Մալթայի հայկական համայնքն ի աջակցություն Արցախի խաղաղ ցույց է անցկացրել
Չորեքշաբթի Մալթայի հայկական համայնքը խաղաղ ցույց է անցկացրել՝ պահանջելով բացել Լաչինի միջանցքը՝ միակ ճանապարհը, որով 120 հազար արցախահայերը առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ եւ սպասարկումներ են ստանում, NEWS.am-ի հաղորդմամբ գրել է Malta Today-ը։
Ակցիան լուսաբանած լրագրող Լյուկե Վելլայի խոսքով՝ հայկական համայնքը հավաքվել էր Մալթայի արտաքին գործերի նախարարության շենքի մոտ, որպեսզի հանրության ուշադրությունը գրավի տարածաշրջանում տիրող հումանիտար աղետի հանդեպ։
Համայնքը Մալթայի կառավարությանը կոչ է արել օգտագործել դիվանագիտական խողովակները եւ միջազգային ազդեցությունը՝ հօգուտ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման։
«Մալթան կարող է վճռական դեր խաղալ Արցախի քաղաքացիական բնակչության իրավունքների պաշտպանության հարցում»,- հայտարարել են հայկական համայնքում։
2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքը շրջափակված է ադրբեջանցի զինվորականների կողմից, ինչը հանգեցրել է հումանիտար աղետի. մատակարարումները դադարեցվել են, խանութները դատարկ են, դեղորայքը՝ անհասանելի, նշել է հոդվածի հեղինակը։
Հայկական համայնքի հայտարարությունում նշվել է, որ համայնքն ակտիվորեն մասնակցում է բանավեճերին միջազգային տարբեր կազմակերպություններում, որոնց անդամ է Մալթան, եւ կոչ է անում անհապաղ ուշադրություն դարձնել Արցախի շուրջ տիրող ծայրահեղ վիճակին։
Ընդգծվել է, որ արդեն մեկ շաբաթից ավելի մոտ 400 տոննա կենսականորեն կարեւոր հումանիտար օգնություն չի հասնում հայ բնակչությանը Ադրբեջանի կառավարության կողմից միակ ճանապարհի շրջափակման պատճառով։
«Անմեղ մարդկանց կյանքը սպառնալիքի տակ է, քանի որ հիմնական մատակարարումները, ներառյալ պարենը եւ դեղորայքը, դադարեցվել են, ինչի հետեւանքով տարածաշրջանը գտնվում է ծայրահեղ աղետի եւ վտանգի մեջ։ ՄԱԿ Միջազգային դատարանը եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրել են բացել միջանցքը, բայց, չնայած դատարանի որոշմանը, միջանցքը Ադրբեջանը չի բացել, ինչն անհանգստացնում է մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով»,- նշվել է համայնքի հայտարարությունում։
Դրանում ընդգծվել է, որ երեխաները ամենախոցելի զոհերից են, որոնք տառապում են սննդամթերքի եւ տարրական դեղերի սուր անբավարարությունից։ Տարեց մարդիկ չեն ստանում անհրաժեշտ օգնությունը միջոցների բացակայության պատճառով։
Հայկական համայնքը դիմել է նաեւ Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեթսոլային՝ խնդրելով նրան ուշադրություն դարձնել հումանիտար ճգնաժամի լրջությանը։
«Որպես Եվրախորհրդարանի բարձրագույն պաշտոնատար անձ՝ նրա աջակցությունը կարող է ավելի մեծ միջազգային ուշադրություն գրավել եւ համախմբել իրավիճակի հանգուցալուծման գործողությունները»,- նշվել է հայտարարությունում։
Նա հայտարարել է, որ մտադիր է օգտագործել խաղաղ ցույցերը եւ քարոզչությունը իրազեկվածության բարձրացման համար։
«Մենք հավատում ենք, որ միջազգային հանրությունը, ներառյալ Մալթան եւ Եվրախորհրդարանը, կարող է վճռական դեր խաղալ Արցախի խոցելի բնակչության տառապանքները դադարեցնելու գործում»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Մալթան միաժամանակ ՄԱԿ եւ ՄԱԿ Անվանգության խորհրդի անդամ պետություն է։
«Հայկական համայնքը կոչ է անում բոլոր շահագրգիռ քաղաքացիներին, ԶԼՄ-ներին եւ միջազգային կազմակերպություններին միավորվել եւ ուժեղացնել իրենց ձայնը՝ Արցախում հումանիտար աղետը դադարեցնելու համար»,- ընդգծել է համայնքը։
Արցախը նաեւ զրկվել է տեղաշարժվելու հնարավորությունից, քանի որ չկա բենզին, եւ մարդիկ ստպված են ժամերով երկար հերթ կանգնել, որպեսզի հաց գնեն իրենց ընտանիքի համար, գրել է մալթայական ԶԼՄ-ն։
2022թ. հուլիսին Եվրահանձնաժողովը հարաբերությունները սերտացրել է Ադրբեջանի ավտոկրատական վարչակարգի հետ, քանի որ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո, գազի փնտրտուքներում մեկնել էր Բաքու, ընդգծել է հոդվածի հեղինակը։
ԵՀ նախագահը եւ էներգետիկայի գծով հանձնակատար Քադրի Սիմսոնն այստեղ հանդիպել են Ալիեւի հետ, որպեսզի ստորագրեն ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ փոխըմբռնման նոր հուշագիր էներգետիկայի ոլորտում։
2014-ից Մալթան գազ է մատակարարում Ժնեւ Ադրբեջանի առեւտրային ստորաբաժանման՝ SOCAR ընկերության միջոցով, եւ այդ գործարքը մթագնվել է կոռուպցիայի մեղադրանքներով՝ կապված կառավարությունում Մուսկատի մերձավոր դաշնակիցների հետ՝ «Պանամայի փաստաթղթերի» հրապարակման պահին։

Армянская община Мальты провела мирную демонстрацию в поддержку Арцаха
Армянская община Мальты провела в среду мирную демонстрацию с требованием открыть Лачинский коридор - единственный путь, по которому 120 тыс. жителей Нагорного Карабаха,  являющихся этническими армянами, получают товары и услуги первой необходимости, по сообщению NEWS.am пишет Malta Today
По словам осветившего акцию журналиста Люке Веллы, армянская община собралась перед зданием Министерства иностранных дел Мальты, чтобы привлечь внимание общественности и попросить поддержки в связи с гуманитарным кризисом, разворачивающимся в регионе.
