Մեր հարաբերությունները ճիշտ ուղու վրա են. Հնդկաստանի դեսպան
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Դ-ր Սուրեշ Բաբուի հետ:
-         Ձե՛րդ Գերազանցություն, խնդրում եմ ներկայացրեք հայ-հնդկական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
-         Մեր ժամանակակից հարաբերությունները կառուցվել են մեր պատմական, ավանդական բարեկամական հարաբերությունների հիման վրա: Հնդկաստանում հայերը երբեք չեն կռվել տեղացիների հետ, ունեցել են ջերմ հարաբերություններ, նրանք իրենց առևտուրն ազնվորեն էին անում, բացում իրենց ընկերությունները: Հայաստանն ու Հնդկաստանն այնպիսի երկրներ են, որոնք երբեք այլ երկրների վրա չեն հարձակվել, երկուսն էլ իրենց պաշտպանել են թշնամիների ներխուժումներից: Այնպես որ, սա շատ լավ հիմք էր հայերի նկատմամբ ներդաշնակ վերաբերմունքի համար:
Խորհրդային տարիներին խորհրդային Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև քաղաքական, մշակութային փոխանակումներ կային. վարչապետ Ինդիրա Գանդին, խորհրդարանի պատվիրակությունը, մշակութային խմբեր են այցելել Հայաստան:
Իմ երիտասարդ տարիներից հիշում եմ, որ քույր-քաղաքների հարաբերություններ կային հնդկական նահանգների և խորհրդային հանրապետությունների միջև, և իմ նահանգը՝ Անդհրա Պրադեշը քույր-նահանգ էր Հայաստանի հետ: Այդ ժամանակ շատ հայեր եկան Հայդարաբադ՝ գիտնականներ, ուսուցիչներ, արվեստի գործիչներ: Հայ հեղինակների գործերը, հայկական հեքիաթները հրատարավեցին անգլերեն, հինդի, այլ հնդկական լեզուներով: Ես հիշում եմ նաև, որ երբ փոքր էի, հայրս ինձ տարավ Մադրաս, և այնտեղ մենք գնացինք Հայկական բազար՝ գնումների: Այդ ժամանակ ես չգիտեի, թե ինչ է «Հայաստանը», և հայրս ասաց, որ դա խորհրդային հանրապետություններից մեկն է:
-         Երևի այդ ժամանակ Դուք չէիք էլ պատկերացնում, որ մի օր կգաք այդ երկիր՝ որպես դեսպան:
-         Հնդկաստանն առաջին երկրներից մեկն էր, որ ճանաչեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց նրա հետ: Երկրի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրավիրվեց Հնդկաստան, որտեղ նա մասնակցեց նաև հայկական առաջին ամսագրի՝ «Ազդարարի» 200-ամյակի տոնակատարությանը, որը տպագրվել էր Մադրասում 1794թ.:
Հայաստանի հետ մեր կապը շարունակվեց դրական հետագծով: Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նույնպես այցելեց Հնդկաստան, Չանդիգար քաղաքում բացեց «Կովկասյան կենտրոնը»: Իսկ այժմ աշխատում ենք երրորդ նախագահի այցի վրա: Մեր քաղաքական փոխանակումները քիչ են եղել, սակայն կարող էին շատ լինել: Դա նրանից է, որ Հնդկաստանն իր հոգսերն ունի, Հայաստանն՝ իր: Մենք ունենք նաև միջխորհրդարանական շփումներ: Երկու տարի առաջ Հովիկ Աբրահամյանն՝ այն ժամանակվա խորհրդարանի խոսնակը, խորհրդարանական պատվիրակության հետ այցելեց Հնդկաստան: Կան նաև մշակութային, գիտական փոխանակումներ:
Այնպես որ, մեր հարաբերությունները ճիշտ ուղու վրա են: Մենք հասկանում ենք Հայաստանի խնդիրները, երբ խոսքը գնում է դժվարությունների, հարևանների հետ հարցերին:
-         Հնդկաստանն աջակցում է Հայաստանին տարբեր ոլորտներում՝ կրթություն, գյուղատնտեսություն, ՏՏ, առողջապահությունը: Խնդրում եմ մի փոքր մանրամասնեք:
