Միջազգային եվրոպական շարժումը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Միջազգային եվրոպական շարժումը, որը եվրոպական ինտեգրացիային նպաստող համաեվրոպական կազմակերպություն է, ապրիլի 24-25-ին Լատվիայի Ազգային Խորհրդարանի դահլիճում ընթացող  երկօրյա գագաթաժողովին միաձայն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել:
Այս փաստաթղթով Եվրոպական շարժումը «իր ձայնով միանում է ավելի քան 20 պետություններին, մի շարք միջազգային կազմակերպություններին և կառույցներին, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանին (1987թ. և 2015թ.), Եվրոպայի խորհրդին (2001թ.) և Եվրանեսթ ԽՎ-ին (2015թ.), որոնք արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը»:
Ավելի քան 40 միջազգային կազմակերպությունների և ազգային պատվիրակությունների, այդ թվում Թուրքիայի, ներկայացուցիչներ քննարկեցին Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ կազմակերպության և Հայաստանի Եվրոպական շարժման կողմից հեղինակած բանաձև, որը ճանաչում է 1915 թվականի իրադարձությունները իբրև Ցեղասպանություն՝ համաձայն ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման կոնվենցիայի: Կազմակերպությունը հույս է հայտնում, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը կհանգեցնի հայ և թուրք ժողովուրդների մերձեցմանը և բարեկամեցմանը՝ իբրև լավագույն օրինակ նշելով ֆրանկո-գերմանական հաշտությունը և ամագործակցությունը:
Բանաձևում Եվրոպական շարժումը «դատապարտում է ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործությունների բոլոր ձևերը և խստորեն դատապարտում դրանց ժխտողականությունը», ինչպես նաև «հույս է հայտնում, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից կուղեկցվի հայ և թուրք ժողովուրդների պատմական հաշտեցմամբ»:
«Հայաստանի եվրոպական շարժման» նախագահ Վիկտոր Ենգիբարյանը հավելել է. «Եվրոպական շարժման կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պետք է նպաստի տարածաշրջանում անվտանգության հաստատմանը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: «Հայաստանի եվրոպական շարժման» համար պատիվ և պարտականություն է այս գործընթացի մասը կազմել»:

During its Federal Assembly that was taking  place in Riga on  April 24-25 the European Movement International (EMI), a pan-European organization that promotes European integration, has unanimously adopted a resolution on the Armenian Genocide.
With the resolution, the European Movement is "joining its voice to over twenty states, international organizations and institutions including the European Parliament (in 1987 and in 2015), the Council of Europe (in 2001), and EURONEST PA (in 2015) that have already recognized the Armenian Genocide.
On the occasion Director European Friends of Armenia (EuFoA) (the organization which is one of the co-authors of the resolution) Mr Eduardo Lorenzo Ochoa, noted:
"The European Movement is an important European organization with a magnificent history of almost 70 years of existence. We are very grateful that this organization that has always been in the avant-garde of the European values and the EU construction has added its voice to so many others commemorating the victims of the Armenian Genocide during this special year."
The resolution "condemns all forms of crimes against humanity and genocide and deeply deplores attempts of their denial" and "hopes that recognition of the Armenian Genocide by Turkey will intertwine the historical reconciliation between the Armenian and Turkish peoples."
The European Movement International is a pan-European organization that was  founded in 1948.  Secretariat  of the organization is currently based in Brussels. It is composed of 33 national chapters in most European countries, as well as 22 international associations.