Արևմուտքը շտապում է ամրապնդել իր հաջողությունը Հայաստան-Ադրբեջան երկխոսության մեջ
Այսօր ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը հայտարարեց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներին Բյուրսելում ԵՄ հովանու ներքո հանդիպելու առաջարկ է ուղարկվել: Ակնկալվում է, որ հանդիպումը պետք է տեղի ունենա մոտակա օրերի ընթացքում:
Պատահական չէ, որ այսօր տարածաշրջանային այցով Հայաստան է ժամանել նաև Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը:
Ակնհայտ է, որ Արևմուտքը շտապում է ամրապնդել Մյունխենում արձանագրված առաջընթացը և դրդել կողմերին հստակ պայմանավորվածությունների:
Փետրվարին 18-ին Մյունխենում ԱՄՆ պետքարտուղարի միջնորդությամբ կայացած Փաշինյան-Ալիև հանդիպումն առաջին բարձր մակարդակի ուղիղ շփումն էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սեպտեմբերի 12-ի ադրբեջանական ագրեսիայից հետո: Մինչ այդ Երևանը հրաժարվել էր մասնակցել դեկտեմբերին Մոկսվայում նախատեսված արտգործնախարարի հանդիպմանը՝ հղվելով Լաչինի միջանցքի շրջափակման հանգամանքին: Սակայն, ինչպես հայտնի է դարձել հայտարարություններից, այս ընթացքում Ադրբեջանն ու Հայաստանը մի քանի անգամ առաջարկներ են փոխանակել «խաղաղության պայմանագրի» տեքստի վերաբերյալ:
Մյունխենի հանդիպումն ու դրանից հետո արված հայտարարությունները որոշակի լույս են սփռում սպասվող բանակցությունների բովանդակության վրա: Մասնավորապես,  բանակցությունների հիմքում ենթադրաբար դրվելու է երկվեկտոր բանակցային տրամաբանությունը և Ադրբեջանը խուսափելու է պայմանագրում Արցախի և Արցախյան հիմնախնդրի հիշատակումից: Իսկ հայկական կողմը, ելնելով ԱԽ քարտուղարի հայտարարություններից, դրան չի հակառակվելու:
Զուգահեռ, քննարկվելու է նաև կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցը և այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում ու Նախիջևանն Ադրբեջանի արևմտյան շրջաններին կապող ապագա ճանապարհի երկու ծայրերում անցակետեր տեղադրելու Ալիևի առաջարկը:
Ի սկզբանե Ադրբեջանի առաջ քաշած 5 սկզբունքների և միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման վրա կառուցվող այս փաստաթուղթն, ըստ էության, Արցախյան հակամարտության էջը փակելու Ադրբեջանի փորձն է, որը սեփական հանրությանը մարսեցնելու համար Հայաստանի իշխանությունն իր քաղաքականությունը կառուցում է Հայաստանի 29,8 հազ ք/կմ իբրև թե պաշտպանելու և Արցախին առնչվող հարցերի հետ առնչվելուց հրաժարվելու թեզերի վրա:
Արևմուտքն, իր հերթին, շտապում է իր միջնորդությամբ առաջ տանել գործընթացն ու փակել հակամարտության էջը՝ ՌԴ-ին դուրս մղելու և ողջ տարածաշրջանի վրա սեփական ազդեցությունը մեծացնելու համար: Պատահական չէ այս կոնտեքստում ՌԴ ակտիվացումը թե՛ Մյունխենի հանդիպումից առաջ, թե՛ դրանից հետո:

Сегодня официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс сообщил, что лидерам Армении и Азербайджана направлено предложение встретиться в Брюсселе под эгидой ЕС. Ожидается, что встреча состоится в ближайшие дни.
Неслучайно спецпредставитель Европейского Союза по Южному Кавказу Тойво Клаар прибыл сегодня в Армению с региональным визитом.
Понятно, что Запад спешит закрепить достигнутый в Мюнхене прогресс и подтолкнуть стороны к достижению конкретных договоренностей. Встреча Пашинян-Алиев, состоявшаяся 18 февраля в Мюнхене при посредничестве госсекретаря США, стала первым прямым контактом между Арменией и Азербайджаном после азербайджанской агрессии 12 сентября. До этого Ереван отказался от участия в запланированной на декабрь в Москве встрече глав МИД, ссылаясь на блокаду Лачинского коридора. Однако, как стало известно из обнародованных заявлений, в этот период Азербайджан и Армения несколько раз обменивались предложениями относительно текста "мирного договора".
Мюнхенская встреча и последующие заявления пролили некоторый свет на содержание предстоящих переговоров. В частности, в основу переговоров будет положена двухвекторная логика, а Азербайджан будет избегать упоминания Арцаха и арцахского конфликта в соглашении. Армянская сторона, в свою очередь, исходя из заявлений секретаря Совета безопасности РА, не будет противиться этому.
Параллельно будет обсуждаться и вопрос разблокирования коммуникаций, в том числе предложение Алиева об установке контрольно-пропускных пунктов в Лачинском коридоре и на обоих концах будущей дороги, соединяющей Нахиджеван с западными районами Азербайджана.
Этот документ, построенный на 5 выдвинутых Азербайджаном принципах и признании территориальной целостности друг друга, является, по сути, попыткой Азербайджана закрыть страницу арцахского конфликта. Власти Армении, в свою очередь, предотвращая возможное противостояние армянского общества этому сценарию, выстраивают свою политику якобы на защите 29,8 тысяч квадратных километров территории Армении и на политике отказа от вопросов, связанных с Арцахом.
Запад, со своей стороны, спешит при своем посредничестве продвинуть процесс переговоров и закрыть страницу конфликта, чтобы вытеснить Россию и усилить собственное влияние в регионе. Неслучайно, что Российская Федерация активизировалась как до, так и после мюнхенской встречи.