Ստեղծված տնտեսական իրավիճակին դիմակայելու համար ՄԱԿ-ը պատրաստ է հակաճգնաժամային աջակցություն տրամադրել Հայաստանին
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը մարտի 11-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար տիկին Լիլա Փիթրս Յահիայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես հայտնում են Ֆինանսների նախարարությունից, Տիգրան Խաչատրյանը ՄԱԿ համակարգողին է ներկայացրել ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունների համատեքստում հայաստանյան տնտեսության վրա ունեցած ազդեցությունը: Նախարարն իր խոսքում  կարևորել և բարձր է գնահատել  ՄԱԿ-ի և ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների հետ շարունակական սերտ համագործակցությունը` Հայաստանում տնտեսության ամրապնդման, ինչպես նաև՝ կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ:
Տիկին Փիթրս Յահիան իր հերթին ևս ընդգծել է՝ Հայաստանը ոչ միայն Միավորված ազգերի ընտանիքի մաս է, այլև՝ շատ ակտիվ անդամ: Նրա փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ը պատրաստ է իր հետագա հակաճգնաժամային աջակցությունը տրամադրել Հայաստանին ստեղծված  տնտեսական նոր իրավիճակին դիմակայելու համար:

Для противостояния сложившейся экономической ситуации ООН готова предоставить Армении антикризисную поддержку
11 марта министр финансов Тигран Хачатрян принял делегацию во главе с исполняющей обязанности постоянного координатора ООН в Армении госпожой Лилой Питерс Яхья.
Как сообщили в Министерстве финансов, Тигран Хачатрян представил координатору ООН влияние на экономику Армении в контексте российско-украинских военных операций. В своем выступлении министр подчеркнул и высоко оценил продолжающееся тесное сотрудничество с ООН и специализированными агентствами ООН в направлении укрепления экономики Армении, а также эффективной реализации целей устойчивого развития.
Г-жа Петерс Яхья, в свою очередь, подчеркнула, что Армения является не только частью семьи ООН, но и очень активным членом. По его словам, ООН готова оказать Армении дальнейшую антикризисную помощь для преодоления новой экономической ситуации.