Община призвала мальтийское правительство использовать свои дипломатические каналы и международное влияние для разрешения сложившейся ситуации и поддержки открытия Лачинского коридора.
''Занимая твердую позицию на международных форумах, Мальта может сыграть решающую роль в отстаивании прав и благополучия пострадавшего гражданского населения Нагорного Карабаха'', - заявили в армянской общине.
С 12 декабря 2022 года Лачинский коридор блокирован азербайджанскими военными, что привело к разворачивающейся гуманитарной катастрофе: поставки прекращены, полки пустуют, медикаменты недоступны, отмечает автор статьи.
В заявлении армянской общины говорится, что она активно участвует в дискуссиях в различных международных организациях, членом которых является Мальта, и призывает немедленно обратить внимание на критическую ситуацию вокруг Арцаха.
Подчеркивается также, что уже более недели около 400 тонн жизненно важной гуманитарной помощи не могут попасть к армянскому населению из-за блокады единственной дороги снабжения правительством Азербайджана.
''Жизни невинных людей находятся под угрозой, так как основные поставки, включая продовольствие и медикаменты, прекращены, в результате чего регион находится в состоянии крайней беды и опасности. И Международный суд ООН, и Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) обязали Азербайджан открыть коридор, однако, несмотря на постановление суда, коридор не был реализован Азербайджаном, что вызывает обеспокоенность по поводу защиты прав человека'', - говорится в заявлении общины.
В нем подчеркивается, что дети являются одними из наиболее уязвимых жертв, страдающих из-за острой нехватки продуктов питания и элементарных медикаментов. Пожилые люди не получают необходимой помощи из-за отсутствия средств.
Армянская община также обратилась за поддержкой к председателю Европарламента Роберте Метсоле, попросив ее обратить внимание на серьезность гуманитарного кризиса.
''Как высшее должностное лицо Европарламента, ее поддержка может привлечь большее международное внимание и мобилизовать действия по разрешению ситуации'', - говорится в заявлении.
Она заявила, что намерена использовать мирные протесты и пропаганду для повышения осведомленности и изменения ситуации к лучшему.
''Мы верим, что международное сообщество, включая Мальту и Европейский парламент, может сыграть решающую роль в прекращении страданий уязвимого населения Нагорного Карабаха'', - говорится в сообщении.
Мальта является одновременно государством-членом ООН и членом Совета Безопасности ООН.
''Армянская община призывает всех заинтересованных граждан, СМИ и международные организации объединиться в солидарности и усилить свои голоса для прекращения гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе'', - подчеркнула община.
Кризис оставил Нагорный Карабах без средств передвижения, поскольку нет бензина, и люди вынуждены часами простаивать в длинных очередях, чтобы купить одну буханку хлеба для своей семьи, пишет мальтийское СМИ.
В июле 2022 года Еврокомиссия сблизилась с автократическим режим Азербайджана Ильхама Алиева, так как в поисках газа после вторжения России в Украину Урсула фон дер Ляйен отправилась в Баку, подчеркивает автор статьи.
Там президент ЕК и комиссар по энергетике Кадри Симсон встретились с Алиевым, чтобы подписать новый Меморандум о взаимопонимании по стратегическому партнерству в области энергетики в стремлении избавить Европу от российского ископаемого топлива.
С 2014 года Мальта поставляет газ через торговое подразделение Азербайджана в Женеве, компанию SOCAR, и эта сделка была омрачена обвинениями в коррупции, связанными с ближайшими союзниками Муската в правительстве на момент публикации ''Панамских документов''.