Անհրաժեշտ է հակազդել ադրբեջանական պրոպագանդայի նոր ալիքին
Այս օրերին Ադրբեջանի քարոզչամեքենան կրկին ակտիվ կերպով գործի է դրվել, և առաջիկա օրերին պրոպագանդայի մի նոր ալիք է սպասվում: Այս արշավի բաղկացուցիչ մասերից է կազմում Ադրբեջանի կողմից «ցեղասպանություն» տերմինի շահարկումը և դրա ոչ տեղին և անհարկի կիրառումը սեփական շահերն առաջ մղելու համար՝ ներկայացնելով իրադարձություններն աղավաղված կամ իրականությունից ընդհանրապես կտրված:
Ապատեղեկատվության տարածումն Ադբեջանի կողմից արդեն երկար տարիներ է, ինչ շարունակվում է: Գուցե սեփական երկրի ներսում այն արդարացնում է իրեն և որոշ առումով «դրական» ազդեցություն է ունենում՝ շեղելով սեփական հասարակության ուշադրությունը երկրի ներքին խնդիրներից, սոցիալական բարդ իրավիճակից՝ հնարավորինս զսպելով ներքաղաքական ցնցումները, սակայն  այն մի շարք խնդրներ է առաջացնում:
Նախ, ապատեղեկատվություն տարածելով սեփական հանրության մեջ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները նպաստում են թշնամու կերպարի ստեղծմանն` ի դեմս հայերի: Սա իր արտահայտումն է գտնում տարբեր իրավիճակներում և տարբեր մակարդակներով՝ սկսած դպրոցական դասագրքերից վերջացրած բարձր մակարդակի հայտարարություններով, այդ թվում՝ երկրի նախագահի մակարդակով: Ի դեպ, հայատյացության և Ադրբեջանի հասարակության մեջ թշնամու կերպարի ձևավորման վերաբերյալ կան կատարված բավականին լուրջ և հետաքրքիր աշխատանքներ, որոնք հիմնված են փաստերի վրա և ցույց են տալիս ադրբեջանական իշխանությունների վարած քաղաքականության իրական պատկերը: Նման նյութերից են «Հայատյացությունն Ադրբեջանում» գիրքը, Azerichild.info, Safarov.org կայքերում տեղադրված նյութերը և այլն: Իսկ Ադրբեջանի կողմից այս օրերին այդքան ակտիվ շրջանառվող «Խոջալուի դեպքերի» վերաբերյալ թեզերի մտացածին և կեղծ բնույթը բացահայտվում է Xocali.net կայքում առկա հակափաստարկների և «Սովի և կրակի արանքում» վավերագրական ֆիլմի միջոցով:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հասարակության մեջ արդեն իսկ արմատավորված հայաֆոբիայի բացասական ազդեցությանը, ապա այն առաջին հերթին խաթարում է հայ և ադրբեջանցի հանրությունների միջև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը: Սա իր հերթին ապակառուցողական ազդեցություն է ունենում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Իսկ այն անձինք՝ մասնավորապես ակտիվիստներ, իրավապաշտպաններ, ովքեր «հանդգնում» են շեղվել իրենց իշխանությունների վարած քաղաքական գծից և դիտարկում են հայերին ոչ թե որպես թշնամի, այլ հարևան, ում հետ կարելի է շփվել և համագործակցության եզրեր փնտրել, այսօր գտնվում են ճաղերից այն կողմ: Սա, իհարկե, ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի իշխանությունները որևէ կերպ հակված չեն խաղաղ կարգավորման և ամեն ինչ անում են այն խոչընդոտելու, բազմաթիվ տարիների ջանքերը տապալելու համար:
Հաշվի առնելով այս ամենը և մոտեցող տեղեկատվական ալիքի վտանգները՝ անհրաժեշտ է առաջին հերթին տուրք չտալ Ադրբեջանի պրոպագանդային, լինել ավելի զգոն և անհրաժեշտության դեպքում հանդես գալ հակաթեզերով: Այս առումով, իհարկե, որոշակի դերակատարում պետք է ունենան նաև լրատվամիջոցները, որոնց խնդիրն է իրական պատկեր ցույց տվող նյութերի հրապարակումներով ցրել ադրբեջանական պրոպագանդայի մշուշը:

Необходимо противостоять новой волне азербайджанской пропаганды
В эти дни пропагандистская машина Азербайджана вновь активно заработала, а в ближайшие дни ожидается еще новая волна пропаганды. Составной частью новой компании являются азербайджанские спекуляции вокруг термина "геноцид" и употребление этого термина к месту или не к месту для продвижения собственных интересов, когда события представляются в искаженном виде или вовсе оторваны от действительности.
Распространение дезинформации со стороны Азербайджана продолжается уже долгие годы. Может, внутри собственной страны такая политика и оправдывает себя, в определенном смысле имея "положительный" резонанс и отвлекая внимание общества от внутренних проблем, от сложной социальной ситуации, по возможности сдерживая внутриполитические потрясения. Вместе с тем это приводит к появлению ряда проблем.
Во-первых, распространяя дезинформацию внутри собственного общества, власти Азербайджана способствуют созданию образа врага в лице армян. Это находит свое проявление в различных ситуациях и на различных уровнях - начиная со школьных учебников, заканчивая заявлениями на высшем уровне, в том числе и на уровне президента страны. Кстати, в азербайджанском обществе проведены достаточно серьезные и интересные исследования по армянофобии и формированию образа врага – исследования, основанные на фактах и показывающие истинную картину проводимой азербайджанскими властями политики. Подобные материалы есть в книге "Армянофобия в Азербайджане", на сайтах Azerichild.info, Safarov.org и др. А столь активно циркулируемые в эти дни со стороны Азербайджана, имеющие вымышленный и фальшивый характер тезисы по "событиям в Ходжалу" разоблачаются путем помещенных на сайте Xocali.net антидоводов и документального фильма "Между голодом и огнем".
Что касается отрицательного воздействия уже пустившей корни в азербайджанском обществе армянофобии, то она в первую очередь разрушает формирование атмосферы доверия между армянскими и азербайджанскими обществами. Это, в свою очередь, имеет деструктивное воздействие на процесс урегулирования карабахского конфликта. А те лица, в частности, активисты, правозащитники, кто смеет "свернуть" с линии проводимой собственными властями политики и рассматривают армян не как врагов, а как соседей, с кем можно общаться и искать сферы сотрудничества, сегодня находятся за решеткой. Это, конечно, показывает, что власти Азербайджана никоим образом не склонны к мирному урегулированию и делают все возможное для воспрепятствования мирному процессу и для провала многолетних усилий.
Учитывая вышесказанное, а также угрозы приближающейся информационной волны, необходимо не только не поддаваться пропаганде Азербайджана, но и в случае необходимости выступать с антитезисами. В этом смысле, конечно, определенную роль должны сыграть СМИ, задача которых - публикация материалов, отражающих реальную картину, которая рассеет туман азербайджанской пропаганды.