Ինչո՞վ է պայմանավորված PKK-ի նման ակտիվացումը
Թուրքական իշխանությունները նոր ուժով են ռմբակոծում Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դիրքերը: Անցյալ գիշեր տասնյակ թուրքական ինքնաթիռներ Իրաքի հյուսիսում ռմբակոծել են PKK-ի դիրքերը: Reuters գործակալությունը, հղում անելով Թուրքիայի կառավարությունում ունեցած իր աղբյուրներին, հայտնում է, որ  F-16 և F-4 ինքնաթիռները ռմբակոծել են Կանդիլ, Բասյան Ավաշին և Զապ շրջաններում տեղակայված PKK-ի դիրքերը, այդ թվում նաև պարենային օբյեկտները: Հաղորդագրության մեջ նշվում է̦ որ 40 քուրդ զինյալ է  սպանվել: Թուրքական կառավարությունը խոստանում է արմատախիլ անել PKK-ի ահաբեկչական տարրերին:
Այս կերպ իշխանությունները պատասխանում են թուրքական անվտանգության ուժերի վրա PKK-ի հարձակմանը, որի հետևանքով 16 թուրք զինվոր էր սպանվել:  Սակայն ակնհայտ է, որ թուրքական իշխանությունների գործողություններն ի զորու չեն կասեցնել PKK-ի հարձակումները: Agence France Presse գործակալությունը հատնում է, որ Իգդիր նահանգում` Ադրբեջանի հետ սահմանի մոտ, տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով ավելի քան 12 թուրք ոստիկան է սպանվել, ևս 3-ը՝ վիրավորվել: Սա PKK-ի իրականացրած հերթական արյունալի գործողությունն է թուրքական անվտանգության ուժերի դեմ:
Թուրքիայում ընդդիմությունը մեղադրում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և կառավարությանը` երկիրը բռնության մեջ ներքաշելու համար: Ի պատասխան ընդդիմությունից հնչող մեղադրանքներին` վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հանդիպել է գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդա-Հանրապետական կուսակցության նախագահ Քեմալ Քիլիչդարօղլուի հետ: Ինչպես հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը, ԺՀԿ-ի ղեկավարն իր մտահոգությունն է հայտնել PKK-ի վերջին հարձակումների և բռնության աճի կապակցությամբ: Սակայն դժգոհությունները չեն դադարում:
Վերլուծաբանները քննարկում են PKK-ի նման ակտիվացման պատճառները` մատնանշելով իշխանությունների հետ հակամարտությունը կարգավորելու PKK-ի պատրաստակամությունը: Ոմանք կարծում են, որ PKK-ն ոչ միայն պատասխանում է իշխանությունների բռնությանը, այլ նաև փորձում է հաղորդագրություն ուղարկել քրդական Ժողովուրդների դեմակրատիա կուսակցությանը, որ PKK-ն պետք է գերակայող դիրք ունենա քրդերի նկատմամբ, ինչպես նաև խորհրդարանական ընտրություններում քրդական կուսակցության ստացած քաղաքական իշխանության մի մասը լինի: Մուրաթ Աքսոյը  Today’s Zaman-ում հրապարակված իր հոդվածում դիտարկում է նաև այն տարբերակը, որ բռնությունների hետևում շատ հաճախ կանգնած է ոչ թե PKK-ն, այլ նրանք̦ ովքեր ցանկանում են գործել PKK-ի անունից: Վերլուծաբանը չի բացառում, որ ահաբեկչությունների այս սրացումը վերահսկվում է իշխանությունների և PKK-ի կողմից:
Իսկ Էրդողանի նպատակների շուրջ գրեթե բոլոր վերլուծաբանները համակարծիք են` նշելով, որ ԱԶԿ-ի նպատակն է օգտագործել երկրի անվտանգությանը սպառնացող վտանգները և նոյեմբերի 1-ի ընտրություններում ավելի շատ ձայներ հավաքել՝ կառավարություն ձևավորելու համար:

Erdogan and PKK Continue Fighting: What is the Reason?
Turkish authorities continue bombing the positions of the Kurdistan Workers Party (PKK). Dozens of Turkish warplanes struck militant Kurdistan Workers Party (PKK) targets in northern Iraq, killing tens of the group's fighters, a security source told Reuters. Two government officials said more than 40 jets took part in the strikes. The security source said F-16 and F-4 jets took part in the air operation hitting areas around the PKK's bases in Qandil, Basyan Avashin and Zap. It is noted that more than 40 fighters were killed.
This is the way the leadership responds to PKK latest attack which killed more than 16 Turkish soldiers. However, PKK is not going to give up. Twelve Turkish police were killed in the eastern region of Igdir in a bomb attack by PKK on a minibus taking them to the Dilucu border post with neighboring Azerbaijan, Agence France Presse reports. This is the second deadliest attack by the PKK during the recent few years.
Turkish opposition blames Erdogan and his government for taking the country into such violence. Prime Minister Ahmet Davutoglu held a meeting with Republican People’s Party (CHP) leader Kemal Kılıcdaroglu. The CHP leader voiced his concerns over the attacks and rising violence in the country, Hurriyet reports. However, the complaints do not stop.
Analysts discuss the reasons that caused the PKK activation in this way, noting the readiness of PKK to involve in political process with the Turkish authorities. Some analysts say that PKK does not only reply to Turkey’s leadership, but wants to send a message to the Kurdish People’s Democratic Party that PKK must have a dominated role among Kurds and must share the political power that the Kurdish party gained during the latest elections.
Murat Aksoy in his article considers the possibility of the option that some of the terrorist attacks were committed by forces acting in the name of the PKK rather than the PKK itself. He does not exclude that "the escalated terrorism may be a controlled violence by the state and the PKK".
As for Erdogan plans, analysts say the aim of the Justice and Development Party is to use the threats to national security and gain more voices during the upcoming elections.