Հունաստանը ձգտում է ռազմավարական հարաբերություններ հաստատել Իրանի հետ
Իրանում Հունաստանի նորանշանակ դեսպան Ջորջիո Այֆանթիսը, հայտարարել է, որ ցանկանում է Իրանի հետ հաստատել բարեկամական և ռազմավարական հարաբերություններ, չնայած նրան, որ Եվրոպական Միությունը դեռ շարունակում է իր պատժամիջոցներն Իրանի դեմ, հայտնում է Sputnik News-ը:
«Իրանը տարածաշրջանում առանցքային երկիր է, և Աթենքը ձգտում է դառնալ Թեհրանի բարեկամը և ռազմավարական գործընկերը»,- նշել է դեսպան Ջորջիո Այֆանթիսը:
Ի պատասխան` Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին գնահատել է Հունաստանի չափավոր դիրքորոշումն Իրանի միջուկային ծրագրի հարցում և վերջինիս կողմից ցուցաբերած անհամաձայնությունն Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին:
«Իրանը ողջունում է Աթենքի հետ ավելի սերտ հարաբերությունները, ինչպես նաև գնահատում է Հունաստանի չափավոր դիրքորոշումն Իրանի միջուկային ծրագրի հարցում»,- նշել է Ռոհանին:

Greece Seeks Strategic Partnership with Iran
Greece's new ambassador to Iran, Georgio Aifantis, declared that his country seeks friendship and strategic ties with Iran in spite of the fact that the European Union continues its sanctions regime, Sputnik News reports.
"Iran is a key country in the region and Athens is determined to be Tehran’s friend and strategic partner," noted Ambassador Georgio Aifantis.
In response President of Iran Hassan Rouhani commended Greece for its moderate stance on Iran and opposition on the use of sanctions.
"Tehran welcomes better relations with Athens, and we appreciate the country’s moderate positions on Iran’s nuclear program," Rouhani said.