Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Արգենտինայի խորհրդարանի Արգենտինա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ-ն, Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Արգենտինայի հետ փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված հարաբերությունները:
Նա առանձնահատուկ ընդգծել է երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության դերը` շեշտելով, որ առաջին անգամ հնարավոր դարձավ Արգենտինայի խորհրդարանի երկու պալատների` Հայաստանի հետ բարեկամական խմբերի պատվիրակության այցելությունը Հայաստան:
Կողմերը խոսել են Արգենտինայի հայ համայնքից, որը հատուկ կամուրջ է հայ-արգենտինյան երկկողմ հարաբերություններում:
Անդրադարձ է եղել նաև Արգենտինայի հետ բազմոլորտ համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը տնտեսական փոխանակումների համար լավ հնարավորություն է ստեղծում նաև որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր և կարող է լրացուցիչ տարանցիկ կետ հանդիսանալ դեպի եվրասիական շուկա, իսկ ԵԱՏՄ-ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ փոխգործակցությունը համագործակցության նոր դռներ կարող է բացել:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում երկու երկրների միջև հաստատված սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև` քաղաքական երկխոսության մակարդակը:
Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման օրակարգով: Նա երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի Սենատի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը դատապարտող և դադարեցնելու կոչ անող հայտարարություն ընդունելու համար:
Արգենտինացի գործընկերներն առանցքային են համարել մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատումը` պատրաստակամություն հայտնելով լիազորությունների շրջանակում նպաստել այդ գործընթացներին:

Спикер парламента Армении принял делегацию во главе с председателем группы дружбы Аргентина-Армения
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 31 мая принял делегацию, возглавляемую председателем группы дружбы Аргентина-Армения парламента Аргентины Гильермо Андрадой.
Как сообщили в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя гостей, спикер НС отметил, что Армения придает большое значение отношениям с Аргентиной, основанным на взаимном уважении и общих ценностях.
Он особо подчеркнул роль двустороннего межпарламентского сотрудничества, подчеркнув, что впервые стало возможным посещение Армении делегацией групп дружбы обеих палат аргентинского парламента.
Стороны коснулись армянской общины Аргентины, являющейся особым мостом в двусторонних армяно-аргентинских отношениях.
Затронуто также многовекторное сотрудничество с Аргентиной. Спикер НС отметил, что Армения как страна-член ЕАЭС создает хорошие возможности для экономических обменов и может стать дополнительным транзитным пунктом на евразийский рынок, а взаимодействие ЕАЭС-МЕРКОСУР может открыть новые двери для сотрудничества.
Собеседники высоко оценили налаженное между двумя странами тесное взаимодействие в рамках международных организаций, а также уровень политического диалога.
А.Симонян подтвердил, что Армения выступает с повесткой установления стабильного мира в регионе. Он выразил признательность за принятие Сенатом Аргентины 21 декабря 2022 г. заявления, осуждающего и призывающего прекратить блокирование Азербайджаном Лачинского коридора.
Аргентинские партнеры сочли ключевым установление мира и стабильности в нашем регионе, выразив готовность содействовать этим процессам в рамках своих полномочий.