Անհրաժեշտ է հակազդել ադրբեջանական պրոպագանդայի նոր ալիքին
Այս օրերին Ադրբեջանի քարոզչամեքենան կրկին ակտիվ կերպով գործի է դրվել, և առաջիկա օրերին պրոպագանդայի մի նոր ալիք է սպասվում: Այս արշավի բաղկացուցիչ մասերից է կազմում Ադրբեջանի կողմից «ցեղասպանություն» տերմինի շահարկումը և դրա ոչ տեղին և անհարկի կիրառումը սեփական շահերն առաջ մղելու համար՝ ներկայացնելով իրադարձություններն աղավաղված կամ իրականությունից ընդհանրապես կտրված:
Ապատեղեկատվության տարածումն Ադբեջանի կողմից արդեն երկար տարիներ է, ինչ շարունակվում է: Գուցե սեփական երկրի ներսում այն արդարացնում է իրեն և որոշ առումով «դրական» ազդեցություն է ունենում՝ շեղելով սեփական հասարակության ուշադրությունը երկրի ներքին խնդիրներից, սոցիալական բարդ իրավիճակից՝ հնարավորինս զսպելով ներքաղաքական ցնցումները, սակայն  այն մի շարք խնդրներ է առաջացնում:
Նախ, ապատեղեկատվություն տարածելով սեփական հանրության մեջ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները նպաստում են թշնամու կերպարի ստեղծմանն` ի դեմս հայերի: Սա իր արտահայտումն է գտնում տարբեր իրավիճակներում և տարբեր մակարդակներով՝ սկսած դպրոցական դասագրքերից վերջացրած բարձր մակարդակի հայտարարություններով, այդ թվում՝ երկրի նախագահի մակարդակով: Ի դեպ, հայատյացության և Ադրբեջանի հասարակության մեջ թշնամու կերպարի ձևավորման վերաբերյալ կան կատարված բավականին լուրջ և հետաքրքիր աշխատանքներ, որոնք հիմնված են փաստերի վրա և ցույց են տալիս ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականության իրական պատկերը: Նման նյութերից են «Հայատյացությունն Ադրբեջանում» գիրքը, Azerichild.info, Safarov.org կայքերում տեղադրված նյութերը և այլն: Իսկ Ադրբեջանի կողմից այս օրերին այդքան ակտիվ շրջանառվող «Խոջալուի դեպքերի» վերաբերյալ թեզերի մտացածին և կեղծ բնույթը բացահայտվում է Xocali.net կայքում առկա հակափաստարկների և «Սովի և կրակի արանքում» վավերագրական ֆիլմի միջոցով:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հասարակության մեջ արդեն իսկ արմատավորված հայաֆոբիայի բացասական ազդեցությանը, ապա այն առաջին հերթին խաթարում է հայ և ադրբեջանցի հանրությունների միջև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը: Սա իր հերթին ապակառուցողական ազդեցություն է ունենում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Իսկ այն անձինք՝ մասնավորապես ակտիվիստներ, իրավապաշտպաններ, ովքեր «հանդգնում» են շեղվել իրենց իշխանությունների վարած քաղաքական գծից և դիտարկում են հայերին ոչ թե որպես թշնամի, այլ հարևան, ում հետ կարելի է շփվել և համագործակցության եզրեր փնտրել, այսօր գտնվում են ճաղերից այն կողմ: Սա, իհարկե, ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի իշխանությունները որևէ կերպ հակված չեն խաղաղ կարգավորման և ամեն ինչ անում են այն խոչընդոտելու, բազմաթիվ տարիների ջանքերը տապալելու համար:
Հաշվի առնելով այս ամենը և մոտեցող տեղեկատվական ալիքի վտանգները՝ անհրաժեշտ է առաջին հերթին տուրք չտալ Ադրբեջանի պրոպագանդային, լինել ավելի զգոն և անհրաժեշտության դեպքում հանդես գալ հակաթեզերով: Այս առումով, իհարկե, որոշակի դերակատարում պետք է ունենան նաև լրատվամիջոցները, որոնց խնդիրն է իրական պատկեր ցույց տվող նյութերի հրապարակումներով ցրել ադրբեջանական պրոպագանդայի մշուշը:

In these days the Azerbaijani propaganda machine again started to actively work, and in the coming days a new wave of propaganda is expected. A part of this campaign is the exploitation of the term "genocide" by Azerbaijan, and the appropriate and inappropriate use of this term for pushing its own interests, presenting the events in a distorted way or in a way that have nothing to do with the reality.
It is for many years that the spread of disinformation by Azerbaijan is going on. Maybe in its own country it justifies itself and in some sense it is having a "positive" effect, distracting public attention from the country's domestic problems, the difficult social situation, thus suppressing domestic shocks. However, it also raises a number of problems.
First, spreading disinformation among their own society, the Azerbaijani authorities contribute to the creation of the image of the enemy: this enemy being Armenians. This is reflected in different situations and at different levels, from the schoolbooks to high-level statements, including the President of the country. In fact, serious and interesting work has been done on examining the creation of the image of the enemy and hatred in the Azerbaijani society and these works are based on facts and show the real picture of the policy pursued by the Azerbaijani authorities. Such materials are the book "Armenophobia in Azerbaijan", the materials of Azerichild.info, Safarov.org websites, etc. The invented and the false nature of the thesis on "Khojaly events" that are so actively circulated in those days are revealed with the help of antithesis that can be found in Xocali.net website and with the documentary "Between Hunger and Fire: Power at the Expense of Lives."
As for the negative effects of the already rooted Armenophobia in the Azerbaijani society, it primarily affects the formation of trust between the Armenian and the Azerbaijani societies. This in turn has a destructive impact on the Karabakh conflict settlement process. And those people, particularly activists, human rights defenders, who "dare" to deviate from their government's political line and consider Armenians, not as an enemy, but a neighbor with whom they can communicate and seek cooperation, are currently in jails. This, of course, shows that the Azerbaijani authorities are not inclined to peace, they do everything to hinder it and to fail the efforts of so many years.
Given all this and the approaching wave of threats, it is necessary first of all not to yield to the Azerbaijani propaganda, be more alert and if necessary use antithesis. In this sense, of course, the media should also have its certain role. Their task is to show the real picture with their publications and disperse the fog of the Azerbaijani propaganda.