Ադրբեջանը ապատեղեկատվություն է տարածել, իբր ՊԲ-ն ճնշել է Ֆիզուլի-Բաքու երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը
Ադրբեջանի ՊՆ-ն օգոստոսի 21-ին տարածել է հերթական ստահոդ  հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները օգոստոսի 21-ին ժամը 10։15֊ից ժամը 10։23֊ն  ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են  Ֆիզուլի֊Բաքու երթուղով թռիչք  կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը։ Այդ մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ առնչություն  չունեցող հայտարարությունը չի կարող դիմանալ մասնագիտական փորձաքննության։ Ինչպես արդեն նշել ենք նախկինում, հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չի հատում ԱՀ օդային սահմանները։ Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական  տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրություն շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի  շրջափակման հետևանքով օրավուր խորացող հումանիտար աղետից։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում  և դրանից հետո  հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը,  խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը», - նշված է հաղորդագրությունում։

Степанакерт опроверг обвинения Баку в подавлении системы GPS гражданского самолета Азербайджана
Министерство обороны Республики Арцах опровергло распространенную Минобороны Азербайджана ложную информацию о том, что подразделения Армии обороны Арцаха подавили систему GPS позиционирования гражданского самолета, выполнявшего полет по маршруту Физули-Баку.
"21 августа Минобороны Азербайджана распространило очередное ложное сообщение о том, что соответствующие подразделения Минобороны 21 августа с 10:15 до 10:23 подавили систему позиционирования GPS гражданского самолета, летевшего по маршруту Физули-Баку.
Заявление Минобороны Азербайджана, не имеющее ничего общего с действительностью, не выдерживает профессиональной проверки. Как мы уже упоминали ранее, самолет, летящий по указанному маршруту, не пересекает воздушные границы Республики Арцах. Периодически распространяя подобные лживые заявления, Азербайджан стремится отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, углубляющейся день ото дня в результате незаконной блокады Лачинского коридора.
Не лишним еще раз напомнить, что в 2020 г., на протяжении всей военной операции и после нее, именно азербайджанская сторона последовательно наносила удары по гражданской инфраструктуре Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, нарушая линии газо- и электроснабжения, пресекая доступ к интернету и мобильной связи", - сказал он. Об этом говорится в распространенном Министерством обороны Арцаха сообщении.