Ջոն Քերի. Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանագիրը սկսում է կատարվել
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին նշել է, որ  Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանագիրն արդեն իրականացման փուլում է գտնվում, հաղորդում է Sputnik News-ը:
«Հիմա կարևոր է, որ մենք պահպանենք մեր զգոնությունը, մեր միասնական մոտեցումն այս հարցում և ընդհանուր նպատակը», -  հայտարարել է Քերին:
«Սույն պայմանագրի կարևորությունն այն է, որ այն չունի որևէ վաղեմության ժամկետ: Պայմանագիրը հավերժ է, ինչը նշանակում է, որ Իրանին արգելվում է երբևէ միջուկային զենք ստեղծելու նախաձեռնություն ունենալ», - շեշտել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

Kerry: Iran Nuclear Deal Starts to Be Implemented
US Secretary of State John Kerry noted that the implementation phase of the Iran nuclear agreement is beginning following the approval of the deal by the country’s parliament, Sputnik News reports.
"Now, we are moving to the implementation stage, and it is essential that we will maintain our vigilance, our unity of approach and our common purpose," Kerry stated in a speech at Indiana University.
"So, make no mistake, the most fundamental provisions of this agreement, including the IAEA inspections and protocols, have no expiration date whatsoever. They are forever. That means that Iran will be prevented and prohibited from pursuing a nuclear weapon forever," Kerry added.