Հայկական հարցը և Թուրքիան 2015-ին
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կամ, ավելի ճիշտ, առնչությունների կիզակետում 2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն էր: Ոգեկոչման արարողություններն ու Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը որոշակիորեն պայմանավորեցին Թուրքիայի քայլերը հայության և հայկական երկու պետությունների նկատմամբ:
Դեռևս 2014-ին Թուրքիայի նախագահական ընտրություններում հաղթանակից հետո ՀՀ արտգործնախարար Է. Նալբանդյանը վերջինիս էր հանձնել 2015-ի ապրիլի 24-ին Երևան ժամանելու մասին ՀՀ նախագահի հրավերը: Թուրքիայի ղեկավարը որևէ կերպ չարձագանքեց պաշտոնական այս նամակին, իսկ հունվարին պարզ դարձավ, որ Թուրքիան պատրաստվում է Եղեռնի հիշատակման օրը՝ ապրիլի 24-ին, նշել Գալիպոլիի ճակատամարտի օրը: Տոնակատարություններին մասնակցության հրավեր էր ուղարկվել 102 համաշխարհային առաջնորդների, այդ թվում՝ ՀՀ նախագահին՝ հիմնավորումով, որ Գալիպոլիի մարտերին իրենց մասնակցությունն էին ունեցել նաև օսմանյան բանակի հայ զինծառայողներ: Նշենք, որ Թուրքիան Գալիպոլիի ճակատամարտում իր հաղթանակը տոնում է միայն վերջին 20 տարիների ընթացքում, հիշատակման արարողությունները մշտապես նշվել են մարտին, հիմնականում՝ մարտի 18-ին: 2015-ին ապրիլի 24-ը՝ որպես Գալիպոլիի ճակատամարտի հիշատակման օր, ընտրվեց առաջին անգամ: ՀՀ նախագահի պատասխանը թուրքական հրավերին չուշացավ: Պաշտոնական նամակում Ս. Սարգսյանն Էրդողանին հիշեցնում էր Օսմանյան կայսրության զորքերի հայազգի հրետանավոր, կապիտան Սարգիս Թորոսյանի ճակատագիրը, ում ընտանիքը կոտորածների զոհ էր դարձել:
Ապրիլի 24-ին Թուրքիաում մեծ շուքով «տոնակատարություններ» կազմակերպելու նախաձեռնությունն ակնհայտ էր դարձնում դեռևս 2014-ին Էրդողանի կողմից Ցեղասպանության հարցում որդեգրված քարոզչական հնարքի կեղծությունը: Խոսքն Էրդողանի կողմից բարձրաձայնված «ընդհանուր ցավի» տեսության մասին է, որի շրջանակում Թուրքիայի ղեկավարը փորձում է նույն հարթության մեջ դիտարկել առաջին աշխարհամարտի տարիներին մահմեդականների՝ մասնավորապես թուրքերի կրած վնասներն ու հայերի կոտորածները: Հետագայում Թուրքիայի կողմից ձեռնարկված մի շարք գործողություններ ևս կապացուցեն, որ հայերիս նկատմամբ նման «ռևերանսները» զուտ քարոզչական նպատակներ են հետապնդում:
Հունվարի 29-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից միաձայն ընդունվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը, որը նախագահ Ս. Սարգսյանն ավելի ուշ հրապարակեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում: Փաստաթուղթը, հղում կատարելով 1919-1921թթ. Օսմանյան ռազմական արտակարգ ատյանների կողմից «Իրավական և մարդկային օրենքների դեմ» այդ ծանր ոճիրի ուղղությամբ կայացված դատավճիռներին՝ որպես եղելության իրավական գնահատականի, կոչ էր անում Թուրքիային ճանաչել Ցեղասպանության փաստը: Հռչակագիրը նաև «արտահայտեց Հայաստանի և հայ ժողովրդի միասնական կամքը Հայոց ցեղասպանության փաստի համաշխարհային ճանաչման հասնելու հարցում և նշեց, որ այդ նպատակով «մշակվում է իրավական պահանջների թղթածրար՝ դիտելով այն որպես անհատական, համայնքային և համազգային իրավունքների և օրինական շահերի վերականգնման գործընթացի մեկնարկ»:
