ՀՀ նախագահն ու Կատարի էմիրը քննարկել են Հայաստանում Կատարի դեսպանատուն բացելու հնարավորությունը
Աշխատանքային այցով Կատարի Պետությունում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Կատարի տնտեսական համաժողովի հանդիսավոր բացմանը:
Պաշտոնական արարողությունից հետո, Հանրապետության նախագահը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել էմիրին հրավերի համար և շնորհավորել Կատարի տնտեսական ֆորումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում ընդգծել է Հայաստանի և արաբական աշխարհի միջև առկա սերտ բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման և այդ ուղղությամբ երկուստեք առկա պատրաստակամության կարևորությունը:
Հանրապետության նախագահն իր խոսքում էմիրին մանրամասներ է հայտնել հարավկովկասյան տարածաշրջանային իրողությունների և ղարաբաղյան հիմնախնդրի բովանդակության վերաբերյալ: Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հարևան երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման իր դիրքորոշմանը:
Շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին իր խոսքում նշել է, որ տեղյակ է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունից և հուսով է, որ իրողությունները կզարգանան կայուն խաղաղության հասնելու օրակարգով: Էմիրը նշել է, որ ներկայում Կատարից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ կատարվում է շաբաթական 10 թռիչք, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև առկա համագործակցային ներուժի մասին: Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին նաև շեշտել է, որ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատումը կնպաստի հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում Կատարի դեսպանատուն բացելու հնարավորությունը, երկուստեք շեշտվել է վերջինիս կարևորությունը, ինչը նոր մակարդակի կարող է բարձրացնել հայ-կատարական տնտեսական, գյուղատնտեսական, քաղաքական, մշակութային համագործակցությունը:

Президент Армении и Эмир Катара обсудили возможность открытия посольства Катара в Армении
Находящийся с рабочим визитом в Государстве Катар Президент Ваагн Хачатурян, принял участие в церемонии открытия Катарского экономического форума.
После официальной церемонии Президент Республики встретился с Эмиром Государства Катар шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани
Президент выразил Эмиру благодарность за приглашение и поздравил с организацией Катарского экономического форума на высоком уровне.
В ходе встречи Ваагн Хачатурян подчеркнул важность непрерывного развития имеющихся между Арменией и арабским миром тесных дружественных отношений и обоюдной готовности к этому.
Президент Республики подробно рассказал Эмиру о региональных реалиях Южного Кавказа и о содержании карабахской проблемы. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что Армения привержена своей позиции установления мира в регионе и установления добрососедских отношений с соседними странами.
Шейх Тамим бин Хамад Аль Тани отметил, что знает об армяно-азербайджанском конфликте и надеется, что реалии будут развиваться в соответствии с повесткой достижения прочного мира. Эмир отметил, что в настоящее время осуществляется 10 рейсов в неделю из Катара в Армению и обратно, что свидетельствует о потенциале сотрудничества между двумя странами. Тамим бин Хамад Аль Тани также подчеркнул, что установление стабильности и мира в регионе будет способствовать дальнейшему развитию отношений.
В ходе беседы обсуждалась возможность открытия посольства Катара в Армении, обоюдно подчеркнута важность последнего, что может поднять на новый уровень армяно-катарское экономическое, сельскохозяйственное, политическое, культурное сотрудничество.