Մոգերինին հեռախոսազրույց է ունեցել Աբասի և Նետանյահուի հետ
Պաղեստինի եւ Իսրայելի ղեկավարների հետ հեռախոսազրույցում ԵՄ արտաքին գործերով հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին քննարկել է իսրայելա-պաղեստինյան վերջին սրացումները, հայտնում է Sputnik News-ը:
«Նախագահ Աբասը վստահեցրել է, որ մտադիր է պահել իրավիճակը վերահսկողության տակ: Վարչապետ Նետանյահուն վերահաստատել է սրբավայրերում  ստատուս-քվո պահպանելու իր մտադրությունը», - հայտարարել է Եվրամիության դիվանագիտական ծառայությունն իր մամլո հաղորդագրության մեջ:
Երկուստեք ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել աշխատելու այն դրույթների իրականացման վրա̦  որոնք երկու շաբաթ առաջ ՄԱԿ-ում շարադրված են եղել Մերձավոր Արեւելքի քառյակի կողմից:
«Մոգերինին դատապարտել է խաղաղ բնակչության դեմ ահաբեկչությունները, ընդգծելով, որ ցանկացած արձագանք համաչափ կլինի», - ասված է հայտարարության մեջ:

Mogerinin Had Phone Call with Abbas and Netanyahu
In a telephone conversation with the leaders of Palestine and Israel, the EU foreign policy chief Federica Mogherini discussed the latest escalation of Israeli-Palestinian, Sputnik News reports.
"President Abbas assured that he is determined to keep the situation under control. Prime Minister Netanyahu restated to the High Representative his commitment to maintain the status quo at the holy sites," the European Union’s diplomatic office said in a press release.
Both leaders expressed willingness to work on implementing the provisions outlined in the Middle East Quartet at the United Nations two weeks ago
"Federica Mogherini condemned acts of terror against civilians, and stressed that any reaction should be proportionate," the statement added.