ԻՊ պարագլուխներն Իրաքից և Սիրիայից փախչում են Լիբիա
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխներն Իրաքից և Սիրիայից փախչում են Լիբիա՝ հավաքագրելու նոր համախոհների: Այդ մասին հայտնել է ԻՊ-ի դեմ պայքարի միջազգային կոալիցիայի հրամանատարության պաշտոնական ներկայացուցիչ գնդապետ Սթիվ Ուորենը:
«Մենք Իրաքից և Սիրիայից ԻՊ-ի զինյալների մեծ արտահոսք չենք նկատում Լիբիա, սակայն արձանագրել ենք, որ այնտեղ են ուղևորվում խոշոր դաշտային հրամանատարները», - ամերիկացի սպայի խոսքը մեջբերել է «Աշ Շարկ ալ Աուսատ» թերթը: «Նրանք Լիբիա են գնում հարևան երկրներից զինյալներ հավաքագրելու նպատակով»,- պարզաբանել է Ուորենը:
Նա նաև նշել է, որ մոտ ժամանակներս Լիբիայում իսլամիստների դիրքերին ավիահարվածներ չեն պլանավորվում, սակայն «դրա հավանականությունը գնալով ավելի է մեծանում»:

Главари ИГ: из Ирака и Сирии в Ливию
Главари террористической группировки "Исламское государство" бегут в Ливию из Ирака и Сирии для вербовки новых пособников. Об этом сообщил официальный представитель командования международной коалиции против ИГ полковник Стив Уоррен, передает ТАСС.
"Мы не наблюдаем большого оттока боевиков ИГ в Ливию из Ирака и Сирии, однако заметили, что туда отправляются крупные полевые командиры", - приводит слова американского офицера общеарабская газета "Аш-Шарк аль-Аусат". "Они едут в Ливию с целью вербовки боевиков из соседних стран", - пояснил Уоррен.
Он также отметил, что нанесение авиаударов по позициям исламистов в Ливии в ближайшее время не планируется, однако "вероятность этого становится все выше".