Հայաստան-ԵՄ. Կա քաղաքական կամք շարունակելու երկկողմ համագործակցությունը
Վերջին օրերին կրկին ակտիվացել է ԵՄ-Հայաստան օրակարգը: Նոյեմբերի 4-ին Երևանում մեկնարկեց Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հանձնաժողովի 16-րդ նիստը, որի ընթացքում քննարկվեցին հարցեր ՀՀ-ԵՄ ապագա համաձայնագրի, առևտրի, արդարադատության, ազատության և անվտանգության, տրանսպորտի և էներգետիկայի, տնտեսական զարգացման, բազմակողմ համագործակցության, ինչպես նաև Ղարաբաղյան հակամարտության և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների շուրջ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում կայացած ԵՄ անդամ-պետությունների արտաքին գործերի նախարարների գագաթաժողովին Հայաստանի հետ նոր համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ բանակցություններ սկսելու մանդատ տրվեց:
- Եվրոպական միությունը Հայաստանի համար ամենալավ գործընկերներից մեկն է և′ առևտրի և′ ներդրումների բնագավառում: Համագործակցության շրջանակներում մենք ունենք աջակցության մի մեծ փաթեթ և ցանկանում ենք առաջ տանել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները, - նշել է Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը:
Հարցին, թե այս անգամ ակնկալո՞ւմ են արդյոք ռուսական միջամտություն, նա պատասխանել է̦ որ ո՛չ̦ չեն սպասում, քանի որ գիտեն, որ Հայաստանը խորհրդակցում է իր ԵՏՄ գործընկերների հետ, իսկ գործընկերները պետք է հարգեն այն պարտավորությունները, որոնք ստանձնել են:
«Մենք «կամ կամ»-ի իրավիճակում չենք», - մասնավորապես ընդգծել է Վիգանդը:
Իսկ կոմիտեի հայկական կողմի համանախագահող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն իր հերթին նշել է̦ որ ապագա համաձայնագիրը կփոխարինի ՀՀ-ԵՄ միջև կնքված Գործընկերության և համագործակցության մասին ներկայումս գործող համաձայնագիրը՝ դառնալով երկկողմ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու փոխադարձ հանձնառության երաշխիք:
Էկոնոմիկայի նախարարի խոսքերով՝ Բրյուսել այցի շրջանակներում̦ որտեղ ՀՀ պատվիրակությունը պետք է մեկնի դեկտեմբերին̦ կողմերը կստորագրեն մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ԵՄ «Հորիզոն 2020»,  ինչպես նաև ԵՄ ձեռնարկությունների և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների մրցունակության ծրագրին՝ «Կոսմե»-ին Հայաստանի միանալու վերաբերյալ համաձայնագրերը:
«Մենք ցանկանում ենք օգտագործել հնարավորությունները, որոնք տրամադրվում են ԵՄ-ի կողմից մեր տնտեսության զարգացման համար», - շեշտել է Ճշմարիտյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարեն Նազարյանն էլ իր կողմից նշել է̦ որ Հայաստանն ավելի քան շահագրգիռ է ԵՄ-ի հետ շարունակել երկխոսությունը՝ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային այլ բնագավառներում: «Ըստ նախնական գնահատականի` ոլորտային համագործակցությանն առնչվող գլուխների մեծ մասում և նաև արդարադատության բաժնում հնարավոր է պահպանել նախկինում ԵՄ-ի հետ բանակցված տեքստերը, ընդունվել է արդեն հռչակագիրը, որտեղ կարևորվում է նաև ոլորտային համագործակցությունը՝ գիտության, ՓՄՁ-ների հարցում, ինչպես նաև ԵՄ-ի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագիր կնքելու հեռանկարների հարցում»,- նշել է Նազարյանը:
Փոխնախարարի խոսքերով՝ հռչակագրում հղում է արվում նաև 2016թ. վիզաների ազատականացման առաջիկայում ձեռնարկվելիք քայլերին:
«Մենք սկզբում պետք է սկսենք այդ գործողության ծրագրի մշակումը, իրականացումը, ինչը կհանգեցնի Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզաների ազատականացման գործընթացին: Դա մենք այլ կերպ ասած անվանում ենք վիզայի երկխոսություն»,- ընդգծել է էկոնոմիկայի փոխանախարարը:
Նշենք նաև̦ որ բացի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարից̦ նիստի աշխատանքներին մասնակցել են նաև ԵՄ-ում ՀՀ մշտական առաքելության ղեկավարը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը, ՀՀ արտաքին գործերի, ՀՀ արդարադատության, ՀՀ ֆինանսների, ՀՀ տրանսպորտի և կապի, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունների, ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի, ՀՀ ոստիկանության, Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության ̦ Եվրոպական Հանձնաժողովի պաշտոնյաներ և աշխատակիցներ:

Армения-ЕС: есть двусторонняя политическая воля продолжать сотрудничество
В последние дни вновь актуализировалась повестка ЕС-Армения. В Ереване состоялось 16-ое заседание Комитета Сотрудничества Армения-ЕС, во время которого были обсуждены вопросы: касающиеся будущего договора РА-ЕС, торговли, юстиции, свободы и безопасности, транспорта и энергетики, экономического развития, многостороннего сотрудничества, а также карабахского конфликта, армяно-турецких отношений и т.д.
