Գերմանացիները կողմ են, որ Հունաստանը լքի եվրոյի գոտին
Գերմանիայի քաղաքացիների կեսից ավելին՝ 52%-ը, ցանկություն է հայտնել, որ Հունաստանը լքի եվրոյի գոտին: Այդ մասին վկայում են գերմանական ZDF հեռուստաալիքի հրապարակած տվյալները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Քվեարկողների 40%-ը կարծիք է հայտնել, որ չնայած ֆինանսական ճգնաժամին, Հունաստանը ցանկալի է, որ մնա եվրագոտում, իսկ 8%-ը խուսափել է  հարցին պատասխանելուց:
Մի ամիս առաջ անց կացված հարցման արդյունքները տարբերվում էին վերջին տվյալներից: Այն ժամանակ քաղաքացիների 52%-ը կողմ էր քվեարկել Հունաստանի՝ եվրոյի գոտում մնալուն, իսկ 41%-ը՝ դեմ:
Հարցմանը մասնակցել են 1.2 հազար քաղաքացիներ։
Կարծիքների նման փոփոխությունների վրա ազդում են Հունաստանի ունեցած ֆինանսական խնդիրներն ու Գերմանիայի կառավարության հետ ունեցած հակասությունները: Երեկ Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հերթական անգամ մերժել է Հունաստանի պահանջը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիսների օկուպացիայի հետևանքների փոխհատուցման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Հունաստանի կառավարությունը պահանջել էր Գերմանիայից 162 մլրդ եվրո վճարել՝ սպառնալով բռնագանձել Հունաստանում գերմանական պետական սեփականությունը, հաղորդում է «Ъ»-ն:

Немцы - за выход Греции из зоны евро
Большинство граждан Германии считает, что Греция должна покинуть зону евро. Об этом свидетельствуют результаты соцопроса, проведенного немецким телеканалом ZDF, передает ТАСС.
52% опрошенных граждан Германии высказались за выход Греции из еврозоны, 40% утвердительно ответили на вопрос, должно ли переживающее кризис государство сохранить членство в валютном союзе, 8% предпочли воздержаться от ответа.
Результаты опроса изменились по сравнению с прошлым разом. Месяц назад за целостность еврозоны выступали 52%, а 41%, напротив, высказывались в пользу выхода Афин из еврозоны. В опросе участвовали около 1,2 тыс человек.
Причина подобных настроений в финансовых проблемах Греции и противоречиях с МИД Германии по поводу требуемой компенсации за период оккупации страны нацистами в годы Второй Мировой Войны. Вчера Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер вчера в очередной раз категорически отверг требование Греции, передает "Ъ".
Напомним, что правительство Алексиса Ципраса потребовало от Берлина €162 и пригрозило конфискацией немецкой госсобственности в Греции.