Այս դրույթի հրապարակումը, ինչպես և Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում որդեգրված «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսը տարաբնույթ մեկնաբանությունների դաշտ հանդիսացան՝ մտահոգություն առաջացնելով նաև Թուրքիայում: Մասնավորապես ինչպես թուրքական, այնպես էլ ադրբեջանական մամուլում հայտնվեցին հրապարակումներ այն մասին, թե Հայաստանը տարածքային պահանջներ է ներկայացնում Թուրքիային: ՀՀ նախագահը թուրքական «Հյուրիեթին» տված հարցազրույցում շտապեց հերքել դա: «Հայաստանի Հանրապետությունն իր անկախացումից ի վեր երբեք Թուրքիային կամ որևէ այլ երկրի տարածքային պահանջներ չի ներկայացրել: Մեր պետության արտաքին քաղաքական օրակարգում նման խնդիր չի եղել և չկա: ... Մենք միջազգային հանրության լիիրավ ու պատասխանատու անդամ ենք, ... հարգում ենք միջազգային իրավունքի սկզբունքները, նույնը, իմիջիայլոց, ակնկալելով նաև մեր արևմտյան հարևանից, որը մինչ օրս ապօրինաբար փակ է պահում մեր երկրի հետ սահմանը»,-հայտարարել էր Ս. Սարգսյանը:
Ինչպես նախորդ մի քանի տարիներին, այնպես էլ 2015-ի սկզբին ակնհայտ էր, որ Թուրքիանչի պատրաստվում վավերացնել 2009-ին կնքված հայ-թուրքական արձանագրությունները: Միաժամանակ ակնհայտ էր, որ փաստաթղթերի՝ Հայաստանի և Թուրքիայի խորհրդարաններում գտնվելու փաստը հնարավորություն էր տալիս Թուրքիային շահարկել այն՝ որոշ երկրներում Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կասեցնելու նպատակով: Ուստի փետրվարի 16-ին ՀՀ նախագահը Ազգային ժողովից 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները հետ կանչելու մասին որոշում կայացրեց՝ համապատասխան նամակ ուղղելով ՀՀ ԱԺ նախագահին: Ինչպես և ակնկալվում էր, այս քայլը դրական արձագանք ստացավ սփյուռքում, ինչպես նաև հայաստանյան շրջանակներում:
Ավելի ուշ ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը հայտարարեց, որ «արձանագրությունների ճարտարապետները փորձել էին միանգամից շատ բանի հասնել», ինչն էլ դրանց տապալման պատճառ դարձավ։
Այս ամենի ֆոնին Թուրքիայի իշխանությունները 2015-ին շարունակում էին «կառուցողականություն» խաղալ հայկական հարցերում: Այն դրսևորվում էր երկու ուղղությամբ՝ անմիջականորեն պետական նախաձեռնությունների և Թուրքիայում Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման հասարակական միջոցառումներին կոպտորեն չխոչընդոտելու տեսքով: Պաշտոնական նախաձեռնություններից էին ապրիլի 24-ին Էրդողանի և Դավութօղլուի՝ հայերին հղված ուղերձները, որոնցում նրանք, «կիսելով հայ համայնքի վիշտը», կրկին հայկական հարցը ներկայացնում էին առաջին աշխարհամարտում Օսմանյան կայսրության բոլոր հպատակների կրած տառապանքների համատեքստում: Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Պոլսի Հայոց պատրիարքարանին ապրիլի 24-ին թույլատրվեց պատարագ մատուցել Սբ. Աստվածածնի հայկական եկեղեցում: Սակայն պատարագի ընթացքում այդպես էլ չհնչեց Ցեղասպանություն բառը, փոխարենը կրկին խոսվեց «համատեղ ցավի» մասին: Մինչ այդ՝ ապրիլի 23-ին, Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը չէր մասնակցել նաև «100 զանգ» համահայկական ակցիային, որի ընթացքում Հայ առաքելական եկեղեցու բոլոր թեմերում միաժամանակ ղողանջեցին զանգերը:
Հայկական հարցում կառուցողական երևալու համատեքստում դեռևս 2014-ին Թուրքիայի վարչապետ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական էր նշանակվել հայազգի Էթյեն Մահչուփյանը: Վերջինս, 2015-ի մարտին ելույթ ունենալով Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում, 1915-ի կոտորածներն անվանել էր Ցեղասպանություն: «Ինչպես երեկ ասացի, ինձ հայից ավելի օսմանցի եմ զգում։ Ես ազգայնական չեմ։ Սակայն 1915-ի ցեղասպանության մասին խոսելիս «Հայոց ցեղասպանություն» եմ ասում։ Ես մտածում եմ, որ դա ցեղասպանություն է եղել, քանի որ համապատասխանում է դրա բնորոշմանը»,- հայտարարել էր Մահչուփյանը։ Օրեր անց հայտնի դարձավ, որ Է. Մահչուփյանն ազատվել է Դավութօղլուի խորհրդականի պաշտոնից:
