Այսօր Փարիզում՝ Ելիսեյան պալատում, կայացել է նորընտիր նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի երդմնակալության արարողությունը, որին մասնակցել է նաև հեռացող նախագահ Նիկոլա Սարկոզին:Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահը երդմնակալության արարողությունից անմիջապես հետո ակտիվորեն կզբաղվի Եվրոպայի ֆինանսական ճգնաժամի հաղթահարման գործով:
Երդմնակալության արարողությունից հետո Օլանդը նախ ծաղկեպսակ կդնի Հաղթանակի կամարի մոտ, ինչից հետո ավտոմեքենայով կշրջի Ելիսեյան դաշտերում:
Չի բացառվում, որ արարողության ավարտից հետո Ֆրանսիայի նախագահը կներկայացնի նաև նոր կառավարության կազմը: Հավանաբար ֆինանսների նախարար կդառնա Միշել Սապինը, իսկ վարչապետ կնշանակվի Ժան-Մարկ Այրոն:
Ընթրիքից հետո Օլանդը կմեկնի Գերմանիա` հանդիպելու Անգելա Մերկելի հետ, ով արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է "գրկաբաց" ընդունել Օլանդին: Այդ կերպ Մերկելը հավանաբար կքավի մեղքն այն բանի համար, որ ընտրությունների ընթացքում նա բացահայտորեն աջակցում էր Սարկոզիին:

Церемония передачи полномочий от действующего президента Франции Николя Саркози избранному главой государства Франсуа Олланду началась сегодня в Париже.
Кортеж Олланда прибыл к Елисейскому дворцу около 10 утра (12.00 мск). По дороге из XV округа Парижа, где проживал Олланд, его машина, несмотря на внушительное сопровождение, несколько раз останавливалась на красный свет светофоров, пропуская пешеходов.
У здания официальной резиденции главы государства Олланда встречали многочисленные зеваки и сторонники Николя Саркози, которые пришли проститься с уходящим президентом и скандировали "Спасибо, Николя!".
По красной дорожке Олланд пересек парадный двор Елисейского дворца, у ступеней перед входом в здание его встретил Саркози. После короткого рукопожатия они удалились в кабинет, где уходящий президент должен передать своему преемнику "ядерные коды" и текущие дела.
Затем Саркози покинет Елисейский дворец, а Олланд направится в зал для торжеств, где в присутствии гостей будет официально провозглашен президентом Французской Республики.