Հայ խորհրդարանականները Կիպրոս եռօրյա այցի ընթացքում բարձրաձայնել են ԼՂ-ում միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայության անհրաժեշտության մասին
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատվիրակության անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ Հրաչյա Հակոբյանն ու Ծովինար Վարդանյանը մասնակցել են Կիպրոսի Հանրապետության Լիմասոլ քաղաքում տեղի ունեցած Վեհաժողվի միջազգային քարտուղարության, հանձնաժողովների նախագահների և զեկուցողների նիստի աշխատանքներին:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժնից, եռօրյա այցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավորները հանդիպումներ են ունեցել Կիպրոսի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի, Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրուի և ԱԳ նախարար Կոնստանդինոս Կոմբոսի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Կիպրոս համագործակցությանը, ՀՀ քաղաքացիների համար Կիպրոսի Հանրապետություն` առանց մուտքի արտոնագրի առկայության այցելության հնարավորությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի` Հայաստանի Հանրապետություն սպասվող պաշտոնական այցին:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի քարտուղարության նիստի ընթացքում Սիսակ Գաբրիելյանը Հայաստանի և պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության նախագահին` Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիայի, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի` կենսական նշանակության ճանապարհը փակելու հարցում կոշտ և հասցեական դիրքորոշում արտահայտելու համար: Նշվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային դիտորդական առաքելության ներկայության անհրաժեշտության մասին:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար, հույն պատգամավոր Մաքսիմոս Խարակոպուլոսը տեղեկացրել է, որ իր կոշտ և քննադատական հայտարարությունների համար պարբերաբար զանգեր և նամակներ է ստանում Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանատնից: Նա նշել է, որ հավատարիմ է մնալու իր` մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում որդեգրած արժեքներին:
Ի նշան բողոքի` Մաքսիմոս Խարակոպուլոսը դուրս է եկել Հունաստան-Ադրբեջան խորհրդարանական բարեկամական խմբից:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև առաջիկայում կայանալիք վեհաժողովին առնչվող հարցեր ու առաջարկություններ:

Армянские парламентарии в ходе визита на Кипр коснулись необходимости присутствия международной наблюдательной миссии в Нагорном Карабахе
На Межпарламентской Ассамблее Православия (МПАП) руководитель делегации НС, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, члены делегации Г.Акопян и Ц.Варданян участвовали в работе заседания   международного секретариата, председателей комиссий и докладчиков Ассамблеи в Лимасоле (Республика Кипр).
Как передает пресс-служба Парламента Армении, в ходе трехдневного визита депутаты НС РА встретились с новоизбранным Президентом Республики Кипр Никосом Христодулидесом, Председателем Палаты представителей Кипра Анитой Димитру и министром иностранных дел Константиносом Комбосом.
В ходе встреч обсуждены вопросы армяно-кипрского сотрудничества, возможность безвизового посещения Республики Кипр для граждан Армении. Затронут ожидаемый официальный визит Председателя Палаты представителей Кипра в РА.
На заседании Секретариата МПАП С.Габриелян от имени Армении и делегации поблагодарил председателя организации за выражение жесткой и адресной позиции по азербайджанской агрессии против РА, а также блокированию жизненно важной дороги – Лачинского коридора. Отмечена необходимость присутствия международной наблюдательной миссии в Нагорном Карабахе.
Генеральный секретарь МПАП, греческий депутат Максимос Харакопулос сообщил, что ему регулярно поступают звонки и письма из посольства Азербайджана в Греции в связи с его резкими и критическими высказываниями. Он отметил, что останется верен принятым им ценностям в деле защиты прав человека.