Կանխատեսում ենք, որ հունիսի սկզբին մեր փողը կսպառվի. ԱՄՆ ֆինանսների նախարար
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունում վստահ չեն, որ երկրում դեֆոլտը տեղի կունենա հենց հունիսի 1-ին, հայտարարել է գերատեսչության ղեկավար Ջանեթ Յելենը:
«Մենք կանխատեսում ենք, որ հունիսի սկզբին մեր փողը կսպառվի: Հնարավոր է, որ դա տեղի կունենա հունիսի 1-ին: Իհարկե, զգալի անորոշություն կա»,- Յելենի խոսքերն է մեջբերում «Գազետա.ռու»-ն։
Միևնույն ժամանակ, նախարարը խոստացել է տեղեկացնել Կոնգրեսին պետական պարտքի և դեֆոլտի վերաբերյալ նորությունների առկայության դեպքում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը նախազգուշացրել է, որ եթե Կոնգրեսը չբարձրացնի օրենքով թույլատրելի պետական պարտքի վերին շեմը կամ չկանգնեցնի դրա ազդեցությունը, մինչ հունիսի 1-ը երկրի բյուջետային միջոցները կարող են սպառվել։

Глава минфина США Йеллен прокомментировала возможный дефолт США 1 июня
Министр финансов США Джанет Йеллен в интервью для ABC News заявила, что в министерстве сохраняется неопределенность в прогнозах о возможном наступлении дефолта, передает Газета.
"Мы прогнозируем, что в начале июня у нас закончатся деньги. Есть шанс, что это произойдет 1 июня. Конечно, присутствует значительная неопределенность", — заявила Йеллен.
При этом министр пообещала проинформировать конгресс в случае появления новостей по вопросам госдолга и дефолта.
Ранее министр заявила, что использование президентом Джо Байденом 14-й поправки для повышения порога государственного долга США в обход конгресса приведет к конституционному кризису.
Йеллен также отметила, что возможности ведомства по проведению экстраординарных мер с целью избежания дефолта заканчиваются, поскольку такие меры применяются уже несколько месяцев.