Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումն ու արցախցիների համար հումանիտար ճգնաժամի ստեղծումը ցեղասպանական ակտ է. Կիպրոսի ներկայացուցիչ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Կիպրոսի պատվիրակ Կոնստանտինոս Էֆստաթիուն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումն ու արցախցիների համար հումանիտար ճգնաժամի ստեղծումը համարեց ցեղասպանական ակտ՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել միջանցքի շրջափակումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԽԽՎ-ում իր ելույթում Կիպրոսի պատվիրակը բարձրաձայնեց Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով հումանիտար լուրջ ճգնաժամի մասին:
«Լեռնային Ղարաբաղ մուտքն ու մատակարարումները պետք է անվերապահորեն վերականգնվեն, և Ադրբեջանը պետք է հարգի եռակողմ համաձայնությունն ու երաշխավորի մարդկանց անվտանգությունը, ապրանքների տեղափոխումը Լաչինի միջանցով: Շրջափակման հետևանքով հազարավոր մարդիկ, այդ թվում երեխաներ, անկարող են վերադառնալ իրենց տներ: Այս տագնապալի իրավիճակը սպառնում է փխրուն խաղաղ գործընթացին և կարող է հանգեցնել բռնության վերսկսման»,-ասաց նա:
Կիպրոսի պատվիրակը նկատեց, որ դա աղետալի ազդեցություն կունենա ոչ միայն հայերի և ադրբեջանցիների, այլ նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա:
«Որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ` մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին անխափան կերպով բացել Լաչինի միջանցքը, զերծ մնալ լարվածության բերող գործողություններից»-ասաց նա: Ապա Էֆստաթիուն շարունակեց. «Զոհել միայն այն պատճառով, որ հա՞յ են, թե՞ քրիստոնյա են»:
Նա ընդգծեց, որ մարդկանց սովամահ անելը, առանց էլեկտրաէներգիայի, դեղորայքի թողնելը ցեղասպանական ակտ է: Ցեղասպանության տարրերից մեկը կյանքի այնպիսի ծանր պայմանների ստեղծումն է, որն ուղղված է մարդկանց խմբի ֆիզիկականց ոչնչացմանը:
«Ցեղասպանության վճռորոշ պահ է, եկեք չզոհենք մարդկանց` քաղաքական պայմանների կամ ազգային շահերից ելնելով: Այս աշխարհում յուրաքանչյուր մարդ արժանի է ապրել արժանապատիվ և իրավունքների լիարժեք հարգման պայմաններում: Ուղերձը պետք է լինի հստակ՝ դադարեցրեք Լաչինի միջանցքի շրջափակումը»,-եզրափակեց Կիպրոսի պատվիրակը:

Creation of humanitarian crisis by Azerbaijan for Artsakh’s people is a genocidal act. Representative of Cyprus
At the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Cypriot delegate Constantinos Efstathiou assessed the closing of the Lachin Corridor by Azerbaijan and the creation of a humanitarian crisis for the people of Artsakh a genocidal act, calling for an immediate end to the blockade of the corridor.
Armenpress reports, in his speech at the PACE, the representative of Cyprus spoke about the serious humanitarian crisis caused by the blocking of the Lachin Corridor.
"Access and supplies to Nagorno-Karabakh must be unconditionally restored, and Azerbaijan must respect the tripartite agreement and guarantee the safety of people and the transportation of goods through the Lachin Corridor. The blockade has left thousands of people, including children, unable to return to their homes. This alarming situation threatens the fragile peace process and may lead to the resumption of violence," he said.
The representative of Cyprus noted that this will have a disastrous effect not only on Armenians and Azerbaijanis, but also on the South Caucasus region.
"As a member of the Council of Europe, we call on the authorities of Azerbaijan to open the Lachin Corridor, to refrain from tension-causing actions," he said.
He emphasized that starving people, leaving them without electricity and medicine is a genocidal act. One of the elements of genocide is the creation of harsh living conditions aimed at the physical annihilation of a group of people.
"It is a crucial moment of genocide, let's not sacrifice people due to political conditions or national interests. Every person in this world deserves to live in dignity and with full respect for their rights. The message should be clear: stop the blockade of Lachin Corridor," the Cypriot delegate concluded.