Արցախը պետք է լինի բանակցային գործընթացի լիիրավ կողմ. Դաշնակցություն
Մայիսի 3-ին կայանալիք ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն անցկացրել է հարցազրույցների շարք ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի բացառիկ հարցազրույցը «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության Արցախի կառույցի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանի հետ:
- Պարո՛ն Իշխանյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող նախընտրական պայքարը, և արդյո՞ք ապահովված են բոլոր պայմանները թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացման համար:
- Արդեն մեկ օր մնաց քարոզարշավի պաշտոնական ավարտին: Մեկ ամսվա ընթացքում մենք՝ որպես հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժ, կազմակերպել ենք մեր նախընտրական քարոզարշավը՝ օրենքի բոլոր տարրերին համապատասխան, և եղել ենք Արցախի բոլոր բնակավայրերում: Այդ իսկ առումով մենք նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում որևէ արտառոց երևույթների կամ օրենքի որևէ խախտումների չենք հանդիպել: Ստեղծված են բավարար պայմաններ՝ ազատ մրցակցային պայքար մղելու համար: Կարծում եմ, որ նախադրյալները բավարար են, և մայիսի 3-ի ընտրությունները որևէ առումով հարցականի տակ դնելու կամ լեգիտիմ չլինելու որևէ հիմքեր, գոնե այս պահին, չկան:
- Իսկ ինչպե՞ս կբնութագրեք կայանալիք ընտրությունների կարևորությունը: Ըստ Ձեզ` կարող են այս ընտրությունները առաջընթաց ապահովել ԼՂՀ ժողովրդավարացման հարցում:
- Անշուշտ, սա մեկ քայլ կլինի: Հետևելով նախորդ ընտրությունների դինամիկային և ընտրությունների ընթացքում զարգացումներին` ակնհայտ կարող ենք ասել, որ հերթական ընտրությունները մեկ քայլ առաջ կլինեն ոչ միայն ժողովրդավարական սկզբունքները արմատավորելու, այլ նաև մեր ժողովրդի կողմից վերահաստատելու 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի և 2006 թվականի մեր Սահմանադրությամբ ամրագրված մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և կամքը: Այդ իսկ առումով, եթե մենք համեմատում ենք նախորդ հնգամյակների` 2010, 2005 և 2000 թվականների` վերջին 15-20 տարիների ընտրությունների արդյունքների հետ, ապա տեսնում ենք, որ բոլոր ժամանակներում ընտրությունների զարգացման փուլում ապահովվել են առավել քան ժողովրդավարական սկզբունքներ:
- Որքանո՞վ այս ընտրությունները կազդեն ԼՂՀ վերաբերյալ միջազգային ընկալումների փոփոխության և արտաքին հարաբերությունների զարգացման վրա: Կարո՞ղ ենք ակնկալել, որ ԼՂՀ սուբյեկտայնության բարձրացման լրացուցիչ ջանքեր կլինեն ընտրություններից հետո:
- Բնականաբար, ամեն ընտրությունների նախօրյակին մենք ակնկալում ենք որոշակիորեն, հատկապես Ադրբեջանի, ադրբեջանական կողմի հակադարձելուն, ընտրությունների արդյունքները հարցականի տակ դնելուն: Սակայն մյուս կողմից Արցախի որևէ համապետական ընտրություն ինքնին մեկ քայլ է ապահովում միջազգային ասպարեզում իր տեղն ունենալու ու նաև իր սուբյեկտայնությունը ավելի ամրապնդելու և ամրակայելու համար: Այդ առումով դրա ապացույցներից է միջազգային դիտորդական առաքելությունները և ուղղակիորեն հետևելը ընտրություններին, որից հետո տալիս են իրենց տեսակետներն ու իրենց ընկալումները: Ես կարծում եմ, որ այս ընտրությունները մեկ անգամ ևս կամրապնդեն ԼՂՀ-ի` որպես ինքնորոշ սուբյեկտի կարգավիճակը և նոր հնարավորություններ ստեղծեն արտաքին ճակատում ծավալելու իր աշխատանքները, հատկապես միջազգային մակարդակում իր անկախությունը ճանաչելու և, ինչո՞ւ ոչ, նաև բանակցային գործընթացում իր ուղղակի ազդեցությունն ունենալու համար:
- Իսկ ինչպիսի՞ն է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի՝ ձեր կուսակցության տեսլականը:
- Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ, բնականաբար, մեր կուսակցությունը ի սկզբանե որդեգրել է իր տեսակետը: Նախևառաջ Արցախը պետք է լիիրավ մասնակից լինի բանակցային գործընթացին և լինի բանակցային գործընթացի լիիրավ կողմ: Այն, ինչ տեղի է ունեցել տասնամյակներ առաջ` Ղարաբաղի դուրս մղումը, որևէ ձևով համարժեք քայլ չի դիտարկվում մեր կողմից: Այդ իսկ առումով մեր տեսակետներն անփոփոխ են. մենք բանակցային գործընթացին ավարտական փուլ հաղորդելու և վերջնական հանգուցալուծման համար մենք առաջարկում ենք երկու թեզ. մեկ՝ սեղանի շուրջ բանակցային գործընթաց ծավալելու և այդ գործընթացին ղարաբաղյան կողմի լիարժեք մասնակցությունն ապահովելու, մյուս կողմից՝ դրան զուգահեռ ԼՂ միջազգային ճանաչման գործընթացն ավելի ակտիվացնելու և խորացնելու, որով և կարող ենք ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա:
