ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի հետքերով
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանն ավարտվեց. շատ հագեցած օրակարգում քիչ չէին մեր երկրին և տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր: Այս նստաշրջանի ընթացքում քննարկված հարցերի, մասնավորապես մեր երկրի համար նոր մարտահրավերների և հնարավորությունների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախկին անդամ Նաիրա Կարապետյանի հետ:
- Ըստ Ձեզ, ի՞նչն է այս նստաշրջանից  մեր երկրի համար լինելու մարտահրավեր և ինչը՝ հնարավորություն:
- Այս նստաշրջանին քննարկվել է շատ կարևոր մի զեկույց՝ «Վեհաժողովի կողմից իրականացված մոնիթորինգի գործընթացը՝ 2021թ. հունվարից դեկտեմբեր»: Այս փաստաթուղթը ներկայացնում է մոնիթորինգի տակ գտնվող պետություններում տիրող իրավիճակը՝ երկիր առ երկիր: Հիմնական ստորգետնյա քարերը հենց այստեղ են թաքնված:
* Նախ՝ զեկույցի կետ 3-ում նշվում է, որ «Վեհաժողովը կարևորում և հետևում է ԼՂ հակամարտությանը վերաբերող զարգացումներին և պատրաստակամություն հայտնում ակտիվ մասնակցություն ունենալ կողմերի միջև երկխոսությանը խորհրդարնական մակարդակով»: Հայկական պատվիրակությունը այս կետի վերաբերյալ որևէ առարկություն կամ փոփոխություն չի առաջարկում՝ գոնե նշելու,որ հակամարտության կողմ է նաև Արցախը, կարևորելու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը, այլ նաև ընդգծելու համար այն փաստը, որ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբի համանախագահությունն է միջազգային մանդատ ունեցող ինստիտուտը, որ զբաղվում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման խնդրով: Փոխարենը ԵԺԿ քաղաքական խմբի անունից ելույթ ունեցող հայ իշխանական պատգամավորը հատուկ գովեստի է արժանացնում այս կետը, երևի մոռանալով, որ Արցախի հարցնի որևէ բաղադրիչ այլ հարթակներ տեղափոխելը կարող է լրացուցիչ օժանդակող գործիք դառնալ Ադրբեջանի համար խաթարելու վերադարձը բանակցային գործընթաց և փորձելու «մարսեցնել» պատերազմի արդյունքները և, այսպես կոչված, «նոր իրավիճակը»:
* Ադրբեջանին վերաբերող հատվածում որևէ հիշատակում չկա մեր գերիների և բռնի պահվող անձանց մասին, նրանց նկատմամբ հարուցված ապօրինի դատական գործերի մասին, չկա հիշատակում պատերազմի ավարտից հետո Ալիևի և այլ պաշտոնյաների հայատյաց ելույթների մասին, ռազմավարի տխրահռչակ պուրակի և այլ մեզ հայտնի անընդունելի երևույթների մասին: Չկա նաև մեր պատվիրակության կողմից այս ամենը ներառելու որևէ առաջարկ:
* Թուրքիային վերաբերող հատվածում չկա որևէ հիշատակում Արցախյան 2-րդ պատերազմում նրա անթաքույց մասնակցության, սպառազինության, ԱԹՍ-ների, հատուկ ջոկատների, ահաբեկիչների՝ Ադրբեջան մատակարարման մասին, հաշվետու տարում Թուրքիայի և Ադրբեջանի համատեղ ռազմատենչ և սպառնալիքներով լի համատեղ հայտարարությունների մասին, կրկին չկա պատվիրակության կողմից այս ամենը ներառելու որևէ առաջարկ:
Այսպիսի զեկույցների կարևորությունն անտեսելն ու որևէ ջանք չգործադրելը՝ ԵԽ 47 պետությունների պատգամավորներին ներկայացնելու մեր երկրի համար կենսական սպառնալիք հանդիսացող այս երկու պետություններում տիրող իրականությունը մշտապես լինելու է մարտահրավեր:
- ԵԽԽՎ ընդունեց «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» բանաձևը, ինչը միանշանակ չընդունվեց և շատ քննարկվեց մեր երկրում: Ինչպես կգնահատեք այս փաստաթուղթը:
