ՀՀ տնտեսության աճի տեմպը կդանդաղի. ԱՄՀ
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) թիմը, Թանոս Արվանիտիսի գլխավորությամբ, 2022 թ. մարտի 1-ից 16-ն անց է կացրել ԱՄՀ «Պահուստային ծրագրի» (SBA) աջակցությամբ իրականացվող՝ Հայաստանի տնտեսական ծրագրի վեցերորդ ամփոփիչ ստուգումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՀ լրատվական ծառայությունը:  «Պահուստային ծրագիրը» հաստատվել է 2019 թ. մայիսի 17-ին և ավարտվում է 2022 թ. մայիսի 16-ին։
ԱՄՀ թիմը Հայաստանի իշխանությունների հետ աշխատակազմի մակարդակով համաձայնության է եկել «Պահուստային ծրագրի» աջակցությամբ իրականացվող՝ Հայաստանի տնտեսական ծրագրի վեցերորդ և վերջին ամփոփիչ ստուգումը եզրափակելու շուրջ։ Համաձայնությունը ենթակա է հաստատման ԱՄՀ գործադիր խորհրդի կողմից, որը սույն ամփոփիչ ստուգումը նախատեսում է դիտարկել մայիսի կեսին։ Խորհրդի նիստից հետո հասանելի կդառնա շուրջ 36 միլիոն դոլար` ծրագրի շրջանակում ընդհանուր հատկացումները հասցնելով մոտ 430 միլիոն դոլարի։
«Հայաստանի տնտեսությունը շարունակել է վերականգնվել՝ արձանագրելով 5.7 տոկոս աճ 2021 թ. և շարունակելով բարձր աճը 2022 թ. սկզբին։ Տարեկան ՍԳԻ գնաճը կայուն նվազել է՝ փետրվարին կազմելով 6.5 տոկոս, ինչին աջակցել է դրամավարկային քաղաքականության խստացումը։ Հարկաբյուջետային քաղաքականությունն օգնել է վերջին երկու տարիներին տնտեսության վրա ցնցումների ազդեցության մեղմմանը, սակայն շարունակել է խարսխված մնալ պարտքի կայունության ավելի ընդգրկուն նպատակի վրա, իսկ հարկային քաղաքականության և վարչարարության բարեփոխումներով շարունակվում է հարկման բազայի ընդլայնումը։ 2021 թ. Բյուջեի դեֆիցիտը նվազեց մինչև ՀՆԱ-ի 4.7 տոկոսը՝ հիմնականում կառավարության ավելի ցածր ծախսերի հաշվին։ Արտաքին դիրքն ամրապնդվել է, հատկապես՝ 2021 թ., քանի որ Քովիդ-19-ի համավարակի ընթացքում ընթացիկ հաշվի պակասուրդը նվազեց, բարձր դրամական փոխանցումները պահպանվեցին, իսկ եվրապարտատոմսերի թողարկմամբ և փոխառության հատուկ իրավունքի հատկացմամբ  միջազգային պահուստները համալրվեցին։ Բանկային համակարգը մնացել է համարժեք կապիտալով համալրված և իրացվելի, իսկ ակտիվների որակը բարելավվել է»,- ասել է Արվանիտիսը:
Նրա խոսքով` ռուս-ուկրաինական հակամարտության հետևանքով տարածվող տարածաշրջանային և համաշխարհային տնտեսական ազդեցությունները, սակայն, հեռանկարի վրա ճնշում են առաջացնում,և անխուսափելիորեն նկատելի ներգործություն կունենան Հայաստանի վրա։
«Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների լայն շրջանակը, սննդամթերքի և վառելիքի ավելի բարձր գները, նվազ դրամական փոխանցումները, համաշխարհային ֆինանսական շուկայի տատանողականության աճը սպասվում է, որ առաջիկա ամիսներին կընդլայնեն ընթացիկ հաշվի պակասուրդը, կհանգեցնեն գնաճի բարձրացմանը և կնվազեցնեն տնտեսական աճը։ Թեև Հայաստանի վրա ազդեցության չափի մասով զգալի անորոշություն կա, քանի որ իրավիճակը դեռևս զարգանում է, մեր նախնական գնահատականով տնտեսությունը 2022 թ. կարող է աճել շուրջ 1,5 տոկոսով՝ շատ ավելի դանդաղ տեմպով, քան նախկինում էր սպասվում»,- նշել է Արվանիտիսը:

IMF Forecasts 1.5% Economic Growth for Armenia in 2022
An International Monetary Fund (IMF) team, led by Thanos Arvanitis, conducted discussions during March 1–16, 2022 for the sixth review of Armenia’s economic program, which is supported by an IMF Stand-By Arrangement (SBA). The SBA was approved on May 17, 2019 and will expire on May 16, 2022, the IMF said in a statement.
At the conclusion of the discussions, Mr. Arvanitis issued the following statement: "The IMF team has reached a staff-level agreement with the Armenian authorities for the conclusion of the sixth, and final, review of the economic reform program supported by a three-year Stand-By Arrangement. The agreement is subject to approval by the IMF’s Executive Board, which is scheduled to consider this review in mid-May. About $36 million (SDR 25.716 million) would become available after the Board meeting, bringing total disbursements under the program to about $430 million.
The Armenian economy has continued to recover, posting 5.7 percent growth in 2021, and continuing to grow strongly in early 2022. Annual CPI inflation has steadily declined to 6.5 percent in February supported by monetary policy tightening. Fiscal policy helped to cushion the impact of the shocks on the economy in the last two years, but remains anchored on the broader objective of debt sustainability, and tax policy and administration reforms continue to broaden the tax base. The fiscal deficit is estimated to have narrowed to 4.7 percent of GDP in 2021, largely on the back of lower government spending. The external position has strengthened, especially in 2021, as the current account deficit narrowed during the Covid-19 pandemic while remittances stayed strong, and the Eurobond issuance and the SDR allocation added to international reserves. The banking system has remained adequately capitalized and liquid, and asset quality has improved.
The regional and global spillovers from the Russia-Ukraine conflict, however, weigh on the outlook and would inevitably have a notable impact on Armenia. The wide-ranging sanctions on Russia, higher food and fuel prices, lower remittances, increased global financial market volatility, are expected to widen the current account deficit, lead to a pickup in inflation, and reduce economic growth in the coming months. While there is considerable uncertainty about the magnitude of the impact on Armenia, as the situation is still evolving, our preliminary assessment is that the economy could grow at around 1½ percent in 2022—a much slower pace than previously expected".