Մոլդովան պահանջում է ռուս խաղաղապահներին փոխարինել միջազգային առաքելությամբ
Մոլդովայի վարչապետ Վալերի Ստրելեցը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի ժամանակ ունեցած ելույթում պահանջել է Մերձդնեստրից ռուս խաղաղապահների դուրսբերում և տարածաշրջանում միջազգային քաղաքացիական առաքելության տեղակայում, գրում է gazeta.ru-ն։
«Մենք կրկին արտահայտում ենք ռուս զինվորականներին և սպառազինությունը Մոլդովայի տարածքից մեր Սահմանադրության դրույթների և միջազգային պարտավորությունների համաձայն դուրս բերելու մասին պահանջի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում: Կարծում ենք, որ խաղաղարար գործողությունն իրականացրել է իր մանդատը և պետք է փոխարինվի համապատասխան միջազգային մանդատով քաղաքացիական առաքելությամբ»,- հայտարարել է նա։
Ստրելեցը նաև նշել է, որ Մոլդովան, չնայած ներքին և արտաքին մարտահրավերներին, կընթանա հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհով՝ վստահության վերականգնման և երկխոսությանը նպաստելու միջոցով։

The Prime Minister of Moldova, Valery Strelets during his speech at the 70th session of the UN General Assembly in New York demanded the withdrawal of Russian peacekeepers from Transnistria and deployment of International Civilian Mission in the region, gazeta.ru writes.
We reiterate our firm position in relation to requiring the withdrawal of Russian troops and arms from the territory of Moldova in accordance with our constitution and international obligations. We believe that the peacekeeping operation has fulfilled its mandate and should be transformed into a civil mission with an appropriate international mandate," he said.
Sterlets also said that Moldova will move towards a peaceful settlement of the conflict by restoring confidence and promote dialogue, in spite of internal and external challenges.