ԼՂՀ ԱԺ ընտրությունները ժողովրդավարության և սեփական կյանքը կարգավորելու տեսանկյունից
Մայիսի 3-ին ԼՂՀ Սահմանդրությամբ և օրենսգրքով սահմանված կարգով անցկացվեցին հերթական` 6-րդ, խորհրդարանական ընտրությունները։ Արդյունքում, ձևավորվեց իշխանություն, որը ներկայացնում է արցախցիների շահերն ու ապագայի զարգացման տեսլականը։ Թե՛ քաղաքական ուժերի, թե՛ դիտորդների տված գնահատականները վկայում են ազատ, արդար, թափանցիկ և օրենքի տառին համապատասխանող ընտրություննրի անցկացման մասին։ Իսկ սա, իր հերթին, վկայում է ԼՂՀ պետական համակարգի, ինստիտուտների կայացվածության մասին՝ և ժողովրդավարության կայացման ճանապահաին ևս մեկ զգալի քայլ է։
Ընտրական գործընթացը, այդ թվում, դիտորդների վկայությամբ, անցկացվել է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան՝ թե՛ նախընտրական, ընտրական ու հետընտրական գործընթացների, թե՛ ընտրությունների մրցակցայնության տեսակետից։
Ընտրություններին մասնակցող 7 կուսակցություններից առնվազն 5-ը հանդես են գալիս ընդդիմադիր դիրքերից։ Դրանցից 3-ը երիտասարդ քաղաքական ուժեր են, որոնցից 2-ը տեղեր ստացան Ազգային Ժողովում։
Ի հավելում, կարելի է ընդգծել, որ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը, բացառությամբ ՀՅԴ-ի, որը համահայկական քաղաքական կուսակցություն է, բացառապես տեղական կուսակցություններ են։
Ընտրությունների մրցակցայնության տեսակետից կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ այս կուսակցություններն ունեն գաղափարական հենք և իրենց մոտեցումների մեջ զգալիորեն տարբերվում են միմայանցից։ Կարելի է առանձնացնել կոմունիստական կուսակցությունը, ՀՅԴ-ն, «Շարժում-88»-ը, ԱԺԿ-ն և այլն։
Առավել ևս հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նորընտիր խորհրդարանը լինելու է պրոֆեսիոնալ՝ նման բազմակարծությունն ու ուժերի համադրումը հիմքեր է տալիս կարծելու, որ նորընտիր խորհրդարանը կկարողանա զգալի առաջընթաց ապահովել ԼՂՀ զարգացման և բնակչության շահերի էլ ավելի արդյունավետ ներկայացման ու պաշտպանության հարցում։
Չճանաչված լինելը չի կարող ազդել որևէ պետության, այդ թվում ԼՂՀ բնակչության հիմնարար իրավունքների, սեփական կյանքը կարգավորելու իրավունքի վրա։ Նման միավորումներում ժողովրդավարության զարգացումն ու պետական ինստիտուտների կայացումը ոչ միայն առաջընթացի, այլև առաջին հերթին կայունության և անվտանգության հարց են։ Ընտրություններն ի վերջո անցկացվում են ոչ թե միջազգային հանրության կամ դրանց տրվող գնահատականների, այլ առաջին հերթին ԼՂՀ քաղացիների, նրանց իրավունքների, շահերի պաշտպանության, կյանքի բնականոն զարգացման համար։
Բացի այդ, ժողովրդի կողմից ընտրված և ժողովրդին ներկայացնող իշխանությունները կարևոր են ոչ միայն տեղի բնակչության, այլ միջազգային հանրության ու միջնորդների համար, որոնք կարող են բանակցել ու համաձայնություններ ձեռք բերել ոչ թե անկոչ անհատների, այլ ժողովրդին ներկայացնող իշխանությունների հետ։ Ուստի, ժողովրդավարության նման առաջընթացն ու կայացումը պետք է միայն ողջունելի լինեն միջազգային հանրության կողմից։ Եվ, վերջինս ամեն ջանք պետք է գործադրվի խթանելու այս գործընթացը, աջակցելու ԼՂՀ-ում ժողովրդավարության կայացմանը, և ոչ թե տուրք տալ Ադրբեջանական շանտաժին ու փորձել արհեստական բալանսավորման ուղիներ գտնել։
Ընտրությունները սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ինքնորոշման իրավունքի բաղկացուցիչ մաս են, և չեն կարող ոտնահարվել կամ անտեսվել ժողովրդավար աշխարհի կողմից։

NKR Elections as a Tool to Organize the Life and Develop Democracy
Parliamentary elections in NKR formed a government that represents the interests of population and their vision of future. Both political parties and observers marked that the elections were free, transparent and legitimate. This shows that political culture of NKR, its institutions and democracy are well -established and these elections were a step forward towards sustainable democracy.
Electoral process,  according to the reports of the observers, were held in accordance with European standards. 5 of 7 political parties participating were opposition and 3 of the them will be represented in newly elected parliament.
In addition, all parties, except ARF, that is Armenian-wide party, all of them are local parties. In regard with competitiveness of the elections it is  also important that almost all political parties have strong ideological basis.
Especially, taking in consideration that this new parliament will be a professional one, competitiveness and presence of parties with different visions will help the National Assembly to better represent the interests of population and work more productively.
Non-recognition can not be an obstacle for realization of basic rights of people, right to organize the life. Progress in democracy and development of state institutions are important not only for countries prosperity but also for peace, sustainability and security. Elections are being held not for the international community or for their assessment, but for people of NKR, their rights, interests and development of daily life.
Besides, legitimacy of elected authorities are important also for international forces, mediators. It is much easier and more productive to deal with  legitimate elected powers than individuals who do not represent whole population. So, democratic progress should be supported by West. The world should help NKR to develop democracy and increase democratic values in the society, instead of using artificial balances and giving in to Azerbaijani blackmail.