Իրանը ստացել է 100 միլիարդ դոլարի արտասահմանյան սառեցված ակտիվները
Իրանը հասանելիություն է ստացել արտասահմանյան հաշիվներում պահվող մոտ 100 միլիարդ դոլար գումարին, որոնք սառեցվել էին 2012 թվականի Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցների ուժեղացման հետևաքով:
Խոսքը Չինաստանի, Հնդկաստանի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի և Թուրքիայի բանկերի հաշիվներում տարիների ընթացքում նավթային գործարքներից ստացված կուտակումների մասին է։
Այդ գումարներին Իրանի հասանելությունը արգելափակվել էր երկրի բանկային համակարգի միջազգային դրամափոխադրումների SWIFT համակարգից անջատելու հետևանքով:
«Միջուկային համաձայնագրի իրագործման մեկնարկից հետո իրանական այդ ակտիվները ամբողջովին սառեցվել են։ Եվ մենք այժմ կարող ենք օգտագործել դրանք»,- ասել է Իրանի կառավարության մամուլի խոսնակ Մուհամադ Բաքեր Նոբախտը:

Ирану вернули зарубежные активы на 100 млрд долларов
Власти Ирана объявили о разморозке зарубежных активов на сумму около ста миллиардов долларов, замороженных в связи с ужесточением международных санкций против страны в 2012 году, передает BBC.
Речь идет о прибыли от нефтяных сделок, которая в течение нескольких лет копилась на счетах в китайских, индийских, японских и банках других стран.
"Эти активы полностью разморожены и мы можем или пользоваться", - сказал официальный представитель правительства Мохаммед Бакр Новбахкт в интервью местному телевидению.
Как сообщается, репатриации фондов мешало отключение иранских банков от системы переводов SWIFT. В воскресенье Центробанк страны объявил, что доступ банков к системе восстановлен.