Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄԷ Դաշնային ժողովի նախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի  նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ Դաշնային ժողովի նախագահ Սաքր Ղոբաշիի հետ: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև քաղաքական երկխոսության և տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք նշվել է ՀՀ և ԱՄԷ միջև 25-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունների հետագա զարգացման, երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերի խթանման ուղղությամբ քայլերի իրականացման պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ բարձրաստիճան այցերի, երկու երկրների կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին ակտիվ մասնակցությամբ միջոցով։
Զրուցակիցները երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու հարցում կարևորել են նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Այս համատեքստում ընդգծվել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջև աշխատանքների ակտիվացման նշանակությունը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանն ԱՄԷ Դաշնային ժողովի նախագահին ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության և հարատև խաղաղության հաստատման՝ հայկական կողմի տեսլականը և առկա մարտահրավերները, հատկապես 2020թ. ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմից ի վեր: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո հասցեագրման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձել է 2022թ. դեկտեմբերից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և ս.թ. հունիսից ԼՂ 120.000 բնակչության փաստացի պաշարման հետևանքով ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության, այդ թվում՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար առաջնային պատասխանատվություն ունեցող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից խնդրի շարունակական հասցեագրման, գործընկերների կողմից հասցեական դիրքորոշման արտահայտման հրամայականը:

Арарат Мирзоян встретился с председателем Федерального национального совета ОАЭ
7 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с официальным визитом в Объединенных Арабских Эмиратах, встретился с председателем Федерального национального совета ОАЭ Сакром Гобашем.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся политического диалога между Арменией и ОАЭ и углубления двусторонних отношений в различных сферах. Стороны обоюдно отметили готовность осуществлять шаги по дальнейшему развитию 25-летних дипломатических отношений между Арменией и ОАЭ, развитию дружеских связей между двумя народами, в том числе посредством визитов на высшем уровне, активного участия в мероприятиях, организуемых двумя странами.
Стороны также подчеркнули роль парламентской дипломатии в продвижении двусторонней повестки дня. В этом контексте была подчеркнута важность активизации работы групп дружбы, действующих в парламентах двух стран.
Затронув ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе, министр иностранных дел Арарат Мирзоян проинформировал председателя Федерального национального совета ОАЭ о видении армянской стороны установления стабильности и долгосрочного мира в регионе, а также о существующих вызовах, особенно после войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в 2020 году.
Министр Мирзоян подробно коснулся усугубляющегося гуманитарного кризиса, возникшего вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора с декабря 2022 года и фактической осады 120-тысячного населения Нагорного Карабаха с июня этого года. Арарат Мирзоян подчеркнул настоятельную необходимость последовательного обращения к этому вопросу международного сообщества, в том числе Совета Безопасности ООН, несущего первичную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, а также необходимость озвучивания партнерами адресных позиций.