Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույցներ է տվել իսպանական EL PAIS և իտալական La Nuova Bussola Quotidiana պարբերականներին՝ ներկայացնելով Արցախում և Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Երկու պարբերականներն էլ իրենց նախաբաններում հստակ գնահատական են տվել Արցախում ստեղծված իրավիճակին: «Գրեթե երկու ամիս է, ինչ Արցախը շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից, սակայն ելքի ուղիներ դեռ չեն նշմարվում։ Հայ բնակչությունը շարունակում է ապավինել Կարմիր Խաչի և ռուս խաղապահների մարդասիրական օգնությանը։ Անկլավի իշխանությունները միջազգային հանրությանը խնդրել են օդային կամուրջ տրամադրել և պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ»,-գրում է EL PAIS-ը՝ մեջբերելով Ռուբեն Վարդանյանի այն խոսքերը, որ օդային հումանիտար միջանցքի հնարավորությունը թույլ կտա կանխել հումանիտար ճգնաժամը. «Դա այն իրական լուծումն է, որը նաև կիրառվել է Բեռլինի (1948-1949թթ.) և Սարաևոյի (1992-1996թթ.) պաշարումների ժամանակ»:
«Իրավիճակը շատ բարդ է։ Սննդամթերքի և էլեկտրաէներգիայի սահմանափակ մատակարարումը և տնտեսական ճգնաժամը բացասաբար են ազդում ժողովրդի կենսակերպի վրա, սակայն դրան զուգահեռ, մարդիկ հասկանում են, որ սա մեր անկախության պայքարի մի մասն է: Ադրբեջանի նպատակն է շրջափակման միջոցով հարկադրել մարդկանց, որ իրենց վերահսկողության տակ անցնեն, ինչը նշանակում է բռնի արտաքսումներ և էթնիկ զտում։ Եվրոպական հանրությունը պետք է ստիպի իր իշխանություններին պատժամիջոցներ սահմանել Բաքվի նկատմամբ»,- EL PAIS-ին ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Պարբերականը գրում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն այլևս Բաքվի «ներքին խնդիրն է» և որ տեղի հայ բնակիչներն Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, ովքեր, ցանկության դեպքում կարող են լքել երկիրը: Ըստ պարբերականի՝ Վարդանյանը հավաստիացնում է, որ պատրաստ է երկու կողմերին ընդունելի երկխոսության գնալ շեշտելով, սակայն, որ Արցախի հայերը երբեք չեն ընդունի Բաքվի իշխանությունը. «Մենք չենք ուզում ենթարկվել էթնիկական զտումների, որոնց զոհը դարձան Ադրբեջանում ապրող հայկական համայնքների բնակիչները խորհրդային շրջանում։ Մենք ժողովրդավարական հանրապետություն ենք և չենք կարող մի բռնապետության մասը կազմել, որը չի հարգում անգամ սեփական ժողովրդին»։
Իտալական La Nuova Bussola Quotidiana պարբերականը, որը Ռուբեն Վարդանյանի հետ հարցազրույցը հրապարակել է «Չեք կարող մեզ անտեսել: Խոսում է պաշարված Արցախի պետախարարը» խորագրով, նախաբանում գրում է. «Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում), որը պայքարում է իր անկախության համար, արդեն երկու ամիս է՝ ձգվում է նոր ճգնաժամը։ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը։ 2020թ-ի պատերազմից հետո այն հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, որից կախված է առաջին անհրաժեշտության բոլոր միջոցներով։ Ճգնաժամը մարդասիրական բնույթի է։ Քաղաքական տեսանկյունից Ադրբեջանի դրդապատճառները դեռևս բացատրություն չունեն, բացառությամբ՝ տեղի անկախատենչ հայ բնակչությանը ծնկի բերելու միտումից»։
Պատասխանելով ԵՄ գործողությունների և Եվրախորհրդարանի՝ շրջափակումը դատապարտող բանաձևի մասին հարցին ՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է. «Եվրամիության հետ կապված խնդիրն այն է, որ խոսքերին չեն հետևում գործողություններ, հավանաբար այն պատճառով, որ Ադրբեջանն այդ ուղղությամբ շատ շահավետ պայմաններով նավթ և գազ է մատակարարում»։
Հարցին, թե արդյոք Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ եվրոպական
լրատվամիջոցների հարաբերական լռությանը պայմանավորված չէ Ռուսաստանի նկատմամբ վերաբերմունքով, Ռուբեն Վարդանյանը պատասխանել է, որ հիմա ապրում ենք այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ միաժամանակ առկա են բազմաթիվ ճգնաժամեր, պատերազմներ, տնտեսական ցնցումներ... « Եվրոպան միշտ հարգանք է տածել ժողովրդավարությունների հանդեպ, իսկ Արցախը ժողովրդավարական պետություն է։ Պետության չորս ղեկավար ենք ունեցել, անցկացրել ընտրություններ, ունենք իրական ընդդիմություն և բաց հասարակություն ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը տիպիկ ավտորիտար պետություն է, որտեղ իշխում է մեկ ընտանիք և գոյություն չունի ոչ մի տեսակ ազատություն, ոչ մի ժողովրդավարություն, հարգանք մարդու իրավունքների հանդեպ»։