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Թուրքիայում ակնհայտ էր մտահոգությունը՝ կապված միջազգային մարմինների կողմից աճող ճնշման հետ, և շատ արդիական էր այդ ամենին Թուրքիայի արձագանքի հարցը: Այս համատեքստում իշխանություններն ընտրեցին հասարակական շրջանակներից բխող նախաձեռնություններին կոպիտ արձագանքից ձեռնպահ մնալու քաղաքականությունը: Ապրիլի 24-ին Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություններ տեղի ունեցան Ստամբուլում, Անկարայում, Բոդրումում, Իզմիրում և Դիարբեքիրում: Ստամբուլի կենտրոնական` Տաքսիմ հրապարակում հարյուրավոր մարդիկ, այդ թվում թուրք մտավորականներ, իրավապաշտպաններ էին հավաքվել և հայկական երաժշտության ներքո ծնկի իջնելով` հարգել 1.5 միլիոն հայ նահատակների հիշատակը: Միջոցառմանը մասնակցել էին նաև քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավորներ: Միջոցառում էր կազմակերպվել նաև Ստամբուլի «Հայդար փաշա» երկաթուղային կայարանում, որտեղից էլ 1915-ի ապրիլի 24-ին արտաքսվել էին հայազգի հայտնի մտավորականները: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մեկշաբաթյա միջոցառումների շարքում Ստամբուլում հրավիրվեց նաև Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված գիտաժողով, որի կազմակերպիչներից էր Լոս Անջելեսում Կալիֆոռնիայի համալսարանի ժամանակակից հայոց պատմության ամբիոնը:
2015-ին Թուրքիայում տեղի ունեցան կրկնակի խորհրդարանական ընտրություններ. Երկու քվեարկությունների արդյունքում էլ երեք հայ պատգամավորներ տեղեր զբաղեցրին Միլլի Մեջլիսում, վերջիններս ներկայացված էին իշխող «Արդարություն և զարգացում», քեմալական «Ժողովրդահանրապետական» և քրդամետ «Ժողովրդադեմոկրատական» կուսակցություններից: Մինչ այդ Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված հայ պատգամավորը Բերք Սահակ Թուրանն էր եղել, որ օրենսդիրում աշխատել էր 1961-1964 թթ:
Այս ամենի ֆոնին, սակայն, Թուրքիան շարունակում էր պայքարը ինչպես Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը խոչընդոտելու, այնպես էլ միջազգային հանրության ուշադրությունը Ցեղասպանությունից շեղելու ուղղությամբ: Օրինակ՝ դեռևս տարեսկզբին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի իշխանությունները կաշառել են Եգիպտոսի «Մուսուլման եղբայրներ»-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Կահիրեում առկա փաստաթղթերը ոչնչացնելու համար: Թուրքական Demokrat Haber-ի փոխանցմամբ, այդ մասին Եգիպտոսի կառավարության նիստի ընթացքում հայտարարել էր «Ջիհադ» կուսակցության հիմնադիր շեյխ Նաբիլ Նաիմը: Նա տեղեկացրել էր, որ Եգիպտոսում գտնվող փաստաթղթերն այրելու համար Թուրքիան ավելի քան 1 միլիոն դոլար է վճարել: Կահիրեում լույս տեսնող «Վեթո» թերթի հրապարակած տեղեկության համաձայն՝ հրկիզված փաստաթղթերի թվում են եղել այնպիսիք, որոնց առկայության պարագայում Թուրքիան միջազգային դատարաններում կհայտնվեր դժվարին իրավիճակում՝ կապված Ցեղասպանության ճանաչման հետ:
Ավելի ուշ Դեր Զորում ռմբակոծման էր ենթարկվել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված եկեղեցին: Այնուհետև հենց Թուրքիայում ներքաղաքական լարվածության և թուրք-քրդական բախումների ֆոնին արձանագրվեցին հարձակումներ հայկական եկեղեցիների նկատմամբ: Թուրք ուժայինների կողմից սեպտեմբերին Դիարբեքիրում հարձակման էր ենթարկվել հայ կաթոլիկ եկեղեցին, այնուհետև Մարդինում իրավապահները ներխուժել էին Սուրբ Գևորգ եկեղեցի:
Ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի և Հայաստանի միջև անուղղակի առճակատման դաշտ էր նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատում թուրք ազգայնական Դ. Փերինչեքի գործը: Թեև դատարանը վճիռը կայացրեց հօգուտ Փերինչեքի (ընդդեմ Շվեյցարիայի), այնուամենայնիվ Մեծ պալատն իր վճռով չեղարկեց ՄԻԵԴ ստորին պալատի՝ Ցեղասպանությանն առնչվող ձևակերպումները: Այս իմաստով իրավագետների կողմից վճիռը գնահատվեց Հայաստանի համար դրական, ով գործում ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ, ինչպես և Թուրքիան: Հետաքրքրական է նաև, որ վերջինս, հանդես գալով ի պաշտպանություն Փերինչեքի, չի հերքում Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածների փաստը: «Հայցորդը [Փերինչեքը] հարցականի տակ չի դրել կոտորածների և տեղահանությունների փաստը, պարզապես դեմ է հանդես եկել դրանք որպես ցեղասպանություն որակելուն», - նշված է թուրքական կողմի հայտում:
