Հայաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ հայտնվել Արևմուտքի պատժամիջոցների տակ․ Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշում է, որ Արևմուտքի բոլոր գործընկերների հետ խոսակցություններում քննարկվում է Ռուսաստանի դեմ Արևմուտքի կողմից կիրառվող պատժամիջոցները չխախտելու նկատմամբ հսկողությունը խստացնելու հարցը։ Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը նշեց, որ պատժամիջոցների հարցը նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի քննարկումների օրակարգում է, փոխանցում է armenpress-ը։
Մայիսի 22-ին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Փաշինյանն ասաց, որ թե Արևմուտքի, թե Ռուսաստանի գործընկերների հետ այդ թեմայով քննարկումների ժամանակ հայկական կողմը նույն պատասխանն է տալիս։
«Արևմտյան մեր բոլոր գործընկերների հետ խոսակցություններում այդ հարցը քննարկվում է, այդ հարցը բարձրացնում են մեր առաջ։ Բայց դրանից առաջ էլ այդ հարցը եղել է Ռուսաստանի հետ մեր քննարկումների օրակարգում։ Եվ մենք, երկուսի հետ հարաբերվելիս, տալիս ենք նույն արձագանքը․ մենք ասում ենք, որ Հայաստանը  ԵԱՏՄ անդամ է, Ռուսաստանի  հետ ունի ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններ, տնտեսական խորը և ռազմավարական նշանակության հարաբերություններ, բայց Հայաստանը նաև այդ և այլ հանգամանքների բերումով չի կարող իրեն թույլ տալ, որ հայտնվի Արևմտյան պատժամիջոցների տակ։ Հետևաբար, Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում մենք կգործենք ամբողջապես այն ծավալով, որը մեզ թույլ կտա չհայտնվել Արևմտյան պատժամիջոցների ներքո։ Նախ Հայաստանն այդքան ռեսուրս չունի, որ հայտնվի նման պատժամիջոցների տալ, բացի այդ՝ եթե մենք նման պատժամիջոցների տակ հայտնվենք, մեր ոչ մի դաշնակցի համար դա լավ չի լինի, իսկ մենք կփչացնենք մեր հարաբերությունները Արևմտյան գործընկերների հետ»․- ասաց Փաշինյանը։

Армения не может позволить себе попасть под санкции Запада: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что в разговорах со всеми западными партнерами обсуждается вопрос ужесточения контроля за соблюдением западных санкций против России. Он отметил, что вопрос санкций находится и в повестке переговоров между Арменией и Россией, передает Armenpress.
На состоявшейся 22 мая пресс-конференции Пашинян заявил, что так отвечает армянская сторона при обсуждениях этой темы с партнерами Запада и России.
"Этот вопрос обсуждается в разговорах со всеми нашими западными партнерами, они перед нами ставят этот вопрос. Но и до этого этот вопрос был в повестке наших обсуждений с Россией. И мы, имея дело с обеими сторонами, отвечаем одинаково, мы говорим, что Армения является членом ЕАЭС, имеет отношения стратегического партнерства с Россией, глубокие экономические и стратегические отношения, но даже в силу этих и других обстоятельств Армения не может позволить себе попасть под западные санкции. Поэтому в наших отношениях с Россией мы будем действовать в той мере, в какой это позволит нам не попасть под западные санкции. Во-первых, Армения не имеет достаточно ресурсов, чтобы попасть под такие санкции, кроме того, если мы попадем под такие санкции, это не будет хорошо ни для кого из наших союзников, и мы испортим отношения с западными партнерами", - сказал Пашинян.