- Եկեք նշենք, թե ինչ է արձանագրում բանաձևը, խիստ դրական գնահատելով մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավար գործընթացը: Նախ՝ գոհունակություն համապետական ընտրություններից՝ 2018թ և 2021թ, ինչն արդեն զարմանալի է, քանի որ նախկինում վերջին տարիներին երբևէ որևէ ընտրություններ ողողված չեն եղել ատելության խոսքի այսպիսի քանակով, երկրի և ոչ մի ղեկավար «մուրճը ձեռքին» քարոզարշավ չի անցկացրել՝ սպառնալիքներով լի: Երկրում ժողովրդավարության մեկ այլ ցուցիչ՝ դատական իշխանությունն այսօր հեռու է անկախ լինելուց, իսկ երկրի ղեկավարի կողմից դատարանների շրջափակման ուղիղ հրամանը, Սահմանադրական դատարանի հանդեպ իրականացրած հարձակումները չէին կարող աննկատ մնալ զեկուցողների համար: Ընդդիմադիրների հանդեպ հալածանքները, տարրատեսակ գործեր հարուցելը, ազատազրկումները չնկատող բանաձևը, մեղմ ասած, թերի է:
- Արցախյան հակամարտությանն ու վերջին պատերազմին անդրադառնալով՝ ԵԽԽՎ-ն շեշտել է հայ ռազմագերիների վերադարձի անհրաժեշտությունը, հոգևոր և մշակութային արժեքների պահպանման կարևորությունը, ընդգծել ատելության խոսքի անդընդունելի լինելը, պնդել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ տևական լուծման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։ Արդյո՞ք սա ազդեցություն կունենա խնդիրների լուծման համար:
- Շոշափելի ազդեցություն ունենալու համար Եվրոպայի խորհուրդը պետք է համապատասխան վերաբերմունք դրսևորի ՄԻԵԴ որոշումները չկատարող Ադրբեջանի նկատմամբ, օրինակ՝ պատժամիջոցներ կիրառելով, այնինչ, օրինակ՝ հենց այս նստաշրջանին Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավարն ընտրվում է ԵԽԽՎ առանցքային հանձնաժողովներից մեկի՝ մոնիթորինգի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ: Եվ սա այն դեպքում, երբ այս նույն կառույցում բացահայտվել էին Ադրբեջանի կողմից ԵԽԽՎ առանցքային պատգամավորների կաշառման և փողերի լվացման դեպքեր:
- Ձեր կարծիքով, կա՞ գործիքակազմ, որը պետք է կիրառել՝ իրավիճակը շտկելու համար:
- Իհարկե կա, սակայն գործիքակազմից զատ պետք է լինի քաղաքական կամք: Նախ և առաջ պետք է ամենօրյա ռեժիմով աշխատել պատրաստվող բանաձևերի վրա, պետք է աշխատել քաղաքական խմբերի, ազգային պատվիրակությունների, առանձին պատգամավորների հետ, պետք է որևէ առիթ բաց չթողել՝ տեսակետն ու ձայնը լսելի դարձնելու համար: Օրինակ, երբ այս նստաշրջանին քննարկվում էր ճգնաժամային պայմաններում մեդիայի աշխատանքների կազմակերպումը, Հայաստանում տիրող իրավիճակը պարզապես չի ներկայացվել, այնինչ նույն COVID-19 հետ կապված եղան լրագրողների աշխատանքի սահմանափակումներ, պիտակավորվեցին կառավարական կարծիքից տարբերվող կարծիք ունեցողները: Հիշենք, որ ժողովրդավարությունը ենթադրում է բազմակարծություն:

PACE Winter Session: Challenges and Opportunities for Armenia and Artsakh
The PACE winter session has come to its end. Among the extensive agenda, there were many issues related to our country and the region. ''Armedia'' IAA spoke about the issues discussed during this session - in particular the new challenges and opportunities for our country - with Naira Karapetyan, Chairman of the European Integration NGO and former member of the Armenian delegation to the PACE.