Թուրքիայի կողմից նման ձևակերպումը, ինչպես և տարվա ողջ ընթացքում հայկական հարցի նկատմամբ իշխանությունների կեցվածքը կրկին ընդգծում են այն փաստը, որ Ցեղասպանության հերքման ճանապարհին Անկարան փոխել է իր գործիքակազմը: «Իսկ ո՞ւր անհետացան Օսմանյան կայսրությունում ապրող 1,5 մլն հայերը» հարցին Անկարան այժմ առաջարկում է ուրույն պատասխան. «Նրանց մեծ մասը զոհվել է առաջին աշխարհամարտի զրկանքների հետևանքով, որոնք նաև բազում մահմեդականների մահվան պատճառ են դարձել», «կոտորածների կազմակերպման և իրականացման համար պետությունը պատասխանատու չէ»: Փաստորեն Թուրքիան, չհերքելով ակնհայտը, փորձում է հասնել նրան, որ միջազգային ատյաններում ջարդերը չստանան «ցեղասպանություն» իրավական որակումը՝ փորձելով ապացուցել, որ դրանք կազմակերպված չեն եղել պետականորեն: Ցավով պետք է նշել, որ մարտավարության այս փոփոխությունը Թուրքիային շատ ավելի ընկալելի է դարձնում միջազգային հանրության համար, քան նախկինում որդեգրված «ցեղասպանություն չի եղել» պարզ հերքումը: Մինչդեռ սրանով հանդերձ Թուրքիայի հակահայկական քաղաքականությունն իրականում որևէ փոփոխություն չի կրել:
Ցեղասպանության ճանաչումից ինչպես միջազգային հանրության, այնպես էլ հայերիս շեղելու նպատակն էր հետապնդում ղարաբաղյան ճակատում իրավիճակի սրումը, որում շատ փորձագետներ հակված են տեսնելու թուրքական հետքը: Թերևս պատահական չէ, որ հենց թուրքական զինատեսակներից են վերջին շրջանում գնդակոծվում հայաստանյան ու արցախյան գյուղերը, հենակետերը: Պատահական չէ նաև, որ թուրք գեներալների՝ Ադրբեջան այցելությունների հետ է զուգակցվում սահմաններին լարվածության աճը: Այս ամենի ֆոնին սպասելի և տրամաբանական է հնչում Դավութօղլուի հայտարարությունը. «Թուրքիան կաջակցի Ադրբեջանին մինչև ադրբեջանական հողերի լիակատար ազատագրումը»:
Ամփոփելով կարելի է եզրակացնել, որ շարունակելով թշնամական ու հակահայկական քաղաքականությունը տարածաշրջանում Անկարան միջազգային հանրային կարծիքի ճնշման ներքո (ինչն արտահայտվեց մի շարք պետությունների և կառույցների կողմից Ցեղասպանության ճանաչման ակտերով) փոխում է քարոզչությունը հայկական հարցում: Սա կարող է նրան ընկալելի դարձնել միջազգային հանրության աչքերում, եթե համարժեք արձագանք չլինի հայկական կողմից:
Միաժամանակ Ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումներին բազմաթիվ թուրք մտավորականների և իրավապաշտպանների մասնակցությունը թուրք և հայ հասարակությունների (կամ առնվազն հասարակական որոշ շրջանակների) մակարդակով անկեղծ երկխոսության որոշակի հույս են ներշնչում: Թերևս հենց այս համատեքստում կարելի է հասկանալ ՀՀ Նախագահի խոսքերը, որոնք հնչեցին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստին. «Այս ամենով հանդերձ, մենք թշնամանք չենք տածում թուրք ժողովրդի հանդեպ: Ավելին՝ փորձում ենք ստեղծել պայմաններ, որտեղ հայ և թուրք ժողովուրդները կկարողանան շփվել միմյանց հետ՝ գտնելու համար հաշտեցման ուղին»:

2015-ый: Армянский вопрос и Турция
В эпицентре армяно-турецких отношений в 2015-ом году была 100-летняя годовщина Геноцида армян. Церемонии поминовения и процесс международного признания Геноцида в определенной степени были обусловлены действиями Турции по отношению к двум армянским государствам.
