ՎՈւԱՄ անդամները մտադիր են ակտիվացնել համագործակցությունը տրանսպորտի և առևտրի ոլորտում
Բաքվում նախատեսվում է քննարկել ՎՈւԱՄ երկրների միջև համագործակցության զարգացումը տրանսպորտի և առևտրի ոլորտում: Այս մասին հայտարարել է ՎՈւԱՄ-ի գլխավոր քարտուղար Վալերի Չեչելաշվիլին:
Ըստ նրա՝ տրանսպորի և առևտրի խթանման հարցերով ղեկավար հանձնաժողովի նիստը կկայանա մայիսի 15-16-ին:
«Դա շատ կարևոր հանդիպում է մաքսային ծառայությունների ղեկավարների և սահմանապահ ծառայության ղեկավարների տեղակալների մակարդակով: Հանդիպման ընթացքում նախատեսվում է մաքսային ծառայությունների միջև պայմանագիր կնքել ապրանքների նախնական էլեկրոնային հայտարարագրման վերաբերյալ»,- նշել է նա:
ՎՈւԱՄ-ը ստեղծվել է 1997թ-ին ԵՄ Ստրասբուրգի գագաթաժողովին հետխոհրդային 4 երկրների՝ Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի և Մոլդովայի կողմից: 1999թ-ին կառույցին միացել է նաև Ուզբեկստանը, սակայն 4 տարի անց լքել է այն: 2006թ-ի Կիևում կայացած համաժողովի ժամանակ որոշվել է համագործակցության այս ձևաչափը հռչակել միջազգային կազմակերպություն՝ Կազմակերպություն հանուն ժողովրդավարության և տնտեսական զարգացման - ՎՈւԱՄ անվանումով:

Страны ГУАМ намерены активизировать сотрудничество
В Баку будет обсуждаться развитие сотрудничества стран ГУАМ в области транспорта и торговли. Об этом заявил генеральный секретарь ГУАМ Валерий Чечелашвили.
По его словам, встреча руководящего комитета по содействию транспорту и торговли состоится 15 -16 мая.
"Эта очень важная встреча на уровне таможенных ведомств и заместителей глав пограничных ведомств. В ходе мероприятия будет подписан договор между таможенными службами о предварительном электронном декларировании товаров", - сказал он.
Формат ГУАМ был создан постсоветскими странами (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдова) в 1997 году в ходе саммита глав государств Европейского союза в Страсбурге. В 1999 году к этому формату присоединился Узбекистан, а через четыре года вышел из него. В 2006 году на первом саммите этого формата в Киеве было принято решение об объявлении ГУАМ международной организацией и новом названии - Организация за демократию и экономическое развитие - ГУАМ.