- In your opinion, what challenges and opportunities will arise for our country from this session?
- A very important report was discussed at this session: "The monitoring process carried out by the Assembly in 2021 from January to December." This document presents the situation in separate countries, where monitoring was conducted. The main points are “hidden” right here.
* First of all, point 3 of the report states that ''the Assembly notes the committee’s continuous attention to the developments concerning the Nagorno-Karabakh conflict, and its readiness to actively contribute to the establishment of political dialogue between the parties concerned at parliamentary level''. The Armenian delegation didn't raise any objections or didn't offer changes on this point, at least to mention that Artsakh is also a party to the conflict, emphasize the realization of right of people of Artsakh to self-determination, but also to emphasize the fact that only the OSCE Minsk Group Co-Chairs institution has an international mandate that deals with the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Instead, the Armenian pro-government MP, who spoke on behalf of the EPP political group, praised this point, forgetting that attempts to shift the Karabakh settlement onto other formats could be an additional support tool for Azerbaijan to disrupt the return to the negotiation process, to "digest" the results of the war, the so-called "new situation".
*In the section on Azerbaijan, there is no mention of our prisoners of war and forcefully held civilians, about illegal lawsuits against them, there isn't a word of the anti-Armenian speeches of Aliyev and other officials after the end of the war,  the infamous military trophy park and other unacceptable phenomena known to us. Our delegation has not suggested to include these points on the report.
*In the section referring to Turkey there is no reference to latter’s obvious participation in the Second Artsakh War, on the supply of weapons, UAVs, special forces, terrorists to Azerbaijan, on the joint statements of Turkey and Azerbaijan which are full of threats. Our delegation again has not included its suggestions connected with Turkey. To ignore the importance of such reports and not to make any effort to present to the deputies of the 47 EC states the reality prevailing in these two states (Turkey and Azerbaijan), are a vital threat to our country.
-The PACE has adopted the resolution "Activities of Democratic Institutions in Armenia'',which was not accepted by the public unambiguously. What can you say about this document?
-Let us note that the resolution highly appreciates the ongoing democratic processes in our country. First of all it welcomes the last two national elections, held in 2018 and 2021, which is already surprising, as no election has been flooded with such hate speech in recent years, no leader in the country has run a campaign with a ''hammer in his hand''. Another indicator of democracy in the country is that the judiciary is far from being independent today, also the direct order by the head of state to block the court entrances, the attacks on the Constitutional Court could not go unnoticed by the rapporteurs. The resolution that does not include the persecution of the opposition, the initiation of various cases, the imprisonments, to put it mildly, is incomplete.
-Referring to the Artsakh conflict and the recent war, the PACE stressed the need for the return of Armenian prisoners of war, the need to preserve spiritual and cultural heritage,  emphasized the inadmissibility of hate speech, insisted on the need of a lasting and just political solution to the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group. Will this have an impact on solving the problem?
-In order to achieve a strong and lasting impact the Council of Europe must take appropriate actions against Azerbaijan, which does not comply with ECHR decisions, for example, by imposing sanctions. On the contrary, at this session the head of the Azerbaijani delegation is elected as First Vice-Chairperson of PACE Monitoring Committee. And this all happens when cases of bribery and money laundering of PACE deputies by Azerbaijan have been revealed in this same institutaion.
- Is there a set of tools, in your opinion, that should be used to address the situation?
There is, indeed; but in addition to the tools, there must be political will. First of all, efforts must be made to carry out work on the resolutions that are being prepared on a daily basis, to carry out work with political groups, national delegations, individual deputies; we must not miss any opportunity to make our point of view and voice heard. For example, when the organization of media work in times of crisis was discussed at this session, the situation in Armenia was simply not presented, while during COVID-19 period there were restrictions connected with the work of journalists - those who had a different opinion from the government were labeled. Let's remember that democracy presupposes pluralism.