Еще в 2014-ом, после победы Реджепа Тайипа Эрдогана на президентских выборах в Турции, министр иностранных дел РА Э. Налбандян вручил ему приглашение президента РА посетить Ереван 24 апреля 2015-го года. Руководитель Турции никоим образом не отреагировал на это официальное письмо, а в январе стало ясно, что Турция собирается в день поминовения Геноцида, 24 апреля, отметить дату сражения при Галлиполи. На это празднество были разосланы приглашения 102-ум мировым лидерам, в том числе и президенту РА - с обоснованием, что в сражении при Галлиполи также принимали участие армянские военнослужащие турецкой армии. Отметим, что свою победу при Галлиполи Турция празднует лишь последние 20 лет: церемонии поминовения всегда происходили в марте, в основном – 18-го числа. В качестве поминовения сражения при Галлиполи дата 24-ое апреля была выбрана в первый раз. Ответ президента РА на турецкое приглашение не запоздал. В официальном письме С. Саргсян напомнил Эрдогану о судьбе артиллериста войск Османской империи Саргиса Торосяна, чья семья стала жертвой погромов.
Инициатива Эрдогана о проведении именно 24 апреля в Турции "празднеств" с большой помпой сделала очевидной фальшивость предпринятого еще в 2014-ом пропагандистского трюка, направленного опять-таки против Геноцида армян. Речь здесь идет об озвучивании Эрдоганом теории "общей боли", в рамках которой руководитель Турции пытался рассмотреть в одной плоскости потери, понесенные в годы Первой мировой войны мусульманами, в частности – турками, и армянские погромы. Ряд действий, предпринятых Турцией в дальнейшем, также доказал, что подобные "реверансы" в адрес армян преследовали чисто пропагандистские цели.
29 января в Армении Государственной комиссией по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, единогласно была принята Всеармянская Декларация к 100-летию Геноцида армян, которую президент С. Саргсян позднее огласил на территории мемориала Цицернакаберд. Документ в качестве имевших место правовых оценок, ссылаясь на оглашенные против тяжелых преступлений приговоры Османских военных чрезвычайных трибуналов 1919-1921-х годов "Против правовых и человеческих норм", призывал Турцию признать факт Геноцида. Декларация также "отразила единую волю Армении и армянского народа в вопросе достижении всемирного признания факта Геноцида армян" и отметила, что в этих целях "разрабатывается пакет юридических требований, рассматривая его как старт процесса восстановления частных, общинных и международных прав и законных интересов".
Обнародование этого положения, как и принятый в рамках 100-летия Геноцида девиз "Помню и требую", стали предметом различных интерпретаций, вызвав озабоченность также в Турции. В частности, как в турецкой, так и в азербайджанской прессах появились публикации о том, что Армения предъявляет территориальные требования Турции. Президент РА в интервью, данном турецкой "Хюрриет", поспешил опровергнуть это. "Республика Армения с момента своей независимости никогда не предъявляла Турции или другой стране территориальных требований. В повестке внешней политики нашего государства подобной задачи не было и нет… Мы являемся полноправными и ответственными членами мирового сообщества… уважаем принципы международного права, то же самое, между прочим, ожидая от нашего западного партнера, который незаконно держит закрытыми границы с нашей страной", - заявил Серж Саргсян.
