ԵԽ-ում քննարկվել է սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծված ռազմական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ
Սեպտեմբերի 27-ին Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի հանդիպմանը քննարկվել է սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծված ռազմական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Հայտնում են Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդում ֆեյսբուքյան էջում:
Հայտարարություններով հանդես են եկել 30 ԵԽ անդամ պետություններ, ինչպես նաև ԵՄ և ԱՄՆ պատվիրակությունները։
Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը, միջազգային դերակատարների կողմից Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու անհրաժեշտությունը, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի անվտանգությունը և մարդու իրավունքները ապահովելու հրամայականը։
Դեսպան Խաչատրյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների աղետալի հետևանքները, ինչը հանգեցրել է այս պահի դրությամբ շուրջ 50 հազար բնակչի բռնի տեղահանման։ Դեսպանը ահազանգել է, որ Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումներն ավարտին հասցնելն է։
Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է կատարել սեպտեմբերի 22-ին Ադրբեջանի նկատմամաբ կիրառված ՄԻԵԴ միջանկյալ միջոցները։
Դեսպանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունն իրավունք ունի լիարժեք իրականացնելու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում ամրագրված բոլոր իրավունքներն ու ազատությունները: Նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է պատշաճ կերպով հաշվի առնվեն և երաշխավորվեն միջազգային մակարդակով։
Ընդգծել է, որ Նախարարների կոմիտեն պետք է լրջորեն ուսումնասիրի Ադրբեջանի կողմից ԵԽ կանոնադրական և անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը և դիտարկի ընդհուպ միջև անդամակցության կասեցման հնարավորությունը։

В СЕ обсудили развязанную Азербайджаном агрессию против Нагорного Карабаха
На встрече Комитета министров Совета Европы 27 сентября была обсуждена военная агрессия, развязанная Азербайджаном 19 сентября против Нагорного Карабаха. Об этом говорится в сообщении, распространенном на странице «Армения в СЕ» в Facebook.
С заявлениями выступили 30 стран-членов СЕ, а также делегации ЕС и США.
Была подчеркнута недопустимость применения силы Азербайджаном, необходимость въезда международных акторов в Нагорный Карабах, обеспечения прав человека и безопасности армян, проживающих в Нагорном Карабахе.
Посол Хачатрян представил катастрофические последствия военных действия Азербайджана в Нагорном Карабахе, приведшие к вынужденному переселению на данный момент около 50 000 жителей. Посол предупредил, что целью Баку является завершение этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха.
Постоянный представитель РА подчеркнул, что Азербайджан обязан выполнить промежуточные меры ЕСПЧ, примененные 22 сентября в отношении Баку.
Посол отметил, что армянское население Нагорного Карабаха имеет право в полной мере осуществлять все права и свободы, закрепленные в Европейской конвенции по правам человека. Их права и безопасность должны быть должным образом учтены и гарантированы на международном уровне.
Хачатрян сказал, что Комитету министров следует серьезно изучить выполнение обязательств, взятых на себя Азербайджаном, и рассмотреть возможность приостановки его членства в структуре.