Մարաղայի տասնյակ բնակիչներ սպանվեցին միայն այն պատճառով, որ հայ էին. Արցախի ԱԳՆ
«Այսօր Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բանակի կողմից 1991 թ․ ապրիլի 10-ին կազմակերպված դաժան հաշվեհարդարի 30-րդ տարելիցն է։ Կոտորածի արդյունքում շուրջ 50 մարդ, այդ թվում՝ 30 կին, ենթարկվել է կտտանքների և գազանաբար սպանվել, մի քանի տասնյակը՝ գլխավորապես կանայք և երեխաներ, գերևարվել է, նրանցից 19-ի ճակատագիրն առ այսօր անհայտ է։
Մարաղայի վրա Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ․ նպատակը տարածքի գրավումն ու այնտեղ ապրող մարդկանց ոչնչացումն էր։ Մարաղայի տասնյակ բնակիչներ սպանվեցին միայն  այն պատճառով, որ հայ էին։ Մարաղայի ջարդը, որը ծրագրվել էր Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նաև որպես ահաբեկման ակտ, ի ցույց դրեց Բաքվի ցեղասպան ծրագրերն Արցախի ամբողջ բնակչության նկատմամբ։
Այն փաստը, որ ադրբեջանական զինված ուժերի՝ Մարաղայում պատերազմական հանցագործություններ կատարած ստորաբաժանումների հրամանատար Շահին Տագիևն արժանացել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչման, ևս մեկ անգամ փաստում է, որ խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանությունը ադրբեջանական զորքի առջև դրված գլխավոր խնդիրներից էր։ Ադրբեջանական իշխանությունների այդ քայլը վերահաստատեց, որ նրանք են կրում Մարաղայում իրականացված միջազգային հակաիրավական գործողությունների ողջ պատասխանատվությունը։
Մարաղայի խաղաղ բնակիչների կոտորածը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ավելի քան 30 տարի կանոնավոր կերպով վարվող ցեղասպան քաղաքականության մաս է կազմում՝ սկսած Սումգայիթի դաժան ջարդերից մինչև 2020 թ․ 44-օրյա զինված ագրեսիայի ընթացքում իրագործված պատերազմական հանցագործություններ։
Միայն ուժեղ և բարգավաճող, իր պետականությունը զարգացնող, միջազգային իրավական սուբյեկտայնություն ունեցող և ողջ հայությանն իր շուրջ համախմբող Արցախը կարող է լինել Մարաղայի ողբերգության չկրկնվելու լավագույն երաշխիքը»։

Statement of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on the Occasion of the 30th Anniversary of the Massacre in Maragha
Today marks the 30th anniversary of the brutal massacre of the civilian population of Maragha settlement of the Martakert region of Artsakh committed by the Azerbaijani army on April 10, 1992. As a result of the massacre, about 50 people, including 30 women, were tortured and brutally killed, and dozens, mostly women and children, were taken hostage, and the fate of 19 remains unknown to this day.
The assault of the armed forces of Azerbaijan on Maragha was not caused by military necessity and was aimed exclusively at seizing the territory and annihilating the people living there. Dozens of Maragha residents were killed for the sole reason that they were Armenians. The massacre in Maragha, planned by the Azerbaijani authorities and conceived by them also as an act of intimidation, demonstrated Baku's genocidal plans towards the entire population of Artsakh.
The fact that the commander of the Azerbaijani armed forces’ units, which committed the war crimes in Maragha, Shahin Tagiyev, was awarded the title of national hero of Azerbaijan, leaves no doubt that the mass killings of civilians was among the main tasks of the Azerbaijani armed forces. With this step, the Azerbaijani authorities confirmed that they bear full responsibility for the internationally wrongful acts committed in Maragha.
The massacre of civilians in Maragha is an integral part of the genocidal policy systematically pursued by the Azerbaijani authorities for over 30 years, starting from the brutal pogroms in Sumgait up to the war crimes committed during the 44-day armed aggression in 2020.
Only a strong and prosperous Artsakh that develops its statehood, has a status of an international legal subject and unites all Armenians around itself, can become the best guarantee of non-repetition of the tragedy of Maragha.