Как и в прошлые несколько лет, так и в начале 2015-го было очевидно, что Турция не собирается ратифицировать заключенные в 2009-ом году армяно-турецкие протоколы. Одновременно было ясно, что наличие этих документов в парламентах Армении и Турции давало возможность последней манипулировать этим фактом - с целью приостановить международное признание Геноцида в некоторых странах. Следовательно, 16-го февраля президент РА принял решение отозвать из Национального Собрания РА заключенные 10-го октября в Цюрихе армяно-турецкие протоколы, направив соответствующее письмо председателю НС РА. Как и предполагалось, этот шаг получил положительную оценку и в Диаспоре, и в Армении. Позднее бывший посол США в Армении Джон Эванс заявил, что "архитекторы протоколов пытались за раз достигнуть многого", что и стало причиной их провала.
На фоне всего этого турецкие власти в 2015-ом продолжали в армянских вопросах играть в "конструктивность". Она складывалась по двум направлениям – путем непосредственной государственной инициативы и путем отказа от грубого вмешательства в общественные мероприятия по поминовению жертв Геноцида. Примерами официальной инициативы были направленные 24-го апреля послания Эрдогана и Давутоглу армянам, в которых они, "разделяя горе армянской общины", вновь представляли армянский вопрос в контексте страданий всех поданных Османской империи. Турецкое правительство разрешило Армянской патриархии Константинополя провести мессу 24-го апреля в армянской церкви Св. Богородицы. Однако во время мессы так и не прозвучало слово Геноцид, вместо этого вновь говорилось о "совместной боли". До этого, 23-го апреля, Армянская патриархия Константинополя не участвовала также во всеармянской акции "100 колокольных звонов", во время которой во всех церквях Армянской Апостольской церкви одновременно зазвучали колокола – в память невинных жертв Геноцида 100-летней давности.
Для того, чтобы выглядеть "конструктивными" в армянском вопросе, еще в 2014-ом главным советником премьер-министра Турции Давутоглу был назначен Этьен Махчупян – армянин по происхождению. Последний, выступая в марте 2015-го в парламенте Великобритании, назвал погромы 1915-го года Геноцидом. "Как сказал вчера, я себя более чувствую османцем, чем армянином. Я не националист. Однако говоря о геноциде 1915-го года, я называю его "Геноцидом армян". Я думаю, что это был геноцид, поскольку соответствует его определению", - заявил Махчупян. Днями позже стало ясно, что Э. Махчупян был освобожден с должности советника Давутоглу.
В канун 24-го апреля в Турции была очевидна озабоченность, связанная с нарастающим давлением со стороны международных организаций и стал актуальным вопрос реакции Турции на происходящее. В данном контексте власти выбрали политику отказа от грубой реакции на инициативы, исходящие из общественных кругов. Вследствие этого имели место церемонии поминовения жертв Геноцида армян в Стамбуле, Анкаре, Бодруме, Измире, Диарбекире. На центральной площади Стамбула Таксиме собрались сотни людей, в том числе и турецкая интеллигенция, правозащитники, которые под звуки армянских мелодий опустились на колени, почтив память 1.5 миллионов армянских мучеников. В церемонии участвовали и депутаты от прокурдской партии "Мир и демократия". Было организовано мероприятие и на стамбульском вокзале "Гейдар паша", откуда были сосланы и убиты известные армянские мыслители. В рамках недельных мероприятий в Стамбуле был также организован симпозиум, посвященный Геноциду армян, одним из организаторов которого стала кафедра современной армянской истории Калифорнийского университета в Лос-Анжелесе.
В 2015-ом году в Турции состоялись повторные парламентские выборы. В результате выборов в Великом Национальном собрании получили места три армянских депутата. Последние были представлены правящей "Партией справедливости и развития", кемалистской "Народно-республиканской и прокурдской "Народно-демократической" партиями. До этого единственным армянским представителем в турецком парламенте был Берк Саак Туран, который работал в законодательном органе Турции в 1961-1964-ом годах.
