Թուրքիան Ուկրաինային է մատակարարում Սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի կասետային ռումբեր. Foreign Policy
Թուրքիան 2022 թ.-ի նոյեմբերից սկսել է Ուկրաինային մատակարարել ԱՄՆ-ի կողմից մշակված Սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի կասետային ռումբեր: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Foreign Policy ամսագիրը՝ վկայակոչելով որոշմանը ծանոթ ամերիկացի և եվրոպացի ներկա և նախկին պաշտոնյաների։
Ըստ աղբյուրների՝ խոսքն, այսպես կոչված, կատարելագործված ստանդարտ երկակի նշանակության զինամթերքի (Dual-Purpose Improved Conventional Munition, DPICM) մասին է, որոնք արտադրվել են Թուրքիայում Սառը պատերազմի տարիներին՝ ԱՄՆ-ի հետ համատեղ արտադրության համաձայնագրով։ Տանկեր ոչնչացնելու համար նախատեսված այս զինամթերքի փոքր ռումբերն անմիջապես չպայթելու դեպքում կարող են տարիներ շարունակ մնալ ռազմադաշտում: Յուրաքանչյուր արկ պարունակում է 88 հարվածող մաս:
Ինչպես ընդգծում է ամսագիրը, մարդիկ, ովքեր Վաշինգտոնին հորդորում էին DPICM ուղարկել Կիևին, պնդում էին, որ դրանք կարող են օգտագործվել խրամատներում ռուսական ուժերին ջախջախելու համար, ինչը կարող է արդյունավետ լինել Դոնբասի բաց տարածքներում հարվածների ժամանակ։
Foreign Policy-ն նշում է, որ Թուրքիան ամիսներ շարունակ փորձել է գաղտնի պահել այս քայլը, սակայն սա նաև ընդգծում է Անկարայի «վտանգավոր» գործողությունները հակամարտության ամբողջ ընթացքում` Ուկրաինային Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումը, որոնք օգնեցին կասեցնել Ռուսաստանի առաջխաղացումը Կիևում, որպես դիվանագիտական միջնորդ հանդես գալը ուկրաինական Օդեսայի նավահանգստից հացահատիկի արտահանման գործում և այդ ամենին զուգահեռ՝ ռուսական զենքերի ձեռքբերումը, որն առաջացրել է ՆԱՏՕ-ի զայրույթը:
Պարբերականը նաև նշում է, որ առայժմ պարզ չէ՝ արդյոք Թուրքիայի կողմից մատակարարված զինամթերքն օգտագործվել է մարտերում:
Ինչպես նշում է պարբերականը, Կիևը նախկինում մի քանի անգամ փորձել էր Վաշինգտոնից ստանալ նման զինամթերք, սակայն ԱՄՆ-ն ներկայումս չի կարող DPICM արտահանել այլ երկրներ, քանի որ դա արգելված է ԱՄՆ օրենսդրությամբ։
«Այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հրաժարվեց (Ուկրաինային) կասետային զինամթերք տրամադրել, Թուրքիան միակ վայրն էր, որտեղից նրանք կարող էին ձեռք բերել դրանք: Դա պարզապես ցույց է տալիս, թե ինչպես Թուրքիան, թեև փորձում է որոշ առումներով հաճոյանալ Ռուսաստանին, միևնույն ժամանակ Ուկրաինային իսկապես կարևոր ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում», - ասել է աղբյուրներից մեկը:
Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատունը և Ուկրաինայի Պաշտպանության նախարարությունը Foreign Policy-ին մեկնաբանություն չեն տվել այս հարցի շուրջ, սակայն, ըստ հոդվածի, Անկարայի կողմից DPICM-ի մատակարարումը ցույց է տալիս, թե որքան մեծ դեր է կատարել Թուրքիան բեկումնային պահերին Ուկրաինայում Ռուսաստանի մասշտաբային առաջխաղացումը կանխելու հարցում:
Պարբերականը նշում է, որ Bayraktar TB2 անօդաչուներն, ամենայն հավանականությամբ, դերակատարում են ունեցել ռուսական «Մոսկվա» ռազմանավը խորտակելու գործում: Ըստ թուրք վերլուծաբանների՝ Թուրքիան անօդաչուներն Ուկրաինային է մատակարարում Լեհաստանի տարածքով:
«Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Անկարայում նրա բարձրաստիճան պաշտոնյաները փորձում էին վերլուծաբաններին լռեցնել,  նրանց մտերիմներից ոմանք, այդ թվում՝ նախագահի փեսան, ով հանդիսանում է Bayraktar TB2-ներ արտադրող ընկերության խորհրդի նախագահը, բացահայտորեն գովաբանել է անօդաչու թռչող սարքի հզորությունը մարտի դաշտում», - նշվում է հոդվածում:
Ուկրաինային կասետային ռումբեր մատակարարելու քայլն, ըստ պարբերականի, որոշակի առումով շրջադարձ է Թուրքիայի համար: Foreign Policy-ի տրամադրության տակ հայտնված նամակում, որը 2021 թ.-ի հոկտեմբերին ուղարկվել է Կասետային զինամթերքի մասին ՄԱԿ-ի կոնվեցիայի գրասենյակի նախագահին, Թուրքիան պնդում է, որ 2005 թ.-ից չի օգտագործել, արտադրել, ներմուծել կամ փոխանցել կասետային զինամթերք:
Հոդվածում նաև նշվում է, որ ԱՄՆ-ի զինանոցում այս պահին կա մոտ 3 մլն DPICM զինամթերք։ Սառը պատերազմի ժամանակ Պենտագոնը կարծում էր, թե կօգտագործի դրանք՝ փորձելով կասեցնել խորհրդային տանկերի հնարավոր հարձակումը Եվրոպայում երկու գերտերությունների միջև բաց ռազմական հակամարտության դեպքում: Մասնագետների պնդմամբ՝ կասետային ռումբերը ոչնչացնելը շատ վտանգավոր է:

Turkey is sending Cold War-era cluster bombs to Ukraine – FP
