Մոլդովան պահանջում է ռուս խաղաղապահներին փոխարինել միջազգային առաքելությամբ
Մոլդովայի վարչապետ Վալերի Ստրելեցը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի ժամանակ ունեցած ելույթում պահանջել է Մերձդնեստրից ռուս խաղաղապահների դուրսբերում և տարածաշրջանում միջազգային քաղաքացիական առաքելության տեղակայում, գրում է gazeta.ru-ն։
«Մենք կրկին արտահայտում ենք ռուս զինվորականներին և սպառազինությունը Մոլդովայի տարածքից մեր Սահմանադրության դրույթների և միջազգային պարտավորությունների համաձայն դուրս բերելու մասին պահանջի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում: Կարծում ենք, որ խաղաղարար գործողությունն իրականացրել է իր մանդատը և պետք է փոխարինվի համապատասխան միջազգային մանդատով քաղաքացիական առաքելությամբ»,- հայտարարել է նա։
Ստրելեցը նաև նշել է, որ Մոլդովան, չնայած ներքին և արտաքին մարտահրավերներին, կընթանա հակամարտության խաղաղ կարգավորման ճանապարհով՝ վստահության վերականգնման և երկխոսությանը նպաստելու միջոցով։

Молдoва требует заменить российских миротворцев на международную миссию
Премьер-министр Молдовы Валерий Стрелец в ходе своего выступления на 70-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке потребовал вывода российских миротворцев из Приднестровья и развертывании в регионе международной гражданской миссии, пишет gazeta.ru.
"Мы вновь выражаем твердую позицию в отношении требования о выводе российских военных и вооружений с территории Молдовы согласно положению нашей конституции и международных обязательств. Считаем, что миротворческая операция выполнила свой мандат и должна быть трансформирована в гражданскую миссию с соответствующим международным мандатом", - заявил он.
Стрелец также отметил, что Молдова будет двигаться по пути мирного урегулирования конфликта путем восстановления доверия и содействия диалогу, несмотря на внутренние и внешние вызовы.