Մեկ-մեկ ես էլ եմ վախենում, որ չեմ հասցնի. Այսօր Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է
57 տարի առաջ այս օրը ծնվեց Հայաստանի երրորդ հանրապետության ականավոր գործիչներից մեկը՝ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը:
«Ես երջանիկ մարդ եմ, որովհետև ինձ պատիվ ընձեռվեց իրականացնել այն երազանքները, որոնք փայփայում էինք գրողներս, լրագրողներս: Բայց դա բախտի բան չէ, ես եմ ընտրել իմ ճանապարհը: Երբ այդ ուղին ընտրեցի, չգիտեի, որ նախարար եմ դառնալու: Իմ գրած նախադասությունների համար չեմ կարմրում, կեղծիք չկա: Ես հիմա էլ, որպես պաշտպանության նախարար, ինչ անում եմ, դարձյալ կեղծիք չկա: Սխալմունքներ կան, բայց կեղծիք չկա», - անկեղծացել էր այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը:
Սպարապետը կարծես զգում էր ու գիտեր, որ կյանքում մի բան իրեն այդպես էլ չի բավականացնի՝ ժամանակը... «Մեկ-մեկ ես էլ եմ վախենում, որ չեմ հասցնի, ժամանակ չեմ ունենա, ցանկություն չեմ ունենա, չգիտեմ էլ ինչ չեմ ունենա ժողովրդին ասելու` այ ժողովուրդ, իրար հասկանանք, ճիշտ հասկանանք իրար… ես Աստված չեմ, ես զինվոր եմ, ես հայ եմ, ես…» …
Վազգեն Սարգսյանը սպանվեց 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության ժամանակ:

I'm Afraid I will not Manage: Vazgen Sargsyan would Become 57 Today
"I am a happy man, because I had the honor to carry out the dreams that we - writers, journalists were dreaming of. But it is not a matter of luck, I have chosen my path. When I was choosing this path, I didn’t know that I would become a Minister. I am not ashamed for the sentences I have written, there is no fraud. Now, as Defense Minister, whatever I do, there is no fraud as well. There are mistakes, but there is no fraud," then the RA Defense Minister Vazgen Sargsyan said sincerely.
Sparapet was as if feeling and knew that something will not be enough for him - the time... "Sometimes I'm also afraid that I will not manage, I will not have time, will not have the desire, I do not know what I will have to say to people: people understand each other, understand each other correctly ... I am not God, I am a soldier, I am an Armenian, I ..."...
Vazgen Sargsyan was killed on October 27, 1999, during the terrorist act in the RA National Assembly.