Իրանն աջակցություն է հայտնել է D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանն անդամակցելու Ադրբեջանի հայտին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը աջակցություն է հայտնել D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը միանալու Ադրբեջանի հայտին՝ ասելով, որ D-8-ի ընդլայնումը և նոր անդամների ավելացումը, որպես գործիք կծառայեն նպատակների իրականացման համար, գրում է Tasnim-ը։
Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը տեսակոնֆերանսի միջոցով ելույթ է ունեցել D-8 Նախարարների խորհրդի 20-րդ նիստում, որը տեղի է ունեցել չորեքշաբթի օրը Բանգլադեշի մայրաքաղաք Դաքայում։
Իր ելույթում նա նշել է, որ Իրանը ողջունում է D-8-ին միանալու Ադրբեջանի պատրաստակամությունն ու ցանկությունը։
«Կազմակերպությունը պետք է արագ անցնի նոր անդամների ընդունմանը»,- ասել է նա՝ նշելով տնտեսական դիվանագիտությունը և հարևան ու մահմեդական երկրների հետ կապերի խորացումը որպես Իրանի արտաքին քաղաքական օրակարգում երկու առաջնահերթություն։
D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը, որը նաև հայտնի է որպես Developing-8, զարգացման համագործակցության կազմակերպություն է: Կազմակերպության մեջ ներառված են Եգիպտոսը, Ինդոնեզիան, Իրանը, Մալայզիան, Նիգերիան, Պակիստանը և Թուրքիան։ D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նպատակներն են համաշխարհային տնտեսությունում անդամ պետությունների վիճակի բարելավումը, դիվերսիֆիկացումը և առևտրական հարաբերություններում նոր հնարավորությունների ստեղծումը, որոշումների կայացմանը միջազգային մակարդակով մասնակցության ընդլայնումը և կենսամակարդակի բարձրացումը:

Иран поддержал заявку Азербайджана на вступление в Организацию экономического сотрудничества D-8
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан выразил поддержку заявке Азербайджанской Республики на вступление в Организацию экономического сотрудничества D-8, заявив, что расширение D-8 и присоединение новых членов послужит инструментом для реализации ее целей, передает Tasnim.
Хоссейн Амир Абдоллахиан выступил по видеоконференции на 20-й сессии Совета министров D-8, которая прошла в среду в столице Бангладеш Дакке.
В своем выступлении он отметил, что Иран приветствует готовность и желание Азербайджана присоединиться к D-8.
''Организация должна быстро перейти к приему новых членов'', - заявил он, назвав экономическую дипломатию и углубление связей с соседними и мусульманскими странами двумя приоритетами во внешнеполитической повестке дня Ирана.
Организация экономического сотрудничества D-8 , также известная как Developing-8 , является организацией по сотрудничеству в целях развития. В состав организации входят Египет , Индонезия , Иран , Малайзия , Нигерия , Пакистан и Турция. Целями Организации экономического сотрудничества D-8 являются улучшение положения государств-членов в мировой экономике, диверсификация и создание новых возможностей в торговых отношениях, расширение участия в принятии решений на международном уровне и повышение уровня жизни.