Չինաստանի տնտեսական աճը կարող է ազդել Եվրոպայում գազի գնի վրա. ԱՄՀ
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) եվրոպական դեպարտամենտի տնօրեն Ալֆրեդ Քամմերը նշել է, որ Չինաստանի տնտեսության արագացված աճը կարող է բացասաբար ազդել Եվրոպայում գազի արժեքի վրա։ Այս մասին Քամմերը հայտարարել է Վաշինգտոնում՝ ԱՄՀ-ի և Համաշխարհային բանկի գարնանային համաժողովի ժամանակ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ակնհայտ է, որ այս տարի վտանգ կա, որ եթե Չինաստանի վերականգնումն ավելի արագ լինի, քան մենք ակնկալում ենք, դա ճնշում կգործադրի գների վրա»,- ասել է նա:
Քամմերն ընդգծել է, որ անցած ձմռանը Եվրոպա բնական գազի գնումներն ապահովվել են նաև դեպի Չինաստան մատակարարումների կրճատման հաշվին:
«Գալիք ձմռանը էներգետիկ անվտանգության համար որոշակի ռիսկեր դեռ պահպանվում են՝ հիմնականում գների հետ կապված»,- ասել է նա՝ գնահատելով գալիք ձմեռը Եվրոպայում։

Рост экономики Китая может повлиять на цены газа в Европе, заявили в МВФ
Ускоренные темпы роста экономики Китая могут негативно повлиять на стоимость газа для европейских потребителей, заявил директор Европейского департамента Международного валютного фонда (МВФ) Альфред Каммер, передает РИА Новости.
"Очевидно, в этом году существует риск, что если восстановление Китая окажется сильнее, чем мы ожидаем, то это окажет давление на цены", - сообщил он вопрос на весенней конференции МВФ и Всемирного банка в Вашингтоне.
Каммер подчеркнул, что закупки природного газа в Европу прошлой зимой были обеспечены в том числе за счет сокращения поставок в Китай из-за политики нулевой заболеваемости COVID.
"Определенные риски для энергетической безопасности следующей зимой все еще сохраняются, по большей части в вопросе цен", - отметил он, оценивая ситуацию в Европе предстоящей зимой.