-         Հայաստանը բացառություն չէ, եթե համեմատենք ԱՊՀ մյուս երկրների հետ: Դրանք բոլորը 25-ամյա երկրներ են, նոր ժողովրդավարություններ, զարգացող տնտեսություններ: Պատմության կտրվածքով 25 տարին ոչինչ է: Հանկարծ, մի գիշերվա մեջ նրանք դարձան անկախ, գտնվում էին շփոթված վիճակում: Մենք հասկացանք, որ նրանք բոլորն աջակցության կարիք ունեն:
Այդ ժամանակ Հնդկաստանի վարչապետն էր Նարասիմհա Ռաոն՝ բարձր ինտելեկտով, խիստ զարգացած մի մարդ, տիրապետում էր 11 լեզուների (ի դեպ, նա էլ էր Անդհրա Պրադեշ նահանգից): Նա ասում էր. «Եկեք չմոռանանք պատմությունը. Խորհրդային Միությունը մեզ շատ է օգնել, երբ Հնդկաստանը նոր էր դարձել անկախ պետություն: ԽՍՀՄ-ը միայն Ռուսաստան չէ: Յուրաքանչյուր հանրապետություն ունեցել է իր սեփական ավանդը, ուստի մենք պետք է օգնենք բոլոր նորանկախ հանրապետություններին: Այժմ օգնելու ժամանակը Հնդկաստանինն է: Այժմ Հնդկաստանն ավելի բարվոք վիճակում է, մենք պետք է վերադարձնենք այն, ինչ վերցրել ենք նրանցից»:
-         Ահա շնորհակալ լինելու հնդկական փիլիսոփայական մտածողության օրինակ…
-         Եվ այս մտքով մենք սկսեցինք օգնել այդ երկրներին՝ ցուցաբերելով ֆինանսական աջակցություն, ուղարկելով մեքենաներ, սարքավորումներ, տրակտորներ:
Ի դեպ, Հնդկաստանը օգնել է Հայաստանին նաև 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ: Այդ ժամանակ ես նոր էի ընդունվել Արտգործնախարարություն, երիտասարդ կցորդ էի և զբաղվում էի այդ հարցով: Ոչ միայն հնդկական կառավարությունն, այլ նաև հասարակ մարդիկ անտարբեր չմնացին հայերի ողբերգության նկատմամբ: Պաշտոնական տվյալներով՝ 3 ինքնաթիռ է ուղարկվել Հայաստան՝ բժիշկներով, դեղորայքով, բժշկական սարքավորումներով, 5000 բանակային տաքացվող վրաններով և այլն: Բացվում է երկրաշարժի հետևանքների վերացման հիմնադրամ, օգնության կոմիտե է ստեղծվում վարչապետին կից: Մեծ օգնություն է հավաքվել Արևմտյան Բենգալի նահանգից, Կալկաթայից:
1991-ից սկսեցինք օգնել կրթական ծրագրերով, քանի որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է լավ մասնագետներ ունենա: Միայն ITEC (Indian Technical & Economic Cooperation) ծրագրով մոտ 20 տարվա ընթացքում Հայաստանից ավելի քան 300 մասնագետ է մեկնել Հնդկաստան: Մենք նաև կրթաթոշակ ենք հատկացնում ICCR (Indian Council for Cultural Relations) ծրագրի շրջանակներում:
Մենք դպրոցներ ենք վերանորոգել Հայաստանում, շենքեր կառուցել Սպիտակի շրջանում: Մեր համեստ օգնությունը չենք համեմատում մյուս մեծ երկրների հետ, որոնք Հայաստանի հետ ավելի մոտ են: Մենք մտածեցինք, որ նպատակահարմար է, որ այն ոլորտների գիտելիքները փոխանցենք, որտեղ Հնդկաստանը նվաճումներ ունի: Դրանք են՝ ՏՏ, դեղագործական, կառավարման ոլորտները: Վերջին 5-6 տարիներին մեր հովանավորությամբ գյուղատնտեսության, առողջապահության, ՏՏ և այլ ոլորտների տարբեր պատվիրակություններ են այցելել Հնդկաստան, իսկ այնտեղից էլ բիզնես պատվիրակություններ են այցելել Հայաստան: Անցյալ շաբաթ առողջապահության փոխնախարարի գլխավորությամբ 8-հոգանոց պատվիրակություն մեկնեց՝ Նյու Դելիում առողջապահության գագաթաժողովի մասնակցելու համար: Սրանք այն բնագավառներն են, որտեղ մենք համագործակցության պոտենցիալ ունենք:
Այժմ Երևանի բժշկական համալսարանում սովորում է շուրջ 950 հնդիկ ուսանող: Հարյուրավոր շրջանավարտներ են մեկնել Հնդկաստան (մի քանիսը՝ իրենց հայ կանանցով), որոշ մասն իրենց դիպլոմներով մեկնել է ԱՄՆ, եվրոպական երկրներ: Այ, նրանք Հայաստանի իսկական դեսպաններ են Հնդկաստանում, քանի որ խոսում են հայերեն, այստեղ ապրել են ավելի քան 6 տարի, կարոտում են Երևանը, կարոտում լավաշը, սովորել են հայկական ավանդույթները, սովորությունները, Հայաստանը նրանց երկրորդ տունն է դարձել: Եթե նրանք հավաքվեն բոլոր շրջանավարտներով, ապա շատ օգտակար գործ կարող են անել Հայաստանում՝ մեր երկկողմ կապերը սերտացնելու հարցում:
