Իրանն աջակցություն է հայտնել է D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանն անդամակցելու Ադրբեջանի հայտին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը աջակցություն է հայտնել D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը միանալու Ադրբեջանի հայտին՝ ասելով, որ D-8-ի ընդլայնումը և նոր անդամների ավելացումը, որպես գործիք կծառայեն նպատակների իրականացման համար, գրում է Tasnim-ը։
Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը տեսակոնֆերանսի միջոցով ելույթ է ունեցել D-8 Նախարարների խորհրդի 20-րդ նիստում, որը տեղի է ունեցել չորեքշաբթի օրը Բանգլադեշի մայրաքաղաք Դաքայում։
Իր ելույթում նա նշել է, որ Իրանը ողջունում է D-8-ին միանալու Ադրբեջանի պատրաստակամությունն ու ցանկությունը։
«Կազմակերպությունը պետք է արագ անցնի նոր անդամների ընդունմանը»,- ասել է նա՝ նշելով տնտեսական դիվանագիտությունը և հարևան ու մահմեդական երկրների հետ կապերի խորացումը որպես Իրանի արտաքին քաղաքական օրակարգում երկու առաջնահերթություն։
D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը, որը նաև հայտնի է որպես Developing-8, զարգացման համագործակցության կազմակերպություն է: Կազմակերպության մեջ ներառված են Եգիպտոսը, Ինդոնեզիան, Իրանը, Մալայզիան, Նիգերիան, Պակիստանը և Թուրքիան։ D-8 տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նպատակներն են համաշխարհային տնտեսությունում անդամ պետությունների վիճակի բարելավումը, դիվերսիֆիկացումը և առևտրական հարաբերություններում նոր հնարավորությունների ստեղծումը, որոշումների կայացմանը միջազգային մակարդակով մասնակցության ընդլայնումը և կենսամակարդակի բարձրացումը:

ranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian voiced his support for the application of the Republic of Azerbaijan for membership in the D-8 Economic Cooperation Organization saying that the expansion of the D-8 and the accession of new members will serve as a tool for the realization of its goals, according to NEWS.am, Tasnim reported.
Hossein Amir Abdollahian spoke via videoconference at the 20th session of the D-8 Ministerial Council held in the Bangladeshi capital Dhaka on Wednesday.
In his speech, he said Iran welcomed Azerbaijan's willingness and desire to join the D-8.
He said that the organization should move quickly to admit new members, citing economic diplomacy and deepening ties with neighboring and Muslim countries as two priorities on Iran's foreign policy agenda.
The D-8 Economic Cooperation Organization, also known as Developing-8, is a development cooperation organization. The members of the organization include Egypt, Indonesia, Iran, Malaysia, Nigeria, Pakistan and Turkey. The D-8 Economic Cooperation Organization aims to improve the position of member states in the global economy, diversify and create new opportunities in trade relations, increase participation in international decision-making and improve living standards.