Փարիզի դեպքերից հետո Եվրոպայում աճել է իսլամաֆոբիան
Փարիզում ահաբեկչական հարձակումներից հետո եվրոպական երկրներում կտրուկ ավելացել են բացասական տրամադրությունները մահմեդականների ու փախստականների նկատմամբ:
Սկզբում փախստականներին ավելի շատ խղճմտանքով ու կարեկցանքով էին վերաբերվում, շատ դեպքերում պատրաստ էին օգնել̦ սակայն Փարիզի ողբերգական իրադարձություններից հետո տրամադրությունները փոխվել են և գլուխ է բարձրացրել իսլամաֆոբիան: Ֆրանսիայում որոշ վայրերում սկսել են պատերին կոպիտ հայհոյախառն գրություններ հայտնվել մահմեդականների վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայում հարձակումներ են տեղի ունեցել հիջաբով կանանց վրա̦ իսկ Գերմանիայում անգամ փախստականների ճամբարներ են այրվել:
Ըստ իսլամաֆոբիայի հարցերով աշխատանքային խմբի տվյալների՝ Փարիզի դեպքերից ընդամենը մեկ շաբաթ անց կրոնական ատելության հողի վրա ավելի քան 120 հարձակումներ են տեղի ունեցել: Հիմնականում հարձակման են ենթարկվում 14-45 տարեկան աղջիկներն ու կանայք, ովքեր հիջաբ են հագնում̦ իսկ այդ հարձակումներն իրականացնում են հիմնականում 15-35 տարեկան տեղացի տղամարդիկ՝ այն էլ հասարակական վայրերում:
Ինչ վերաբերում է գրություններին և փողոցներում հնչող վիրավորական արտահայտություններին, ապա դրանցից ամենատարածվածներն են «ահաբեկիչներ»̦ «մարդասպաններ»̦ «պայթեցնողներ» և այլ արտահայտությունները:
Սակայն բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ ամեն կերպ փորձում են բացատրել ժողովրդին, որ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների և Մերձավոր Արևելքից Եվրոպա ժամանող փախստականների միջև իրականում ոչ մի կապ չկա, որ ամենից հաճախ հենց փախստականներն են դառնում այդ նույն ահաբեկիչների զոհերը:
««Իսլամական պետությունն» իսլամի հետ կապ չունի: Դա իրականում բարբարոսական պետություն է և մենք դատապարտում ենք նրանց»̦ - հայտնում են շարքային մահմեդականները Եվրոպայի փողոցներում:
«Մենք ահաբեկիչներ չենք», «Նրանք իրավունք չունեն գործել մեր անունից»̦ - վրդովվում են նրանք՝ մեջբերելով քառյակներ Ղուրանից, որը դատապարտում է առաջին հերթին հենց սպանությունը:
Փարիզում, որը դեռ չի ապաքինվել վերջին հարվածից, մահմեդականներն օրերս նույնիսկ հատուկ ֆլեշմոբ էին կազմակերպել՝ առաջարկելով գրկել անցորդներին՝ «Իսլամը խաղաղության կրոն է» խոսքերն արտասանելով:
Ինչևէ̦ որպեսզի իսլամաֆոբիան Եվրոպայում նվազի և տեղացիներն այդքան ագրեսիվ չվերաբերվեն նորեկներին̦ առաջարկվում է, որ կառավարությունները կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն պաշտոնապես ճանաչելու իսլամաֆոբիան՝ որպես մարդու իրավունքների հիմնարար խախտում և սոցիալական համախմբվածության սպառնալիք: Անհրաժեշտ է համարվում  շարունակաբար վերահսկել իսլամաֆոբիայի ակտերն ու ճանաչել մահմեդական կանանց՝ համալսարաններում և աշխատատեղերում գլխաշոր կրելու իրավունքը:
Եվրոպան այսօր կանգնած է լուրջ ճգնաժամի եզրին, երբ արդեն շատերի կողմից ժողովրդավարության հումանիստական սկզբունքները հակադրության մեջ են դիտարկվում ազգային անվտանգության խնդիրների հետ: Հենց դրանով էլ պայմանավորված է վերջին շրջանում ողջ Եվրոպայում աջակողմյան տարբեր շարժումների ձևավորումն ու ակտիվացումը, հակամիգրացիոն կուսակցությունների առաջխաղացումն ու հաղթանակը ԵՄ տարբեր անդամ-երկրներում̦ ինչն էլ նոր մարտահրավեր է ժողովրդավար Եվրոպայի համար:

After the terrorist attacks in Paris the negative sentiment against Muslims and refugees has drastically increased in European countries. Initially refugees were perceived with compassion, warmth and sympathy. After the events in Paris the mood has changed and an Islamaphobia raised against Muslims.
In some places in France and abroad began to appear rude Islamophobic graffities on walls. There are fears that recent attacks may lead to an increase in the persecution of Muslims around the world.
According to the Independent, UK Muslim community complained of the increasing number of attacks on Muslim women after the attacks in Paris, and in Germany there have even been cases of bombing the refugee camps.
According to the testimonies collected by the working group of the French government on issues of Islamophobia, a week after the terrorist attacks in Paris, there were 115 attacks motivated by religious or racial hatred.
Most often girls and women aged 14 to 45 who wear hijabs are subjected to these attacks. The attackers are mostly local men aged 15 to 35 and a large number of such incidents occur in public places.
There is also a great verbal abuse, as Euronews reports, when it comes to expressions such as ''terrorists'', ''bombers'', ''bastards'' directed to the ordinary Muslims in the streets.
However, politicians are constantly trying to explain to people that the refugees have nothing to do with the terrorists of ''Islamic State '', and that the extremism and terrorism are not related to refugee flows into Europe.
''Some were just waiting for such a moment to show their racist attitudes '' - told one Muslim to France24, - ''Islamophobia did not appear by itself - it was created. Media and politicians should choose their words more carefully''.
''There is no ''Islamic State''. It is a Barbaric state'' – told another Muslim.
Muslims around the world are also storming social networks reporting that they are not terrorists and quoting verses from the Koran, which condemns the killing of the innocent. "ISIL (Islamic State) does not represent Islam and Muslims. We must unite to stop this group from the destruction of Islam, because our religion does not support terrorism" – they say.
In Paris, which still has not recovered from the shock, the Muslims have even organized a flash mob - embrace offered to passers-by saying: ''Islam is a religion of peace.''