Սիրիայում առկա է ավելի քան 150 ահաբեկչական խմբավորում
Սիրիայի տարածքում գոյություն ունեն ավելի քան 150 ահաբեկչական խմբավորում, ընդ որում այդ ցուցակը դեռ համալրվում է: Այս մասին դեկտեմբերի 23-ին «Ինտերֆաքս»-ին է հայտնել  Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարի տեղակալ Գենադի Գատիլովը, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
«Սիրիայում առկա ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկը ներառում է  մոտ 163 կազմակերպություններ: Այս ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն իրականացվել Հորդանանի՝ որպես համակարգող երկրի, և  Սիրիային  աջակցող  այլ երկրների մասնակցությամբ », - ասել է նա:
Ավելի վաղ, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է համագործակցել նրանց հետ, ովքեր ցամաքային գործողություն են իրականացնում Սիրիայում ահաբեկիչների դեմ:

В Сирии существует больше 150 террористических группировок
На территории Сирии действует больше 150 террористических группировок, причем этот список будет пополняться, заявил ''Интерфаксу'' в среду, 23 декабря, замглавы МИД России Геннадий Гатилов, передает Lenta.ru.
''Список террористических организаций в Сирии насчитывает порядка 163 организаций, работа по нему будет продолжена при координирующей роли Иордании с участием других стран, входящих в Группу поддержки Сирии'', - сказал он.
Ранее, глава МИД России Сергей Лавров заявил, что Россия готова сотрудничать с теми, кто воюет с террористами в Сирии на земле.