Однако и сегодня Турция продолжает борьбу как в препятствовании международного признания, так и в смещении внимания международной общественности от Геноцида армян. Например, еще в начале года стало известно, что власти Турции подкупили "Братьев-мусульман" в Египте, чтобы те уничтожили хранящиеся в Каире документы по Геноциду армян. По сообщению турецкой Demokrat Haber, об этом во время заседания правительства Египта объявил основатель партии "Джихад" шейх Набиль Наим. Он информировал, что для того, чтобы сжечь находящиеся в Египте документы, Турция заплатила более чем один миллион долларов. Согласно информации выходящей в Каире газеты "Вето", в числе сожженых бумаг были и такие, при наличии которых Турция в международных трибуналах по признанию Геноцида очутилась бы в затруднительном положении.
Позднее в Дейр-эз-Зоре была подвергнута бомбардировке церковь, построенная в память жертв Геноцида армян. Затем в самой Турции на фоне внутриполитической напряженности и турецко-курдских столкновений были зафиксированы нападения на армянские церкви. Со стороны силовиков Турции в сентябре в Диарбекире была подвергнута нападению армянская католическая церковь, затем правохранители ворвались в церковь Святой Геворк.
В вопросе Геноцида полем непосредственного столкновения между Турцией и Арменией стало и дело турецкого националиста Д. Перинчека в Большой палате Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). Несмотря на то, что суд принял решение в пользу Перинчека (против Швейцарии), тем не менее Большая палата аннулировала связанные с Геноцидом формулировки нижней палаты ЕСПЧ. В этом смысле решение суда со стороны правоведов было оценено как положительное для Армении, которая, как и Турция, была привлечена к делу в качестве третьей стороны. Интересно, что Турция, выступая в защиту Перинчека, не отрицает факт погромов армян в Османской империи. "Ответчик (Перинчек) не ставил под вопрос факт погромов и сылок, просто он выступал против их квалификации в качестве геноцида", - было отмечено в иске турецкой стороны.
Подобная формулировка со стороны Турции, как и отношение властей к армянскому вопросу, вновь подчеркивают тот факт, что Анкара на пути отрицания Геноцида поменяла свой инструментарий. На вопрос "куда делись 1.5 миллиона армян, живших в Османской империи?" Анкара сегодня предлагает своеобразный ответ: "большая их часть погибла вследствии лишений во время первой мировой войны, что стало причиной смерти и многочисленных мусульман" или же "государство не несет ответственность за организацию и осуществление погромов". Фактически, Турция, не отрицая очевидное, желая достичь того, чтобы в международных инстанциях погромы не получили бы юридическую квалификацию "геноцид", пытается доказать, что они не были организованы на государственном уровне. К сожалению, нужно отметить, что подобная тактика делает позицию Турции более понятной для международной общественности, чем имевшее место ранее простое отрицание геноцида. Между тем - даже с учетом этого - антиармянская политика Турции реально не изменилась.
Обострение ситуации на карабахском фронте, где многие эксперты были склонны видеть турецкий след, преследовало цель отвлечь международную общественность, а также армян, от признания Геноцида. Возможно, не случайно, что в последнее время именно из оружия, произведенного в Турции, производится обстрел армянских и арцахских деревень, а также позиций армянских вооруженных сил. Не случайно также, что рост напряженности на границах прямо пропорционален визитам турецких генералов в Азербайджан. На фоне всего этого ожидаемо и логично звучит заявление Давутоглу: "Турция поддержит Азербайджан до полного освобождения азербайджанских земель".
Обобщая вышесказанное, можем заключить, что, продолжая враждебную антиармянскую политику в регионе, Анкара под давлением международной общественности (что проявилось в виде актов по признанию Геноцида рядом стран и организаций) меняет пропаганду в Армянском вопросе. Это может сделать Турцию в глазах международной общественности более адекватной, если не последует ответной армянской реакции.
Одновременно участие многочисленных представителей турецкой интеллигенции и правозащитников в мероприятиях, посвященных Геноциду армян, честный диалог не уровне турецкого и армянского обществ (или, как минимум, определенных кругов обществ), вселяет определенную надежду. Возможно, именно в этом контексте можно понять слова президента РА, которые были озвучены на заседании Комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида: "…Тем не менее, мы не испытываем вражду по отношению к турецкому народу. Более того, пытаемся создать условия, в которых армянский и турецкий народы смогут общаться друг с другом, чтобы найти пути к примирению".