Նաիրա Մկրտչյան. Հարկավոր է համաշխարհային մշակույթը և կրոնական բազմազանությունն ընկալել որպես մարդու գոյության ու զարգացման ձև
«Փաստարկ» մամուլի ակումբում տեղի ունեցավ մամլո ասուլիս «Համաշխարհային կրոնների առաջնորդների հնարավորությունները արդի հակամարտությունների հանգուցալուծման համատեքստում» թեմայով: Բանախոսն էր «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Նաիրա Մկրտչյանը:
21-րդ դարի սկիզբը նշանավորվեց պատերազմների ու հակամարտությունների աճով: Այսօր աշխարհի մի շարք պետություններում ակտիվ մարտական գործողություններ են ընթանում. Մերձավոր Արևելք, Աֆրիկա, Ուկրաինա, և այս բոլոր հակամարտություններն ազդում են ողջ աշխարհի վրա:
«Արդեն գաղտնիք չէ, որ իսլամի տարբեր հոսանքների հետևորդների միջև ռազմական հակամարտությունները հիմնականում ոչ թե կրոնական պայքար է, այլ՝ քաղաքական: Առաջին հերթին դա պայքար է իշխանության, բնական պաշարներով հարուստ տարածքների համար, և հետո միայն՝ մյուս կրոնների նկատմամբ մեկ կրոնի դոգմաների և վարդապետությունների գերակայության համար: Նույնն էլ «Իսլամական պետության» և այլ ռադիկալ իսլամիստների պարագայում է: Դրանց առաջնորդները չեն թաքցնում, որ նպատակը մեկն է՝ ստեղծել խալիֆայություններ և էմիրություններ, և շատ հաճախ իշխանության դեմ պայքարում նրանք նույնիսկ պատրաստ են զոհաբերել իրենց կրոնական համոզմունքները», -նշեց Ն.Մկրտչյանը:
Այնուհետև բանախոսը ներկայացրեց, որ վերջերս Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կայացել է Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների 5-րդ համագումարը, որին նա ներկա է եղել «Արմեդիա» ՏՎԳ հեղինակային խմբի կազմում: Համագումարին մասնակցում էին ոչ միայն հայտնի կրոնական, այլև անվանի քաղաքական գործիչները՝ մի քանի երկրների նախագահներ, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարները և այլն: Միջոցառման հիմնական շեշտը դրված էր հենց կրոնական ու քաղաքական գործիչների երկխոսության վրա:
Նշվեց, որ 2006-ից համագումարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև Հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները: 2-րդ համագումարին հայ եկեղեցու պատվիրակությունը գլխավորել է Վեհափառ Հայրապետը: Ինչպես նշեց Տեր Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, ով Համագումարի քարտուղարության մշտական անդամ է, «Վեհափառ Հայրապետն իր անձնական մասնակցությամբ ցույց է տվել, որ մեր եկեղեցին միշտ պատրաստ է նմանատիպ գործնական քայլերի, և մեր գործողություններով հաստատում ենք, որ մենք բաց ենք մասնակցության համար»:
Նման համագումարի անցկացման վայր է ընտրվել Ղազախստանը, քանի որ այստեղ խաղաղ գոյակցում են 130 ազգությունների և 17 դավանանքի ներկայացուցիչներ:
Փորձագետի խոսքով՝ շատ կարևոր էր, որ հաջողվել է համագումարին հրավիրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին: ՄԱԿ-ը միշտ ընդգծել է, որ այն աշխարհիկ է և կրոնի հետ կապ չունի: Իսկ այսօր պարզ է դառնում, որ առանց կրոնի հնարավոր չէ խաղաղության հասնել, և առանց կրոնական առաջնորդների անհնարին է կարգավորել քաղաքական հակամարտությունները:
Այսօր մեր քաղաքակրթության համար ամենակարևոր խնդիրը պետք է դառնա՝ թուլ չտալ, որ քաղաքական խնդիրներն օգտագործվեն կրոնի շահերից ելներով, որ քաղաքական հակամարտություններ առաջանան կրոնական քարոզի պատճառով: Հարկավոր է համաշխարհային մշակույթը և կրոնական բազմազանությունն ընկալել որպես մարդու գոյության ու զարգացման ձև: Բոլոր կրոնները տանում են դեպի միևնույն, միակ աստծուն, ուղղակի ամեն կրոն իր ձևով է նրան անվանում: Ինչպես ասում էր Հնդկաստանի ազգի հայր Մահաթմա Գանդին՝ Աստված կրոն չունի: Ուստի ամեն ինչ կախված է քաղաքական գործիչներից, նրանց հայտարարություններից և իրենց ժողովուրդներին դիմելու ձևից, եզրափակեց Նաիրա Մկրտչյանը:

Naira Mkrtchyan: It Is Necessary to Take Global Culture and Variety in Religions as a Form of Human Existence and Development
The Expert of “Insight” Analytical Center for Applied Policy and Research Naira Mkrtchyan had a press conference on the topic “The Opportunities of the World Religious Leaders in Resolution of the Current Conflicts” in “Pastark” Press Club.
The 21st century was marked by the increase of wars and conflicts. Today in a number of countries active military actions are ongoing. Conflicts in Middle East, Africa, Ukraine and other parts of the world have their impact on the world.
“It is no longer a secret that the conflict among followers of different branches of Islam is not a religious but a political one. First of all it is a struggle for power,  for the territories rich with natural resources, only than for superiority of dogmas and  doctrines of one religion over the other. The same is the case with Islamic State and other radical Islamic groups. The leaders of those group do not hide that they pursue  the  single goal of establishing a caliphates and emirates  and very often in their struggle for power they are even ready to sacrifice  their religious beliefs,” noted N. Mkrtchyan.
Afterwards the expert informed that recently in the capital city of Kazakhstan, Astana, the Fifth Congress of the Leaders of World and Traditional Religions took place, in which she participated as a member of “Armedia” IAA team. Not only popular religious but also political actors participated in the Congress such as presidents of several countries, the chief secretaries of US, OSCE, UNESCO and etc. The main emphasis of the event was put on the dialogue between religious and political actors.
It was mentioned that the representatives of the Armenian Apostolic Church also took part in the Congress activities in 2006. During the Second Congress the head of the Armenian delegation was His Holiness Garegin II. As Bishop Markos Hovhannisyan noted, who is a permanent member of the Congress Secretariat, by his participation Garegin II proved the commitment of our Church to such practical steps, while our actions proved that we are open for participation.
The choice to organize the congress in Kazakhstan is conditioned by the fact that there p 130 nations and representatives of 17 religions co-exist peacefully.
According to the expert the participation of the UN Secretary-General Ban Ki-moon was a success. The UN has always underlined its secular nature, which has nothing to do with religion. While today it is becoming obvious that without religion it is impossible to reach a peace and that without religious leaders political conflict cannot be resolved.
N. Mkrtchian underlined that today number one problem for our civilization must be not to allow political conflicts to emerge because of religious  propaganda. It is necessary to take global culture and variety in religions as a form of human existence and development. All religions lead to the same God it is just they all call him in their own way. As Father of the Indian nation Mahatma Gandhi noted God has no religion. Consequently N. Mkrtchyan concluded that everything depended on political actors, on their statements and on their ways to turn to their societies.