«Փրկվենք». ընդդիմության հանրաքվեն Բաքվում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկրի հասարակությանը կոչ է արել պայքարել կոռուպցիայի, անօրինությունների և անարդարությունների դեմ, փոխանցում է  haqqin.az-ը:  «Ես ցանկանում եմ նշել հասարակական վերահսկողության նշանակությունը: Մեկ մարդը՝ նախագահը կամ ղեկավար պաշտնյան, չի կարող մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահել բոլոր ոլորտները», - հայտարարել է Ալիևը:
Այս համատեքստում բավական հետաքրքրական են հչում ադրբեջանական ընդդիմության պահանջները: Մայիսի 30-ին Բաքվում կայացել է ադրբեջանական ընդդիմության հանրահավաքը, որի ժամանակ մասնակիցները պահանջել են երկրում ինֆլիացիայի հասցրած վնասների փոխհատուցում, քաղբանտարկյալների ազատ արձակում և մայիսի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի մեղավորների պատժում: Բողոքի ակցիան իրականացվում է Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի կողմից՝ «Փրկվենք» կարգախոսով:
Հանրահավաքի ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Ազգային խորհրդի ղեկավար Ջամիլ Հասանովը քննադատել է իշխանություններին՝ քաղաքական ակտիվիստների ձերբակալության համար՝ պահանջելով վերջիններիս ազատ արձակել: Հասանովը հասարակության ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ բնակելի շենքի հրդեհի առնչությամբ դեռ ոչ մի պաշտոնյա պատասխանատվության չի կրել:
«Պաշտոնյաներն անցումները և ցանկապատերը երեսպատում են մարմարով, իսկ բնակելի տները՝ մահացու վտանգավոր շինանյութով»,-ասել է Հասանովը: Նա նաև քննադատության է ենթարկել իշխանություններին տնտեսական բարեփոխումներ չանելու համար: Ընդդիմության առաջնորդներից Ալի Քերիմլին հանրահավաքի ժամանակ ունեցած ելույթի ժամանակ ի թիվս վերոնշյալ հարցերի Բաքվից պահանջել է նաև վերջ տալ ադրբեջանցի զինվորների սպանությանը խաղաղ ժամանակ, փոխանցում է Эхо Кавказа-ն:
Նշենք, որ ադրբեջանական իշխանությունները հերքում են բոլոր վերոնշյալ մեղադրանքները և ամեն ինչում մեղադրում են Արևմուտքին: «Հանրաքվեի ժամանակ ելույթ ունեցողները նպատակ ունեին փրկելու Արևմուտքից ստացված փողերը: Նրանք արդեն 20 տարի շարունակ նույն բանն են ասում»,- հանրահավաքից հետո հայտարարել է խորհրդարանի պատգամավոր Նիյավուշ Նովրուզովը: Ընդ որում, իր բոլոր դժբախտությունների մեղավորը, ըստ Բաքվի, ԱՄՆ-ն է:
Հիշեցնենք, որ օրերս virtualaz.org կայքը տեղեկատվություն էր տարածել, համաձայն որի՝ Բաքվում ԱՄՆ-ի դեսպանատունը ֆինանսավորում է ադրբեջանական ընդդիմության գործունեությունը: Սակայն ամերիկյան դեսպանատունը հերքել է այս տեղեկատվությունը: Ավելացնենք նաև, որ Եվրոպական խաղերի նախաշեմին ադրբեջանական իշխանությունները սկսել են ավելի հաճախակ թույլատրել ընդդիմության հանրահավաքները՝ այդպիսով փորձելով Եվրոպային ցույց տալ երկրի «ժողովրդավարական» լինելը:

"Спасемся": оппозиционный митинг в Баку
Президент Азербайджана Ильхам Алиев призвал общественность страны к активной борьбе против коррупции, беззаконий и несправедливости в азербайджанском обществе, передает haqqin.az. "Я хочу особо отметить здесь значение общественного контроля. Один человек – президент или руководящие работники - не могут постоянно держать в центре внимания все сферы", - заявил Алиев.
На этом фоне очень интересно звучат требования азербайджанской оппозиции. На уик-энд, 30 мая, в Баку на стадионе в Ясамальском районе прошел масштабный митинг, участники которого требовали возмещения ущерба от инфляции, освобождения политзаключенных и наказания виновных в пожаре 19 мая. Акция проводилась Национальным советом демократических сил под лозунгом "Спасемся!".
Выступая на митинге, глава Нацсовета АР Джамиль Гасанлы осудил власти Азербайджана за аресты политических активистов и журналистов и потребовал их освобождения. Говоря о трагическом пожаре в Баку, Джамиль Гасанлы отметил, что ни один чиновник до сих пор не понес наказания за гибель людей. "Чиновники облицовывали заборы и переходы мрамором, а жилые дома - смертельно опасными материалами", -  сказал он. Лидер Нацсовета осудил власти Азербайджана также за отсутствие экономических реформ. "В регионах страны невозможно найти человека, кто бы не был должен банкам. Все банки Азербайджана принадлежат небольшой группе людей в руководстве страны. Они вогнали население в долговую яму", - заявил Джамиль Гасанлы, пишет haqqin.az.
"Мы провели митинг. Основные требования были: во-первых, прекратить разворовывание государственного имущества, воровство на государственном уровне, во-вторых, прекращение убийств наших солдат в мирное время и, в-третьих, освобождение политических заключенных. Как вы знаете, у нас в стране около 100 заключенных, и каждый раз, когда Национальный совет организует митинг, мы обязательно требуем освобождения политзаключенных и начала экономических, политических реформ в Азербайджане", заявил  лидер ПНФА Али Керимли, сообщает "Эхо Кавказа".
Отметим, что азербайджанские власти отрицают все вышеуказанные обвинения и во всем винят Запад: "Выступающие на митинге преследуют цель по списанию денег, полученных от Запада. Они 20 лет повторяют одно и то же. Произносимой им лжи никто не верит и потому никто не участвует. За ними могут идти только слабоумные", - после митинга заявил депутат парламента Сиявуш Новрузов. Главным виновником своих бед Баку считает США. Напомним, что на днях сайт virtualaz.org опубликовал информацию о том, что посольство США в Баку финансирует деятельность оппозиционных политических партий АР.
Отметим также, что накануне Европейских игр в Баку азербайджанские власти все чаще позволяют проводить митинги оппозиции, показывая Европе, якобы, демократичность своей страны.