Մարտի 4-ին Եվրոպական Հանձնաժողովն ու ԵՄ Գերագույն հանձնակատարը քննարկումներ են մեկնարկելու Եվրոպայի Հարևանության Քաղաքականության վերանայման շուրջ։ Այդ նպատակով ստեղծվելու է հանձնաժողով, որը մինչև հունիս քննարկումներ կծավալի ԵՄ անդամ և ԵՀՔ երկրների հետ, իսկ աշնանը հանդես կգա ԵՀՔ ապագա ուղղությունների վերաբերյալ առաջարկով։
Մարտի 9-ին Վաշինգտոն կմեկնի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, ով հանդիպում կունենա ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ։
Մարտի 9-ից 12-ը կգումարվի Եվրախորհրդարանի պլենար նստաշրջան։ Մի շարք հարցերի թվում քննարկվելու է նաև Ռուսաստանի պատժամիջոցների ազդեցությունը միջազգային առևտրային ուղիների վրա։

On March 4 the European Commission and the High Representative of the EU  will launch a consultation on the future of the European Neighbourhood Policy. A joint Committee will be formed which will carry out consultations with neighbouringEU member and partner countries till the end of June.  After these consultations there the Committee will come up proposals on the future of the ENP.
European Council President Donald Tusk will travel to Washington on March 9, where he will hold a meeting with the US President Barack Obama.
Plenary session of European Parliament will be hold on  March 9-12. Among other issues the impact of sanctions on Russia on international trade roads  will be discussed.