Սիրիայում առևանգված քրիստոնյաների շրջանում հայեր չկան. Սփյուռքի նախարարություն
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Մերձավոր Արևելքի վարչությունից հայտնեցին, որ Սիրիայի հյուսիս-արևելյան շրջաններում առևանգված ավելի քան 100 քրիստոնյաների շրջանում հայեր չկան: Մերձավոր Արևելքի վարչությունից նաև հայտնեցին, որ այս շրջաններում դեռևս հայեր են բնակվում:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Մարդու իրավունքների մոնիթորինգի սիրիական կենտրոնը հայտնեց, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում՝ Թալ Թամր քաղաքի մերձակայքում  ավելի քան 90 քրիստոնյաներ է առևանգել: Ավելի վաղ այս տարածքները վերահսկվում էին քրդերի կողմից: Նշվում է նաև, որ «Իսլամական պետությունը» քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի հետ բախումներից հետո իր վերահսկողությունն է հաստատել Ալ-Հասակե շրջանի մի շարք բնակավայրերի վրա: Բացի այդ տեղեկություններ են տարածվել, որ այս շրջանի գյուղերում ԻՊ-ի զինյալները երկու հնագույն եկեղեցիներ են հրկիզել:
Այսօր «Սիրիայի Ասորական ազգային խորհրդի» նախագահ Բասամ Իսհակը Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ «իրենք ճշգրիտ տեղեկություններ ունեն առնվազն 150 ասորի քրիստոնյաների առևանգման մասին»: Իսկ սիրիական տեղեկատվական SANA գործակալությունը, հղում անելով Անտիոքի և Համայն Արևելքի Պատրիարք Եփրեմ Բ-ի հայտարարությանը, տեղեկացնում է, որ Թել Թամր քաղաքում ավելի քան 20 բնակիչ է սպանվել ԻՊ-ի զինյալների կողմից: Թել Թամրի բնակչությունն ապաստան է գտել հարևան Հասակե քաղաքում:
ԱՄՆ կառավարությունը խստորեն դատապարտել է 150 ասորիների առևանգումը՝ պահանջելով նրանց անհապաղ ազատ արձակել: «ԻՊ-ի կողմից կրոնական փոքրամասնության թիրախավորումը վկայում է նրանց դաժան և անմարդկային վերաբերմունքի մասին բոլոր այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր համաձայն չեն իրենց նպատակների և վնասակար համոզմունքների հետ», - International Business Times-ը մեջբերում է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջեն Պսակիի հայտարարությունը:

Среди похищенных Исламским государством христиан нет армян
Управление армянских общин Ближнего Востока министерства диаспоры Армении сообщило ИАА "Армедиа", что армян среди похищенных со стороны Исламского государства христиан на северо-востоке Сирии нет. По данным того же управления, армяне до сих пор живут в этих районах Сирии.
Напомним, что накануне Сирийский центр мониторинга по соблюдению прав человека сообщил, что 90 жителей расположенных на северо-востоке Сирии деревень были похищены боевиками "Исламского государства". Они были похищены в деревнях, расположенных рядом с городом Тал Тамр. Как отмечает BBC, ранее эта территория контролировалась курдами. Сообщалось также, что боевики ИГ после столкновений с курдскими силами самообороны установили контроль над рядом населенных пунктов города Ал-Хасаке. Кроме этого, согласно некоторым данным, в этом районе были сожжены две древние церкви.
Сегодня глава "Ассирийского национального совета Сирии" Басам Исхак сообщил агентству Reuters, что "у них имеется достоверная информация о похищении как минимум 150 ассирийских христиан со стороны боевиков ИГ". В свою очередь, сирийское информационное агентство SANA - со ссылкой на заявление Патриарха Сиро-яковитской православной церкви Антиохии и всего Востока Афрама II - сообщает, что боевики ИГ убили 20 жителей города Тель-Тамр с целью вынудить население района покинуть свои дома. Отмечается, что беженцы из района Тель-Тамр прибывают  в город Хасаке.
Правительство США между тем решительно осудило похищение 150 ассирийских христиан, требуя их немедленного освобождения. "Использование в качестве мишени религиозного меньшинства со стороны ИГ свидетельствует о его жестоком и бесчеловечном обращении ко всем тем, кто не согласен с его целями и убеждениями", - цитирует заявление представителя Госдепартамента США Дж. Псаки International Business Times.