Սիրիայում առևանգված քրիստոնյաների շրջանում հայեր չկան. Սփյուռքի նախարարություն
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Մերձավոր Արևելքի վարչությունից հայտնեցին, որ Սիրիայի հյուսիս-արևելյան շրջաններում առևանգված ավելի քան 100 քրիստոնյաների շրջանում հայեր չկան: Մերձավոր Արևելքի վարչությունից նաև հայտնեցին, որ այս շրջաններում դեռևս հայեր են բնակվում:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Մարդու իրավունքների մոնիթորինգի սիրիական կենտրոնը հայտնեց, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում՝ Թալ Թամր քաղաքի մերձակայքում  ավելի քան 90 քրիստոնյաներ է առևանգել: Ավելի վաղ այս տարածքները վերահսկվում էին քրդերի կողմից: Նշվում է նաև, որ «Իսլամական պետությունը» քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի հետ բախումներից հետո իր վերահսկողությունն է հաստատել Ալ-Հասակե շրջանի մի շարք բնակավայրերի վրա: Բացի այդ տեղեկություններ են տարածվել, որ այս շրջանի գյուղերում ԻՊ-ի զինյալները երկու հնագույն եկեղեցիներ են հրկիզել:
Այսօր «Սիրիայի Ասորական ազգային խորհրդի» նախագահ Բասամ Իսհակը Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ «իրենք ճշգրիտ տեղեկություններ ունեն առնվազն 150 ասորի քրիստոնյաների առևանգման մասին»: Իսկ սիրիական տեղեկատվական SANA գործակալությունը, հղում անելով Անտիոքի և Համայն Արևելքի Պատրիարք Եփրեմ Բ-ի հայտարարությանը, տեղեկացնում է, որ Թել Թամր քաղաքում ավելի քան 20 բնակիչ է սպանվել ԻՊ-ի զինյալների կողմից: Թել Թամրի բնակչությունն ապաստան է գտել հարևան Հասակե քաղաքում:
ԱՄՆ կառավարությունը խստորեն դատապարտել է 150 ասորիների առևանգումը՝ պահանջելով նրանց անհապաղ ազատ արձակել: «ԻՊ-ի կողմից կրոնական փոքրամասնության թիրախավորումը վկայում է նրանց դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի մասին բոլոր այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր համաձայն չեն իրենց նպատակների և վնասակար համոզմունքների հետ», - International Business Times-ը մեջբերում է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Պսակիի հայտարարությունը:

There Are No Armenians Among the Abducted Christians in Syria
There are no Armenians among the abducted dozens of Christians from villages in north-eastern Syria, says Department of Near East and Middle East of Ministry of Diaspora in response to the inquiry of "Armedia" Information, Analytical Agency. They also informed that the Armenians still live in these Syrian regions.
It should be reminded that Syrian Observatory for Human Rights reported that the Islamic State (IS) has abducted dozens of Assyrian Christians from villages in north-eastern Syria. According to BBC, they were seized in a series of dawn raids near the town of Tal Tamr. Some Assyrians managed to escape and made their way east to the largely Kurdish-controlled city of Hassakeh. Besides, two ancient churches were also burned in this area.
Today Bassam Ishak, the president of the Syriac National Council of Syria, told Reuters that at least 150 people were abducted. "We have verified at least 150 people who have been abducted from sources on the ground," he said. In his turn, Syrian news agency SANA informs that more than 20 people were killed by the militants of the Islamic State in the city Tel Tamr.  The population sheltered in the neighboring city Al-Hasaqe.
According to International Business Times, the U.S. government strongly condemned the abduction of 150 Assyrian Christians, including women and children, by militants of the Islamic State group, and demanded their immediate release. "ISIL’s latest targeting of a religious minority is only further testament to its brutal and inhumane treatment of all those who disagree with its divisive goals and toxic beliefs," Jen Psaki, a spokeswoman for the U.S. State Department, said, in a statement released Tuesday.