Վերջերս «Հեռուստաբժշկություն» անվանումով կես միլիոն դոլարանոց մի ծրագիր ավարտեցինք: Հայաստանի 10 հիվանդանոցներում հեռուստակենտրոններ են ստեղծվել, որոնց գլխավոր կետը գտնվում է Երևանի «Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոցում: Հեռուստակապի միջոցով նրանք խորհրդատվություններ են տալիս Հայաստանի մարզերի մյուս հիվանդանոցներին, որտեղ տեղադրվել է այս համակարգը:
Ինչպես գիտեք, Հնդկաստանն աշխարհի առաջատարներից է ՏՏ ոլորտում: Միայն այս ոլորտում շրջանառությունն ավելի քան 40 մլրդ դոլար է, դեղագործականում՝ 25 մլրդ: Սրանք Հնդկաստանի տնտեսության ուժեղ բնագավառներն են:
2011թ. Երևանի պետական համալսարանի տարածքում բացել ենք հնդկահայկական ՏՏ կենտրոն, որտեղ տեղադրել ենք «Պարամ» սուպեր-համակարգիչ: Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը ստացել է այս համակարգիչը: Սա 1 մլն դոլար արժողության ծրագիր է: Մենք այս կենտրոնը համալրել ենք ծրագրային ապահովմամբ, համակարգիչներով, որոնք միացված են Պունե քաղաքում գտնվող CDAC (Centre for development and application of computers) կենտրոնի հետ: Սակայն այս սուպեր-համակարգիչը լիարժեքորեն չի օտագործվում, ուստի հայկական կենտրոնը պետք է ջանք դնի՝ այն իր ողջ հզորությամբ աշխատեցնելու համար:
Մեր կատարած մյուս ծրագրով համակարգիչներ, տպիչներ, սքաներներ  ենք տեղադրել Տավուշի մարզի բոլոր 73 դպրոցներում, այնպես որ այժմ երեխաները կարող են այստեղ համակարգչային դասեր անցկացնել: Ցանկանում ենք այս ծրագիրը կրկնել Վայոց ձորի շուրջ 50 դպրոցներում:
Գյուղատնեսության բնագավառում նույնպես համագործակցում ենք: Որոշ ժամանակ առաջ մենք հայկական ծիրանի տնկիներ ենք տնկել հյուսիսային Հիմաչալ Պրադեշ նահանգի գյուղատնտեսական համալսարանների տարածքում, որտեղի կլիմայական պայմանները Հայաստանին նման են:
Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է՝ մենք ունենք համագործակցության լայն հնարավորություններ: Հնդկաստանն ու Ռուսաստանը որոշել են բանակցություններ սկսել տնտեսական համագործակցության մասին համապարփակ պայմանագիր, այսինքն՝ ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիր մշակելու համար: Եվ սրա մասին պետք է բանակցենք ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև ԵԱՏՄ մյուս երկրների, ներառյալ նաև Հայաստանի հետ: Սա էլ մեկ այլ հարթակ է, որտեղ մեզ հարկավոր է զարգացնել համագործակցությունը: Այնպես որ, կարծում եմ, որ ԵԱՏՄ միջոցով մենք կմտնենք Հայաստան:

Посол Индии в Армении: "Наши отношения на правильном пути" (эксклюзив)
- На основе наших исторических, традиционно дружественных отношений были построены и современные взаимоотношения. В Индии армяне никогда не имели проблем с местным населением, у них были теплые отношения, они вели свою торговлю честно, открыли в Индии свои компании. Армения и Индия являются такими странами, которые никогда не нападали на другие страны и защищались от нашествий врагов. Это - хорошая основа для гармоничных взаимоотношений.
