ԵՄ-ն կարգելի երրորդ երկրներ ապրանքների արտահանումը՝ դրանք Ռուսաստան վերաարտահանելը բացառելու համար
Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է ներդնել երրորդ երկրներ արտահանումը սահմանափակելու հնարավորություն՝ հակառուսական պատժամիջոցները շրջանցելու դեմ պայքարի շրջանակներում: DPA-ի տարածած լուրին անդրադարձել է ՌԻԱ նովոստին։
«Ինչպես երեկ հայտնի է դարձել գործակալությանը, Եվրահանձնաժողովի այս առաջարկը՝ որպես սահմանափակող միջոցների տասնմեկերորդ փաթեթի մաս, ուղարկվել է անդամ երկրներին»,-գրում է թերթը։
DPA-ն նշում է, որ նախատեսվում է օրինական հնարավորություն ստեղծել երրորդ երկրներ արտահանումը սահմանափակելու համար՝ որպես պատժամիջոցները շրջանցելու կասկածելի դեպքերի կանխարգելիչ միջոց։ Եթե դա բավարար չէ, ապա երկրորդ փուլում կարող են արգելք դնել որոշակի ապրանքների արտահանման վրա։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու երկակի օգտագործման ապրանքներին։ Որպես օրինակ՝ DPA-ն բերել է գիշերային տեսողության սարքեր, որոնք օգտագործվում են որսորդների և անվտանգություն ապահովող ընկերությունների, ինչպես նաև զինվորների կողմից:
«ԵՄ անդամ 27 երկրների մշտական ներկայացուցիչներն առաջարկը կքննարկեն հաջորդ չորեքշաբթի։ Նպատակը մինչև այս ամսվա վերջ պատժամիջոցների տասնմեկերորդ փաթեթն ընդունելն է»,-ասվում է հոդվածում։

ЕС утверждает, что придумал новый способ наказать Россию
Еврокомиссия предложила дать ЕС возможность ограничивать экспорт в третьи страны, чтобы препятствовать обходу антироссийских санкций, передает РИА Новости.
"Как вчера стало известно агентству, это предложение Еврокомиссии в рамках одиннадцатого пакета ограничительных мер направили государствам-членам", — говорится в публикации.
По информации DPA, предполагается создать правовую возможность ограничения экспорта в качестве сдерживающего фактора при подозрении в обходе санкций. Если этого окажется недостаточно, следующей мерой может быть запрет на экспорт определенных товаров. Особое внимание уделят продукции двойного назначения. В пример агентство приводит приборы ночного видения, которыми пользуются и охотники, и охранные компании, и военные.