Փարիզի դեպքերից հետո Եվրոպայում աճել է իսլամաֆոբիան
Փարիզում ահաբեկչական հարձակումներից հետո եվրոպական երկրներում կտրուկ ավելացել են բացասական տրամադրությունները մահմեդականների ու փախստականների նկատմամբ:
Սկզբում փախստականներին ավելի շատ խղճմտանքով ու կարեկցանքով էին վերաբերվում, շատ դեպքերում պատրաստ էին օգնել̦ սակայն Փարիզի ողբերգական իրադարձություններից հետո տրամադրությունները փոխվել են և գլուխ է բարձրացրել իսլամաֆոբիան: Ֆրանսիայում որոշ վայրերում սկսել են պատերին կոպիտ հայհոյախառն գրություններ հայտնվել մահմեդականների վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայում հարձակումներ են տեղի ունեցել հիջաբով կանանց վրա̦ իսկ Գերմանիայում անգամ փախստականների ճամբարներ են այրվել:
Ըստ իսլամաֆոբիայի հարցերով աշխատանքային խմբի տվյալների՝ Փարիզի դեպքերից ընդամենը մեկ շաբաթ անց կրոնական ատելության հողի վրա ավելի քան 120 հարձակումներ են տեղի ունեցել: Հիմնականում հարձակման են ենթարկվում 14-45 տարեկան աղջիկներն ու կանայք, ովքեր հիջաբ են հագնում̦ իսկ այդ հարձակումներն իրականացնում են հիմնականում 15-35 տարեկան տեղացի տղամարդիկ՝ այն էլ հասարակական վայրերում:
Ինչ վերաբերում է գրություններին և փողոցներում հնչող վիրավորական արտահայտություններին, ապա դրանցից ամենատարածվածներն են «ահաբեկիչներ»̦ «մարդասպաններ»̦ «պայթեցնողներ» և այլ արտահայտությունները:
Սակայն բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ ամեն կերպ փորձում են բացատրել ժողովրդին, որ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների և Մերձավոր Արևելքից Եվրոպա ժամանող փախստականների միջև իրականում ոչ մի կապ չկա, որ ամենից հաճախ հենց փախստականներն են դառնում այդ նույն ահաբեկիչների զոհերը:
««Իսլամական պետությունն» իսլամի հետ կապ չունի: Դա իրականում բարբարոսական պետություն է և մենք դատապարտում ենք նրանց»̦ - հայտնում են շարքային մահմեդականները Եվրոպայի փողոցներում:
«Մենք ահաբեկիչներ չենք», «Նրանք իրավունք չունեն գործել մեր անունից»̦ - վրդովվում են նրանք՝ մեջբերելով քառյակներ Ղուրանից, որը դատապարտում է առաջին հերթին հենց սպանությունը:
Փարիզում, որը դեռ չի ապաքինվել վերջին հարվածից, մահմեդականներն օրերս նույնիսկ հատուկ ֆլեշմոբ էին կազմակերպել՝ առաջարկելով գրկել անցորդներին՝ «Իսլամը խաղաղության կրոն է» խոսքերն արտասանելով:
Ինչևէ̦ որպեսզի իսլամաֆոբիան Եվրոպայում նվազի և տեղացիներն այդքան ագրեսիվ չվերաբերվեն նորեկներին̦ առաջարկվում է, որ կառավարությունները կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն պաշտոնապես ճանաչելու իսլամաֆոբիան՝ որպես մարդու իրավունքների հիմնարար խախտում և սոցիալական համախմբվածության սպառնալիք: Անհրաժեշտ է համարվում  շարունակաբար վերահսկել իսլամաֆոբիայի ակտերն ու ճանաչել մահմեդական կանանց՝ համալսարաններում և աշխատատեղերում գլխաշոր կրելու իրավունքը:
Եվրոպան այսօր կանգնած է լուրջ ճգնաժամի եզրին, երբ արդեն շատերի կողմից ժողովրդավարության հումանիստական սկզբունքները հակադրության մեջ են դիտարկվում ազգային անվտանգության խնդիրների հետ: Հենց դրանով էլ պայմանավորված է վերջին շրջանում ողջ Եվրոպայում աջակողմյան տարբեր շարժումների ձևավորումն ու ակտիվացումը, հակամիգրացիոն կուսակցությունների առաջխաղացումն ու հաղթանակը ԵՄ տարբեր անդամ-երկրներում̦ ինչն էլ նոր մարտահրավեր է ժողովրդավար Եվրոպայի համար:

В Европе выросла исламофобия
После терактов в Париже страны Европы принимают меры безопасности. При этом в этих странах усилились негативные настроения против мусульман и беженцев. Поначалу беженцев воспринимали с состраданием, тепло, готовы были оказать помощь. После событий в Париже настроения изменились, стало больше противников принимать беженцев. Усилилась исламофобия, то есть все больше людей настроены против мусульман. В некоторых местах скоплений мусульман во Франции и за ее пределами стали появляться грубые исламофобские граффити. Возникают опасения, что недавние теракты могут привести к росту преследований мусульман по всему миру.
Согласно британской The Independent, мусульманская община Великобритании пожаловалась на увеличение числа нападений на женщин-мусульманок после терактов в Париже, а в Германии были случаи поджогов лагерей беженцев.
Согласно свидетельствам, собранным рабочей группой французского правительства по вопросам исламофобии, за неделю после терактов в Париже было зафиксировано 115 атак на почве религиозной и расовой ненависти.
Чаще всего нападениям подвергались девушки и женщины в возрасте от 14 до 45 лет, носившие хиджаб. Нападавшими в основном были белые мужчины в возрасте от 15 до 35 лет, большое число инцидентов происходило в общественных местах.
Под нападениями в докладе подразумеваются как словесные оскорбления (чаще всего речь идет о выражениях типа ''террорист'', ''бомбист'', ''подонок''), так и случаи физического воздействия. При этом отмечается, что их число, скорее всего, гораздо больше - многие пострадавшие слишком напуганы, чтобы обращаться в полицию и к активистам мусульманской общины, пишет Лента.ру.
Однако политики пытаются разъяснить людям, что между беженцами и террористами ''Исламского государства'' нет ничего общего, что экстремизм и терроризм не связаны с потоками беженцев, захлестнувшими Европу.
''Некоторые только и ждут такого момента, как сейчас, чтобы проявить свои расистские настроения'', - рассказывает один мусульманин, пишет "Российская газета". - ''Все обеспокоены прошедшими терактами. Исламофобия появилась не сама по себе - она была создана. СМИ и политики должны тщательнее подбирать слова''. ''Нет никакого ''Исламского государства'', это варварское государство. Мы - не они'', - говорит другой мусульманин.
Как сообщает "Российская газета", мусульмане во всем мире штурмуют социальные сети сообщениями "Мы не террористы", "Не от моего имени". Цитируют суры Корана, осуждают убийства невинных, записывают видео-обращения. "ИГИЛ не представляет ислам и мусульман, потому что он абсолютно не мусульманский. Мы должны объединиться, чтобы остановить эту группировку от разрушения ислама, потому что никакая религия не может поддерживать терроризм", - говорят участники сетевой акции.
В Париже, который до сих пор не оправился от шока, мусульмане на днях даже организовали флешмоб - предлагали обняться прохожим, говоря: ''Ислам - это мирная религия''.