В советский период были политические, культурные обмены между Советской Арменией и Индией: Армению посещали премьер-министр Индира Ганди, делегация парламента.
Со студенческих времен своих я помню, что между индийскими штатами и советскими республиками существовали побратимые отношения. И мой штат Андхра-Прадеш был штатом-побратимом с Советской Арменией. В это время многие армяне приезжали в Хайдерабад: ученые, учителя, деятели культуры. Рассказы армянских авторов, сказки были опубликованы на английском, хинди и других индийских языках. Я помню, когда был маленьким, отец взял меня с собой в Мадрас, и там на Армянском базаре мы купили много вещей. Я не знал, что такое "Армения", и отец сказал, что это - одна из советских республик.
-         И Вы в то время даже не представляли, что приедете в эту страну послом…
-         Индия была одним из первых государств, которая признала суверенитет Республики Армения и установила с ней дипломатические отношения. Первый президент Левон Тер-Петросян был приглашен в Индию. И он приехал с официальным визитом, он также участвовал в праздновании 200-летия первого армянского журнала "Аздарар", который был опубликован в Мадрасе в 1794 году. Второй президент Роберт Кочарян также посетил Индию, в городе Чандигар он открыл Кавказский центр. А сейчас мы работаем над визитом третьего президента, Сержа Саргсяна, в Индию. Политических обменов могло быть больше, однако у Индии свои заботы, у Армении – свои. Есть также контакты между парламентами. 2 года назад парламентская делегация РА во главе с тогдашним спикером Овиком Абраамяном посетила Индию. Есть также культурный, научный обмен. Так что наши отношения на правильном пути. Мы понимаем заботы Армении, когда речь идет о ее проблемах, вопросах с соседями.
- Индия оказывает поддержку Армении в различных секторах: образование, сельское хозяйство, информационные технологии, здравоохранение. Не могли бы Вы подробнее остановиться на этом?
- Армения не является исключением, если сравнить ее с другими странами СНГ. Они все 25-летние страны, новые демократии, развивающиеся экономики. 25 лет – это ничто в истории. Вдруг в одночасье страны стали независимыми. Мы поняли, что все эти страны нуждаются в поддержке.
Тогда премьер-министром Индии был Нарасимха Рао, высокоинтеллектуальный, блестяще образованный человек, полиглот, он свободно говорил на 11 языках (кстати, он был также из штата Андхра-Прадеш). Он говорил: "Давайте не забывать историю - Советский Союз нам очень помог, когда Индия стала независимой. СССР – это не только Россия. Каждая республика имела свой вклад, вот почему мы должны помочь всем новым независимым республикам. Теперь настало время, чтобы Индия стала помогать. Индия находится сейчас в лучшей ситуации, и мы должны вернуть то, что тогда получили..."
- Индийская философия благодарности...
- На основе этой идеи мы начали помогать этим странам: мы предложили финансовую помощь, машины, оборудование, трактора.
Кстати, Индия помогла Армении и во время Спитакского землетрясения в 1988 году. Тогда я только что поступил в МИД на должность атташе и занимался всей этой информацией. Не только индийское правительство, а простые люди не были равнодушны к армянской трагедии. По официальным данным, три индийских самолета вылетели в Ереван с группой индийских врачей, 5000 утепленными армейскими палатками, больничными койками, лекарством и медицинским оборудованием. Специальный фонд для ликвидации последствий землетрясения был открыт в Армении. Был создан комитет помощи при премьер-министре Индии - для оказания помощи пострадавшим в Армении. Много помощи было собрано в штате Западная Бенгалия, в Калькутте.