Напомним, что 12 октября в Люксембурге на заседании министров иностранных дел стран-членов ЕС Еврокомиссии был предоставлен мандат для начала переговоров с Арменией по новому соглашению - с учетом обязательств Еревана после регистрации в ЕврАзЭС.
"Европейский Союз является одним из лучших партнеров Армении в вопросе торговли и инвестиционного сектора. У нас - большой портфель по сотрудничеству и поддержке, и мы хотим продвигать в стране процесс реформ", - заявил Гуннар Виганд, директор службы внешних действий Европы по вопросам России, Восточного партнерства и Центральной Азии.
Отвечая на вопрос о том, ожидается ли вмешательство России в процесс на этот раз, Виганд ответил, что такого они не ожидают, потому что знают: в Евразийском союзе идут консультации с партнерами. "А партнеры должны соблюдать обязательства, которые они взяли на себя", - отметил Виганд.
В свою очередь министр экономики Армении Карен Чшмаритян заявил, что новое  соглашение между Армении и ЕС будет подписано вместо Соглашения о сотрудничестве и партнерстве и даст новый уровень гарантии взаимных обязательств в двусторонних отношениях. Министр также добавил, что в декабре армянская делегация отправится в Брюссель, где стороны подпишут ряд документов с ЕС, в том числе "Горизонт-2020", а также план конкурентоспособности между малыми и средними предприятиями ЕС. "Мы хотим использовать возможности, предоставляемые ЕС, для нашего экономического развития", - сказал Чшмаритян.
В свою очередь замминистра иностранных дел РА Карен Назарян заявил, что Армения неоднократно подтверждала, что намерена продолжать расширять диалог с ЕС в политической, экономической, культурной и других сферах. "Об этом свидетельствуют наше активное сотрудничество на уровне двустороннего сотрудничества, с различными странами-членами ЕС, а также продолжающаяся работа с различными структурами ЕС", - сказал он. По его словам, несмотря на геополитическую суматоху последних лет, отношения между Армении и ЕС развиваются конструктивными темпами, имеется двусторонняя политическая воля и готовность относительно продолжения динамики этих отношений и дальнейшего углубления демократических процессов в РА, пишет armenianreport. Карен Назарян отметил, что в резолюции также акцентируются  шаги, которые будут приняты в скором времени по либерализации визового режима. "То есть, речь идет о реализации программы соответствующих действий, направленных на либерализацию визового режима в 2016 году. Мы должны начать с разработки программы действий, реализации, что приведет к либерализации визового режима между Арменией и Евросоюзом. Другими словами, мы называем это визовым диалогом".
В беседе с Tert.am Карен Назарян заявил: "Что касается нового правового документа Армения-ЕС, могу сказать, что планируется начать переговоры до конца года. До этого состоялся обмен мнениями с тем, чтобы определить круг вопросов, которые будут включены в новый правовой документ. Документ, который будет обсуждаться и подписан, должен в полной мере отражать глубину и суть отношений Армения-ЕС".
Напомним: в июле 2010 г. между Арменией и ЕС стартовали переговоры по Соглашению об Ассоциации, а в июне 2012 г. - переговоры по созданию зоны глубокой и всеобъемлющей свободной торговли в рамках Соглашения об ассоциации. В июле 2013 г. переговоры между Арменией и ЕС по Соглашению об Ассоциации были завершены. В сентябре Армения заявила о своем решении стать членом Евразийского Союза, после чего ЕС заявил, что подписать Соглашение об ассоциации не представляется возможным. Армения и ЕС отметили, что переговоры по Соглашению об Ассоциации, в том числе по созданию зоны глубокой и всеобъемлющей торговли завершены, однако не будут парафированы и подписаны ввиду принятия Арменией новых международных обязательств.
В рамках вильнюсского саммита Восточного партнерства 28-29 ноября 2013 г., было принято совместное заявление Армении и Европейского Союза, которым подтверждалась готовность сторон и далее развивать и укреплять всестороннее сотрудничество в областях, представляющих взаимный интерес.