Ինչո՞վ է պայմանավորված PKK-ի նման ակտիվացումը
Թուրքական իշխանությունները նոր ուժով են ռմբակոծում Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դիրքերը: Անցյալ գիշեր տասնյակ թուրքական ինքնաթիռներ Իրաքի հյուսիսում ռմբակոծել են PKK-ի դիրքերը: Reuters գործակալությունը, հղում անելով Թուրքիայի կառավարությունում ունեցած իր աղբյուրներին, հայտնում է, որ  F-16 և F-4 ինքնաթիռները ռմբակոծել են Կանդիլ, Բասյան Ավաշին և Զապ շրջաններում տեղակայված PKK-ի դիրքերը, այդ թվում նաև պարենային օբյեկտները: Հաղորդագրության մեջ նշվում է̦ որ 40 քուրդ զինյալ է  սպանվել: Թուրքական կառավարությունը խոստանում է արմատախիլ անել PKK-ի ահաբեկչական տարրերին:
Այս կերպ իշխանությունները պատասխանում են թուրքական անվտանգության ուժերի վրա PKK-ի հարձակմանը, որի հետևանքով 16 թուրք զինվոր էր սպանվել:  Սակայն ակնհայտ է, որ թուրքական իշխանությունների գործողություններն ի զորու չեն կասեցնել PKK-ի հարձակումները: Agence France Presse գործակալությունը հատնում է, որ Իգդիր նահանգում` Ադրբեջանի հետ սահմանի մոտ, տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով ավելի քան 12 թուրք ոստիկան է սպանվել, ևս 3-ը՝ վիրավորվել: Սա PKK-ի իրականացրած հերթական արյունալի գործողությունն է թուրքական անվտանգության ուժերի դեմ:
Թուրքիայում ընդդիմությունը մեղադրում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և կառավարությանը` երկիրը բռնության մեջ ներքաշելու համար: Ի պատասխան ընդդիմությունից հնչող մեղադրանքներին` վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հանդիպել է գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուի հետ: Ինչպես հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը, ԺՀԿ-ի ղեկավարն իր մտահոգությունն է հայտնել PKK-ի վերջին հարձակումների և բռնության աճի կապակցությամբ: Սակայն դժգոհությունները չեն դադարում:
Վերլուծաբանները քննարկում են PKK-ի նման ակտիվացման պատճառները` մատնանշելով իշխանությունների հետ հակամարտությունը կարգավորելու PKK-ի պատրաստակամությունը: Ոմանք կարծում են, որ PKK-ն ոչ միայն պատասխանում է իշխանությունների բռնությանը, այլ նաև փորձում է հաղորդագրություն ուղարկել քրդական Ժողովուրդների դեմակրատիա կուսակցությանը, որ PKK-ն պետք է գերակայող դիրք ունենա քրդերի նկատմամբ, ինչպես նաև խորհրդարանական ընտրություններում քրդական կուսակցության ստացած քաղաքական իշխանության մի մասը լինի: Մուրաթ Աքսոյը  Today’s Zaman-ում հրապարակված իր հոդվածում դիտարկում է նաև այն տարբերակը, որ բռնությունների hետևում շատ հաճախ կանգնած է ոչ թե PKK-ն, այլ նրանք̦ ովքեր ցանկանում են գործել PKK-ի անունից: Վերլուծաբանը չի բացառում, որ ահաբեկչությունների այս սրացումը վերահսկվում է իշխանությունների և PKK-ի կողմից:
Իսկ Էրդողանի նպատակների շուրջ գրեթե բոլոր վերլուծաբանները համակարծիք են` նշելով, որ ԱԶԿ-ի նպատակն է օգտագործել երկրի անվտանգությանը սպառնացող վտանգները և նոյեմբերի 1-ի ընտրություններում ավելի շատ ձայներ հավաքել՝ կառավարություն ձևավորելու համար:

Турция и PKK продолжают войну: чем обусловлена такая активизация?
Боевые самолеты турецких ВВС F-16 и F-4 с новой силой бомбят позиции Рабочей партии Курдистана (РКК). Более 40 турецких самолетов на севере Ирака продолжают авиаудары по позициям PKK. Reuters со ссылкой на свои источники в правительстве Турции сообщает, что турецкие самолеты наносят удары по позициям PKK в районе Кандиля, Басяна Авашина и Запа. Сообщается, что в результате этой операции были убиты 40 курдских боевиков. Турецкие власти заявляют, что намерены уничтожать все террористические элементы в стране.
Таким образом турецкие власти отвечают на нападения на турецкие силы безопасности. Напомним, что в результат нападения в провинции Хаккяри погибли 16 турецких солдат. Однако действия турецких властей не способны остановить PKK. Сегодня в провинции Игдир, на границе с Азербайджаном, в результате взрыва погибли 12 полицейских, сообщает Agence France Presse. Это вторая кровавая атака PKK за последние несколько дней.
В таких условиях Турция готовится к проведению парламентских выборов. Оппозиция заявляет, что в условиях насилия невозможно провести выборы в восточных провинциях страны. Однако президент Турции заявил, что выборы пройдут - несмотря ни на что. Тайип Эрдоган заявил, что ситуация была бы совсем другой, если бы его партия имела 400 депутатских мест в парламенте страны. "Дайте мне 400 депутатов, и все проблемы будут решены мирным путем", - заявил Эрдоган.
Политические силы страны обвиняют президента в дестабилизации ситуации в стране. Значительно пострадала турецкая экономика. В результате всего даже встал вопрос о том, останется ли Турция в составе группы G-20.
Аналитики обсуждают причины такой активизации PKK, отмечая готовность этой организации начать мирный процесс с властями Турции. Некоторые аналитики полагают, что этими атаками PKK не только отвечает турецким властям, но и пытается донести до курдской партии Демократии народов, что именно PKK играет доминирующую роль для курдов. И эта партия должна разделить с ней политическую власть, которую получила в результате парламентских выборов. Мурад Аксой в своей статье в турецкий газете Today’s Zaman рассматривает вариант, что за терактами часто стоят такие силы, которые хотят действовать от имени PKK, но не стоит сама организация. Аналитик полагает, что атаки происходят под контролем турецких властей и PKK.
Что же касается планов Эрдогана, то аналитики едины в том, что целью последнего является использование угроз безопасности страны в решении собственных политических задач. Эрдоган желает получить достаточное количество голосов в парламенте и сформировать правительство без участия других политических сил.