Հրվ. Կովկասում օտարերկրյա միջամտությունը առավել բարդացնում են իրավիճակը. Իրանի ԱԳՆ
ՌԴ և Իրանի ԱԳ նախարարները Մոսկվայում կայացած բանակցություններում քննարկել են Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը: Այդ մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Հոսեին Ամիր Աբդոլլահիանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձրել Հարավային Կովկասում առկա լարվածությանը: Գտնում ենք, որ դա չի բխում կողմերից որևէ մեկի՝ ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Ադրբեջանի շահերից: Կարծում ենք, որ այստեղ, իհարկե, պետք է շարժվել խաղաղության, կայունության ուղղությամբ:
Այս տարածաշրջանում օտարերկրյա միջամտությունը և տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխելու ջանքերը, մեր կարծիքով, իրավիճակի էլ ավելի բարդացման գործոն են: Ուստի գտնում ենք, որ պետք է «3+3» մեխանիզմի, ինչպես նաև մյուս գործող մեխանիզմների միջոցով, առանց ուժի կիրառման կարգավորել հարցերը տվյալ տարածաշրջանում: Մերժում ենք որևէ արդարացման պատրվակով տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ցանկացած փոփոխություն: Գտնում ենք, որ պետք է շարժվել երկխոսության և այս հարցի քաղաքական  կարգավորման ճանապարհով: Բոլոր կողմերը պետք է կիրառեն հենց այս ճանապարհը»,- ասել է Աբդոլլահիանը:

Глава МИД Ирана считает формат "3+3" способом урегулирования напряжения на Кавказе
Тегеран полагает, что напряжение в кавказском регионе может быть урегулировано в рамках формата "три плюс три", подразумевающего участие трех стран Южного Кавказа (Азербайджана, Армении и Грузии), а также трех ближайших соседей этого региона (России, Ирана и Турции). Об этом заявил в среду глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян, передает ТАСС.
"Мы, конечно же, должны через механизм "три плюс три", а также через существующие механизмы, не прибегая к силе, урегулировать вопросы в данном регионе", - сказал он на пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Абдоллахиян также подчеркнул важность совместного движения в сторону прочного мира и инклюзивной безопасности с целью процветания экономических возможностей кавказского региона, а также указал на неприемлемость иностранного вмешательства в этой ситуации. "Мы считаем, что надо двигаться в сторону мира и стабильности, и иностранное вмешательство в этот регион и усилия для того, чтобы изменить геополитическую ситуацию в регионе, являются факторами еще большего усложнения ситуации", - констатировал дипломат.
Ранее в среду министр иностранных дел России Сергей Лавров провел переговоры со своим иранским коллегой Хосейном Амиром Абдоллахияном, прибывшим в Москву с рабочим визитом. В ходе переговоров главы дипведомств сверили позиции по широкому спектру тем - от вопросов возобновления Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе до задач стабилизации обстановки на Южном Кавказе.