Խորհուրդ կտայի Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանին ավելի զուսպ լինել «ՌԴ ագրեսիայի մասին» արտահայտություններում. Կարասին
Դիվանագիտական հրապարակայնության հանդեպ ամենայն պրոֆեսիոնալ հարգանքով հանդերձ՝ ես, այնուամենայնիվ, խորհուրդ կտայի Ուկրաինայում բարեկամական Ադրբեջանի դեսպան Մարդալիևին ավելի զուսպ լինել «Ռուսաստանի ագրեսիայի» մասին արտահայտություններում։ Ինչպես հայտնում է NEWS.am-ը այս մասին իր Թելեգրամ-ալիքում գրել է Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի սենատոր Գրիգորի Կարասինը։
«Նրա տեղեկությունները «Ուկրաինային  ֆինանսական, հումանիտար և այլ օգնության քաղաքական պարտավորությունների» մասին լրացուցիչ ուսումնասիրման կարիք ունեն»,- ընդգծել է Կարասինը։
Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպան Սեյմուր Մարդալիևը մինչ այդ հանդիպել էր Ուկրաինայի ներքին գործերի փոխնախարար Բոգդան Դրապյատիի հետ։
Մարդալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը լիովին աջակցում է Ուկրաինային և հետագայում կօգնի նրան։ Արդբեջանի դեսպանը պատմել է աջակցության մի քանի ուղղությունների մասին՝ ուկրաինացի տղաների բժշկա-հոգեբանական վերականգնում, զինվորականների վերականգնում, օգնություն էներգետիկայի ոլորտում և հետպատերազմյան վերականգնում։ Քննարկվել է նաև թրենինգների անցկացումը փորձի փոխանակման համար հումանիտար ականազերծման ոլորտում։
Հանդիպման ավարտին Մարդալիևը հայտարարել է օգնության նոր փաթեթի մասին։ Դրանում կներառվի մեքենայացված ականազերծման մեքենա։

Я бы рекомендовал послу Азербайджана на Украине быть более сдержанным в высказываниях об ''агрессии России'': Карасин
При всем профессиональном уважении к дипломатической публичности я бы все же рекомендовал послу дружественного Азербайджана на Украине Мардалиеву быть более сдержанным в высказываниях об ''агрессии России''. Об этом в своем Telegram-канале написал сенатор Совета федерации России Григорий Карасин.
''Его информация о ''политических обязательствах финансовой, гуманитарной и иной помощи Украине'' нуждаются в дополнительном изучении'', - подчеркнул Карасин.
Посол Азербайджана в Украине Сеймур Мардалиев ранее встретился с заместителем министра внутренних дел Украины Богданом Драпятым.
Мардалиев заявил, что Азербайджан полностью поддерживает сторону Украины и будет в дальнейшем помогать ей. Посол Азербайджана рассказал о нескольких направлениях поддержки: медико-психологическую реабилитацию украинских детей, реабилитацию военных, помощь в сфере энергетики и послевоенное восстановление. Также было обсуждено проведение тренингов для обмена опытом в гуманитарном разминировании.
В конце встречи Мардалиев анонсировал новый пакет помощи. В него войдет машина механизированного разминирования.