Նավթի գներն առաջիկայում կպայմանավորվեն ևս մեկ՝ Կատարի գործոնով
Կատարի և արաբական այլ պետությունների միջև առաջացած դիվանագիտական սկանդալն իր զգալի հետևանքները թողեց բորսաներում նավթի գնանշումների վրա: Նավթ արդյունահանող երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների անակնկալ սառեցումը մեծ անորոշության ֆոն ստեղծեց նավթի համաշխարհային շուկայում՝ բարձրացնելով նավթի գները: Դա, իհարկե, շուկայի առաջին արձագանքն էր՝ որպես անորոշությանը հետևող բնականոն գործընթաց, մինչդեռ նավթի գների հետագա «ճակատագիրը» կախված կլինի մի քանի գործոններով, որոնք կարող ենք տարանջատել արդեն իսկ գոյություն ունեցողների և հնարավոր առաջացողների:
Գրեթե միանշանակ կարող ենք ասել, որ նավթի համաշխարհային գների վրա ազդող հիմնական գործոնին՝ արդյունահանման ծավալի շուրջ նավթ արդյունահանող երկրների համաձայնությանը զուգահեռ, կավելանա ևս մեկը՝ Կատարի շուրջ ստեղծված դիվանագիտական սկանդալը: Ըստ էության, սրանք հենց վերոնշյալ գոյություն ունեցող գործոններ են: Մինչդեռ Կատարի այդ երկու խնդիրներն էլ բազմաշերտ են և ենթակա չեն երկարաժամկետ որևէ լուծման:
Օրինակ, եթե դիտարկելու լինենք նավթի արդյունահանման ծավալների շուրջ մեկ ամիս առաջ Դոհայում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ արդյունահանումը կրճատել օրական 1.2 մլն բարելի, որը որոշակի կայունություն բերեց գնային դաշտում, ապա նախ այդ համաձայնությունը մինչև 2018թ. սկզբի համար է և երկրորդ՝ չկա որևէ վստահություն, որ մասնակից որևիցէ երկիր դուրս չի գա համաձայնությունից: Կատարի դիվանագիտական խնդիրն ավելի բազմաշերտ է. այդ երկիրը հանդիսանում է ՕՊԵԿ անդամ, այդ երկիրը քիչ առաջ հիշատակված համաձայնագիր ստորագրած երկիր է: Ոչ ոք չի կարող ասել, թե ստեղծված քաղաքական լարվածությունն արաբական աշխարհում ինչ հանգուցալուծումներ կառաջացնի, որոնցից կարող են լինել՝ ՕՊԵԿ-ից Կատարի դուրս գալը, արդյունահանման ծավալների շուրջ համաձայնությունից հրաժարումը, Կատարի նկատմամբ տարատեսակ, այդ թվում՝ առևտրային էմբարգոյի և այլ սանկցիաների կիրառումը: Կախված լուծումներից, իրավիճակը նավթի շուկայում կարող է կտրուկ փոխվել:
Միակ հստակությունն այս պահին այն է, որ քաղաքական լարվածությունից առաջացած անորոշությունը նավթի գների ոչ շատ մեծ քանակներով, բայց շարունակական աճ են խթանելու: Բայց եթե, օրինակ, Կատարը դուրս գա ՕՊԵԿ-ից, ապա մի կողմից ՕՊԵԿ–ի կողմից առաջարկվող նավթային կարտելը կնվազի, հետևաբար նաև նավթի առաջարկը, մյուս կողմից Կատարն իր էներգետիկ քաղաքականության մեջ կլինի առավել անկաշկանդ, շուկայի վրա դրա հասկանալի հետևանքներով:
Թերևս սրանք միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքի դիտարկումներ են: Առավել մոտ ժամանակների համար, նավթի գների աճը դեռ կշարունակվի: Ելնելով իրավիճակից, այն չի ձգտի նավթի այսպես ասած իդեալական գնին՝ 100 դոլար/բարելին, սակայն միանշանակ ստորին շեմում կպահպանի վերջին ժամանակների համար ընդունված 50 դոլար/բարել հոգեբանական գինը՝ ձգտելով մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարի:

In the Near Future Oil Prices Will Be Conditioned by Another - Qatari Factor
The diplomatic scandal between Qatar and other Arab countries left its consequences on international oil prices. Surprising cooling of relations between countries extracting "black gold" created instability in the international oil market, consequently raising their prices. This, of course, was the first response of the market, but the "fate" of oil prices depends on certain factors that we can be divided into already existing and potentially emerging ones.
Almost unambiguously we can say that in parallel with the main factor influencing the world oil prices (we are talking about an agreement to reduce production), there will be one more factor, the diplomatic scandal around Qatar. It should be noted that the problem associated with Qatar, in turn, is a multilayer one and is not subject to any long-term solution.
For example, if we look through the agreement reached in Doha a month ago to reduce oil production to 1.2 million barrels a day, we will see that this is primarily intended before the beginning of 2018, and there is still no certainty that any of the countries will not withdraw from the agreement.
As for Qatar scandal, the problem arises from different sides: Qatar is a member of OPEC, Qatar is one of the countries that signed under the above agreement. Nobody will be able to say what decisions will be made in the current political situation in the Arab world. The withdrawal of Qatar from OPEC, for example, or the refusal of an agreement to reduce oil production, or trade sanctions against Qatar can be imposed. Depending on the solution of these possible issues, the situation in the world oil market can dramatically change.
The only clarity in this case is that the uncertainty caused by the political situation will lead to small but gradual increase of oil prices. But if, for example, Qatar leaves the OPEC countries, then on the one hand the oil cartel of the OPEC will decrease, on the other hand, this country will become independent in its energy policy with concrete consequences.
In any case, the above-mentioned is envisaged for the long term. As for oil prices in the near future, the price increase will continue. Based on the situation, it will not reach the so-called ideal level of $100 per barrel, but at the lower threshold will keep the known psychological price - $50 per barrel tryng to reach up to $ 60.