Turkey began sending Ukraine a form of U.S.-designed, artillery-fired cluster bomb in late 2022 after months of Kyiv pleading with the Biden administration for the munitions, Foreign Policy reported citing current and former U.S. and European officials familiar with the decision.
The NATO ally Turkey began sending the first batches of so-called dual-purpose improved conventional munitions (DPICMs) in November 2022, which were made during the Cold War era under a co-production agreement with the United States. The weapons are designed to destroy tanks by bursting into smaller submunitions, which can linger on the battlefield for years if they do not immediately explode. Each round scatters about 88 bomblets. The United States is barred from exporting DPICMs under U.S. law because of its high dud rate, according to the Foreign Policy.
Foreign Policy wrote that the move, which Turkey has sought to keep quiet for months, also highlights the high-wire act that Ankara has played throughout the conflict: supporting Ukraine with armed Bayraktar TB2 drones that helped break Russia’s advance on Kyiv and playing diplomatic middleman for the United Nations-brokered deal to export grain from the Ukrainian port of Odesa, all while purchasing Russian weapons for itself and angering NATO in the process. It was not immediately clear if the Turkish surface-to-surface weapons had been used in combat.
“After the U.S. denied [Ukraine] access to cluster munitions, Turkey was the only place they could get them,” one source briefed on the matter, who spoke on condition of anonymity told Foreign Policy. “It just shows how even as Turkey cozies up to Russia in some respects, it’s become a really important supporter for Ukraine militarily.”
Neither the Turkish Embassy in Washington nor the Ukrainian defense ministry responded to Foreign Policy’s request for comment.
Foreign Policy highlights that Turkey’s delivery of DPICMs showcases how Ankara has played an outsized role in supplying weapons to Ukraine to break Russia’s full-scale invasion at critical moments in the war since Russian President Vladimir Putin ordered the assault in February 2022.
“The Turkish-made Bayraktar TB2 drones helped halt Russian armored convoys converging on Kyiv in the early days of the war, and they reportedly had a role in assisting Ukraine’s sinking of the Russian cruiser Moskva, then the flagship of the Black Sea fleet. Turkish analysts also believe that Turkey is quietly running a drone bridge from Corlu air base near the Bayraktar TB2 factory, where weapons are shipped to Poland and moved to Ukraine. And Turkey has walked a tight line on weapons deliveries: Even as Turkish President Recep Tayyip Erdogan and his brass in Ankara have tried to keep them quiet, some of their close confidantes—including the president’s son-in-law, who is chair of the board of the company that manufactures Bayraktar TB2s—have openly championed the drone’s prowess on the battlefield,” Foreign Policy reported.
Although Turkey has not shared information on the quantities of cluster munitions in its stockpile, the Ankara-based Mechanical and Chemical Industry Corporation has produced an extended-range artillery projectile in the past that can be fired out of 155 mm cannons with self-destructing DPICM submunitions as well as similar projectiles that are under license from the United States. Roketsan, another major Turkish weapons producer, once made TRK-122 rockets for 122 mm artillery systems that also scatter DPICM submunitions. Slovakia, Chile, and the United States have transferred cluster munitions to Turkey in the past, according to Foreign Policy.
“But the move still is a reversal of sorts for Turkey, after it made pledges to the international disarmament community that it would not use cluster munitions. In a letter sent to the president of the Convention on Cluster Munitions, a Geneva-based international organization, in October 2021 and obtained by Foreign Policy, Turkey insisted that it had not used, produced, imported, or transferred cluster munitions since 2005—when the convention was implemented—and did not intend to do so in the future.”