Նաիրա Մկրտչյան. Հարկավոր է համաշխարհային մշակույթը և կրոնական բազմազանությունն ընկալել որպես մարդու գոյության ու զարգացման ձև
«Փաստարկ» մամուլի ակումբում տեղի ունեցավ մամլո ասուլիս «Համաշխարհային կրոնների առաջնորդների հնարավորությունները արդի հակամարտությունների հանգուցալուծման համատեքստում» թեմայով: Բանախոսն էր «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Նաիրա Մկրտչյանը:
21-րդ դարի սկիզբը նշանավորվեց պատերազմների ու հակամարտությունների աճով: Այսօր աշխարհի մի շարք պետություններում ակտիվ մարտական գործողություններ են ընթանում. Մերձավոր Արևելք, Աֆրիկա, Ուկրաինա, և այս բոլոր հակամարտություններն ազդում են ողջ աշխարհի վրա:
«Արդեն գաղտնիք չէ, որ իսլամի տարբեր հոսանքների հետևորդների միջև ռազմական հակամարտությունները հիմնականում ոչ թե կրոնական պայքար է, այլ՝ քաղաքական: Առաջին հերթին դա պայքար է իշխանության, բնական պաշարներով հարուստ տարածքների համար, և հետո միայն՝ մյուս կրոնների նկատմամբ մեկ կրոնի դոգմաների և վարդապետությունների գերակայության համար: Նույնն էլ «Իսլամական պետության» և այլ ռադիկալ իսլամիստների պարագայում է: Դրանց առաջնորդները չեն թաքցնում, որ նպատակը մեկն է՝ ստեղծել խալիֆայություններ և էմիրություններ, և շատ հաճախ իշխանության դեմ պայքարում նրանք նույնիսկ պատրաստ են զոհաբերել իրենց կրոնական համոզմունքները», -նշեց Ն.Մկրտչյանը:
Այնուհետև բանախոսը ներկայացրեց, որ վերջերս Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կայացել է Համաշխարհային և ավանդական կրոնների առաջնորդների 5-րդ համագումարը, որին նա ներկա է եղել «Արմեդիա» ՏՎԳ հեղինակային խմբի կազմում: Համագումարին մասնակցում էին ոչ միայն հայտնի կրոնական, այլև անվանի քաղաքական գործիչները՝ մի քանի երկրների նախագահներ, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարները և այլն: Միջոցառման հիմնական շեշտը դրված էր հենց կրոնական ու քաղաքական գործիչների երկխոսության վրա:
Նշվեց, որ 2006-ից համագումարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև Հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները: 2-րդ համագումարին հայ եկեղեցու պատվիրակությունը գլխավորել է Վեհափառ Հայրապետը: Ինչպես նշեց Տեր Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, ով Համագումարի քարտուղարության մշտական անդամ է, «Վեհափառ Հայրապետն իր անձնական մասնակցությամբ ցույց է տվել, որ մեր եկեղեցին միշտ պատրաստ է նմանատիպ գործնական քայլերի, և մեր գործողություններով հաստատում ենք, որ մենք բաց ենք մասնակցության համար»:
Նման համագումարի անցկացման վայր է ընտրվել Ղազախստանը, քանի որ այստեղ խաղաղ գոյակցում են 130 ազգությունների և 17 դավանանքի ներկայացուցիչներ:
Փորձագետի խոսքով՝ շատ կարևոր էր, որ հաջողվել է համագումարին հրավիրել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին: ՄԱԿ-ը միշտ ընդգծել է, որ այն աշխարհիկ է և կրոնի հետ կապ չունի: Իսկ այսօր պարզ է դառնում, որ առանց կրոնի հնարավոր չէ խաղաղության հասնել, և առանց կրոնական առաջնորդների անհնարին է կարգավորել քաղաքական հակամարտությունները:
Այսօր մեր քաղաքակրթության համար ամենակարևոր խնդիրը պետք է դառնա՝ թուլ չտալ, որ քաղաքական խնդիրներն օգտագործվեն կրոնի շահերից ելներով, որ քաղաքական հակամարտություններ առաջանան կրոնական քարոզի պատճառով: Հարկավոր է համաշխարհային մշակույթը և կրոնական բազմազանությունն ընկալել որպես մարդու գոյության ու զարգացման ձև: Բոլոր կրոնները տանում են դեպի միևնույն, միակ աստծուն, ուղղակի ամեն կրոն իր ձևով է նրան անվանում: Ինչպես ասում էր Հնդկաստանի ազգի հայր Մահաթմա Գանդին՝ Աստված կրոն չունի: Ուստի ամեն ինչ կախված է քաղաքական գործիչներից, նրանց հայտարարություններից և իրենց ժողովուրդներին դիմելու ձևից, եզրափակեց Նաիրա Մկրտչյանը:

Н. Мкртчян: "Мировая культура и религиозное разнообразие - форма существования и развития человека"
В пресс-клубе "Пастарк" состоялась пресс-конференция на тему "Возможности лидеров мировых религий в контексте разрешения нынешних конфликтов". Гость клуба - эксперт Аналитического центра прикладной политики и исследований "Взгляд" Наира Мкртчян.
Начало 21 века был ознаменовано ростом войн и конфликтов. Сегодня в ряде государств идут активные боевые действия, которые имеют свое воздействие на весь мир. "Уже не секрет, что военные конфликты между последователями разных направлений ислама в основном не религиозная борьба, а политическая. В первую очередь – это борьба за власть и территории с ресурсами. Их лидеры не скрывают, что их целью является создание халифата или эмирата, и очень часто в борьбе за власть они готовы даже пожертвовать своими религиозными убеждениями", - отметила Н.Мкртчян.
Докладчик рассказала, что недавно в новой столице Казахстана Астане состоялся пятый Съезд лидеров мировых и традиционных религий, где она присутствовала в составе авторской группы ИАА "Армедиа". Кроме духовных лидеров, в работе съезда принимали участие также политики высокого ранга, среди них: генеральные секретари - ООН, ОБСЕ, ЮНЕСКО, король Иордании, президент Финляндии. Основной акцент был сделан именно на диалог религиозных и политических деятелей.
Было отмечено, что с 2006 года в работах съезда участвуют также представители Армянской апостольской церкви. На 2-ом съезде делегацию армянской церкви возглавлял Его Святейшество Католикос всех армян. Как отметил Епископ Маркос Ованнисян, постоянный член Секретариата съезда, "Его Святейшество Гарегин II своим личным участием показал, что наша Церковь всегда готова на подобные практические шаги. Мы всегда открыты начинаниям, направленным на мир, на улучшение взаимоотношений между обществами, странами, людьми".
По словам Н. Мкртчян, было очень важно, что на съезд удалось пригласить Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна. Ведь ООН всегда подчеркивала, что она светская организация и ничего общего не имеет с религией. А сегодня становится ясным, что без религиозных деятелей невозможно разрешить политические конфликты.
"Сегодня для нашей цивилизации самой насущной задачей должно стать недопущение использования политических проблем в интересах религии, возникновения политических конфликтов из-за религиозных проповедей. Необходимо воспринимать мировую культуру и религиозное разнообразие как форму существования и развития человека. Все религии ведут к одному Единому Богу, только они по-своему его называют. Как говорил отец Индии Махатма Ганди, “у Бога нет религии”. Поэтому все зависит от политиков, от их заявлений, обращений к своему народу", - заключила Наира Мкртчян.