- Յուրաքանչյուր կուսակցություն ունի իր առանձնահատկությունները: Հավանաբար այդ առանձնահատկությունները, կարծում եմ, պետք է դիտարկել այլ տեսանկյունից: Համենայն դեպս, թիվ մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ Դաշնակցությունը ղարաբաղյան կուսակցություն չէ: Դաշնակցությունը համահայկական կառույց է և համահայկականությունը Դաշնակցությանը տալիս է նաև այլ երանգ: Այդ իսկ առումով Ղարաբաղի թե՛ պետության, թե՛ ժողովրդի առաջ ծառացած ցանկացած մարտահրավերների թե՛ ներքին ճակատում, թե՛ արտաքին ճակատում լուծման հնարավորությունները և կարելությունները գոնե Դաշնակցության համահայկական ուժերի ներգրավմամբ առավել հնարավոր լուծումներ տալու հնարավորություններ ունի:

Davit Ishkhanyan: Artsakh Should Be a Full Participant of Negotiation Process
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the member of Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) Party of Artsakh Central Committee Davit Ishkhanyan.
-   Mr. Ishkhanyan, how would you assess the ongoing election campaign? Are there all conditions provided for holding transparent and legitimate elections?
-  One day is left for the official end of the electoral campaign. Within a month as a nominated political party we have organized our election campaign maintaining all the elements of law and we have been in all parts of Artsakh. That is why within the framework of our election campaign we have not recorded anything extraordinary or any violation of law. Favorable conditions are provided for competition. I think that there are sufficient prerequisites  and there is no point to undermine the elections of May 3 or consider them not being legitimate.
- Of course, this would be a step forward. Following the dynamic developments during the previous elections, it is obvious that the next elections will be a step forward not only for strengthening the roots of the fundamental principles of democracy, but also for people to reaffirm their right to self-determination and the freedom of will, fixed by the Constitution of December 10, 1991 and 2006. That is why when we compare the previous elections of 2010, 2005, 2000 with the results of the last 15-20 years, we see that in all times during the phase of development of elections most of democratic principles were provided.
-  How much will the elections impact the change of the perceptions of the international community and the developments of foreign relations? Can we expect more efforts after the elections on increasing the subjectivity of NKR?
-  Naturally, on the eve of every election we especially expect the Azerbaijani reaction of putting into question the election results. On the other hand, any kind of national election of Artsakh is a step forward in ensuring its place in the international arena and in strengthening its sovereignty. In this respect, this fact is proved by the international observation missions and their directly following the elections, after which they share their opinions and perceptions. I think that these elections will once again strengthen the self-determination of Nagorno-Karabakh Republic and will create new opportunities to expand its activities abroad, especially in its recognition on international level. Besides, it will help the country to have its direct influence on the negotiation process.
-  Our party initially has adopted its opinion on the settlement process of the Nagorno-Karabakh conflict. First of all Artsakh should be a full participant in the negotiation process. What took place some decades ago (the Karabakh exclusion) is not an adequate step for us. That is why our views are unchanged; we offer two thesis for the final stage of negotiation process; to engage Artsakh in the negotiating process as a full participant, and on parallel with this to intensify and deepen  the process of international recognition of NKR, by which we can affect the negotiation process.
-  Each party has its own characteristics. Perhaps these characteristics should be viewed from a different angle. However, one of them is that Dashnaktsutyun is a pan-armenian party which gives a different flavor. That is why it can more effectively meet the challenges against the country and the people.