State Minister of Artsakh Republic Ruben Vardanyan gave interviews to Spanish EL PAIS and Italian La Nuova Bussola Quotidiana periodicals, presenting the situation in Artsakh and around Artsakh.
Both periodicals gave a clear assessment of the situation in Artsakh in their forewords.
"It's been almost two months that Artsakh has been blockaded by Azerbaijan, but there are still no ways out. The Armenian population continues to rely on the humanitarian aid of the Red Cross and Russian peacekeepers. The authorities of the enclave asked the international community to provide an air bridge and impose sanctions on Azerbaijan," writes EL PAIS, quoting Ruben Vardanyan's words that the possibility of an air humanitarian corridor will prevent a humanitarian crisis. "It is the real solution that was also used during the sieges of Berlin (1948-1949) and Sarajevo (1992-1996)."
"The situation is very difficult. The limited supply of food and electricity and the economic crisis have a negative impact on the people's way of life, but at the same time, people understand that this is part of our struggle for independence. Azerbaijan's goal is to force people to come under their control through a blockade, which means forced deportations and ethnic cleansing. The European community should force its authorities to impose sanctions on Baku," Ruben Vardanyan told EL PAIS.
The newspaper writes that the Azerbaijani government has announced that Nagorno-Karabakh is Baku's "internal problem" and that local Armenian residents are Azerbaijani citizens who can leave the country if they wish. According to the periodical, Vardanyan assures that he is ready to enter into a dialogue acceptable to both sides, emphasizing, however, that the Armenians of Artsakh will never accept the power of Baku. "We do not want to be subject to ethnic cleansing, the victims of which were the residents of the Armenian communities living in Azerbaijan during the Soviet period. We are a democratic republic and we cannot be part of a dictatorship that does not even respect its own people."
The Italian periodical La Nuova Bussola Quotidiana, which published the interview with Ruben Vardanyan, "You can't ignore us. The State Minister of the besieged Artsakh speaks" in the preface he writes. "In Nagorno-Karabakh (Artsakh), which is fighting for its independence, the new crisis has been dragging on for two months. Azerbaijan has blocked the Lachin corridor. After the war of 2020, it is the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia, on which it depends for all the means of first necessity. The crisis is humanitarian in nature. From a political point of view, the motives of Azerbaijan still have no explanation, except for the tendency to bring the local Armenian population to its knees. "
Answering the question about the actions of the EU and the resolution of the European Parliament condemning the blockade, Ruben Vardanyan said: "The problem with the European Union is that words are not followed by actions, probably because Azerbaijan supplies oil and gas in that direction on very favorable terms."
On the question whether the relative silence of the European media about the situation in Artsakh is not due to the attitude towards Russia, Ruben Vardanyan answered that now we are living in such a time when there are many crises, wars, economic upheavals simultaneously... "Europe has always respected democracies, and Artsakh is a democratic state. We had four heads of state, we held elections, we have a real opposition and an open society, unlike Azerbaijan, which is a typical authoritarian state where one family rules and there is no freedom, no democracy, no respect for human rights."