После 1991 года мы начали помогать в подготовке специалистов, так как каждая страна должна иметь своих собственных обученных, профессиональных специалистов. Через программу ITEC (Индийское техническое и экономическое сотрудничество) почти за 20 лет мы обучили более 300 армянских специалистов. Мы регулярно даем также стипендии ICCR (Индийский совет по культурным связям). Мы отремонтировали школы в Армении, построили здания в Спитакском регионе.
Мы не сравниваем нашу скромную помощь с другими крупными странами, близкими к Армении. Мы думали, что будет иметь смысл, если мы поделимся нашим опытом в тех секторах, где Индия меет высокие достижения. Это информационно-коммуникационные технологии, фармацевтика, сектор управления. Последние 5-6 лет мы спонсируем поездки в Индию различных армянских делегаций из сфер сельского хозяйства, здравоохранения, информационных технологий и других отраслей. Индийские бизнес-делегации также приезжают в Армению.
Как раз на прошлой неделе делегация из 8-9 человек во главе с заместителем министра здравоохранения Армении отправилась в Индию, чтобы принять участие в саммите здравоохранения в Нью-Дели. Это отрасли, где у нас есть потенциал для сотрудничества.
Прямо сейчас около 950 индийских студентов учатся в Ереванском государственном медицинском университете. Сотни выпускников вернулись в Индию (некоторые из них со своими армянскими женами), некоторые из них поехали в США, Великобританию, другие европейские страны со своими дипломами.
Таким образом, эти люди являются настоящими послами Армении в Индии, так как они говорят на армянском, они жили здесь более 6 лет, они скучают по Еревану, по лавашу, они знают армянские традиции, обычаи, Армения стала их второй родиной! Если они правильно мобилизуются и создадут большую группу выпускников, они могут быть полезны в Индии в деле углубления двусторонних связей.
В последнее время мы выполнили программу на полмиллиона долларов под названием "Телемедицина" в 10 больницах Армении. Центр находится в больнице "Григор Лусаворич" в Ереване, где есть большая комната со всем оборудованием. Они дают теле-консультации другим больницам в разных регионах Армении, где также установлена эта система.
Как вы знаете, мы являемся одним из мировых лидеров в сфере ИТ. Только в этом секторе оборот составляет более 40 млрд долларов, 25 млрд - фармацевтика.
В 2011 году в помещении Ереванского государственного университета мы создали "Индо-армянский ИТ центр", который оснащен супер-компьютером "Парам". Армения является первой страной, которая получила этот супер-компьютер, это проект стоимостью почти в 1 млн долларов. Мы оснастили этот центр компьютерами, программным обеспечением, он связан с CDAC (Центр развития и применения компьютеров) в Пуне, который является правительственной организацией. Но этот супер-компьютер не в полной мере используется здесь, так что армянский центр должен приложить усилия, чтоб использовать его в полную мощность.
Еще один реализуемый нами проект - это компьютеризация школ Тавушской области. Все 73 школы этого региона обеспечены компьютерными лабораториями с компьютерами, сканерами, принтерами, и уже сейчас дети могут иметь регулярные компьютерные уроки. Мы предложили повторить тот же проект в области Вайоц Дзор, мы реализуем тот же самый проект почти в 50 школах этого региона.
У нас также налажено сотрудничество в сельскохозяйственном секторе. Некоторое время назад мы получили саженцы армянского абрикоса и посадили их в некоторых университетах сельского хозяйства в северном штате Химачал-Прадеш, где климат более или менее напоминает климат Армении. Это - еще одна важная область для нашего сотрудничества, и, принимая во внимание то, что Армения является членом Евразийского экономического союза, мы думаем, что это сработает.
Индия и Россия договорились создать рабочую группу по ведению переговоров о подписании Всеобъемлющего соглашения экономического сотрудничества, то есть зоны свободной торговли. И об этом соглашении мы будем вести переговоры не только с Россией, но и другими государствами ЕАЭС, в том числе с Арменией. Так что это еще одна площадка, где мы должны развивать наше сотрудничество. И я думаю, что через ЕАЭС мы войдем в Армению.