային կազմակերպություններից ու դեսպանատներից:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը, որի կազմում ընդգրկված է եղել 151 դիտորդ, գլխավորում են Վլադիմիր Գարկունը եւ դիտարկման շտաբի ղեկավար Եվգենի Սլոբոդան:

Оценка миссия Межпарламентской ассамблеи СНГ
Миссия Межпарламентской ассамблеи СНГ признала парламентские выборы в Армении свободными, открытыми и конкурентными.
Об этом сегодня, 7 мая, на пресс-конференции в Ереване заявил глава Миссии наблюдателей СНГ в Армении Владимир Гаркун.
Наблюдательскую миссию на парламентских выборах в Армении 6 мая осуществляли 31 418 наблюдателей от 53 местных организаций и 647 наблюдателей от 11 различных международных организаций и посольств, аккредитованных в Ереване.
Наблюдательскую миссию СНГ, в составе которой 151 наблюдатель, возглавляют первый заместитель председателя Исполнительного комитета СНГ Владимир Гаркун и руководитель штаба мониторинговой миссии стран СНГ Евгений Слобода. Помимо этого, за выборами следили 22 наблюдателя из Межпарламентской ассамблеи стран СНГ.