Արցախի անկախության ճանաչումը չի կարող լինել ինքնանպատակ
ՀՀ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հնարավոր ճանաչման վերաբերյալ արդեն մի քանի օր է, ինչ բավականին ակտիվ քննարկումներ են ընթանում թե´ հայկական, թե´ միջազգային լրատվամիջոցներում: Այս խոսակցություններն էլ ավելի ակտիվացան «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» նախագծի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության եզրակացության հրապարակումից հետո:
ԶԼՄ-երի մեծ մասը (թե´  հայկական, թե´ արտասահմանյան) կառավարության կողմից օրինագծի վերաբերյալ  եզրակացությանը տված հավանությունը, անգամ եզրակացությանը չծանոթանալով, սխալաբար ներկայացրեց որպես կառավարության կողմից նախագծին դրական եզրակացություն, ինչն, ըստ էության, խեղաթյուրում էր իրականությունը:
Հատկանշական է, որ եզրակացությունում նշվում է, որ կառավարությունն այս նախագծի ընդունումը «պայմանավորում է Հայաստանի և Արցախի միջև քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում նաև արտաքին գործոնները», այլ կերպ ասած՝ ԼՂՀ ճանաչումն այս պահին նպատակահարմար չէ, և այն դիտարկվում է որպես հետագա հնարավոր զարգացումների արդյունք, այդ թվում՝ պայմանավորված արտաքին գործոններով:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի շրջանում շատերի մոտ ստեղծվել էր այնպիսի տպավորությունն, թե եկել է Հայաստանի կողմից ԼՂՀ-ն ճանաչելու ամենահարմար պահը, և դա այս իրավիճակում կլինի մեր համարժեք պատասխանը: Չենք կարող բացառել, որ այս հանգամանքը ևս իր դերակատարումն ունեցավ կառավարության եզրակացության սխալ ընկալման հարցում:
Այս համատեքստում, սակայն, պետք է հաշվի առնել մի քանի հանգամանք: Նախ, ՀՀ կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը չի կարող լինել ինքնանպատակ: Հայկական կողմերի առաջնահերթ նպատակը ԼՂՀ  միջազգային ճանաչումն է, և պետք է զերծ մնալ ցանկացած քայլից, որն այդ գործընթացը կարող է մտցնել փակուղի: Հաշվի առնելով նման բացասական նախադեպի առկայությունը (Հյուսիսային Կիպրոսի ճանաչումը Թուրքիայի կողմից)՝ մեր հաշվարկներում անհրաժեշտ է առավել քան համոզված լինել, որ ՀՀ կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը չի դառնա միակը, այլ, ընդհակառակը, կդառնա ճանաչումների շարքի մի բաղադրիչ: Քանի դեռ չկան երաշխիքներ, ՀՀ կողմից Արցախի անկախության ճանաչման նպատակահարմարությունը կշարունակի մնալ վիճելի ինչպես բանակցային գործընթացի վրա նրա ազդեցության, այնպես էլ հայկական կողմերի դիրքերի ամրապնդման տեսանկյունից:
Երկրորդ, ստեղծված նոր իրավիճակում ՀՀ կողմից համարժեք քայլն արդեն իսկ արված է: Կա տրված հանձնարարական պատրաստել Հայաստանի և Արցախի միջև ռազմատեխնիկական փոխօգնության համաձայնագիր, որի ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Այս համաձայնագիրն Արցախի համար կդառնա անվտանգության լրացուցիչ երաշխիք, ինչն իրավիճակի նման լարվածության պարագայում ունի էական նշանակություն: Այս համաձայնագիրը կփոխի իրավիճակ՝ ՀՀ-ԼՂՀ հարաբերությունները տեղափոխելով նոր հարթակ:
Այս ամենը վկայում է, որ ԼՂՀ անկախության ճանաչման նման կարևոր քայլը պետք է հիմնվի ռիսկերի և հնարավորությունների լուրջ հաշվարկների և սցենարային կանխատեսումների վրա: Այնուամենայնիվ,  միանշանակ է, որ  Ադրբեջանի կողմից հետագայում ցանկացած տիպի արկածախնդրության ձեռնարկման դեպքում այլ քայլ, քան ԼՂՀ ճանաչումն է, Հայաստանին չի մնա:

Recognition of Artsakh's Independence Cannot be an End in Itself
It is already several days the issue of possible recognition of the Nagorno-Karabakh Republic’s independence by Armenia is being very actively discussed both in Armenian and international media. These conversations further intensified after the publication of the RA Government's conclusion on the draft bill "On recognition of the Artsakh Republic."
Most of the media (both Armenian and foreign) without even getting acquainted to the conclusion of the Government, mistakenly presented the approval of the conclusion on the bill by the Government as a positive conclusion to the bill by the Government, which, actually, misrepresent the truth.
It is noteworthy that the adoption of this project the Government "conditions by the results of the discussions between Armenia and Artsakh, taking into account further developments, including external factors," in other words, recognition of NKR is not appropriate at this moment, and it is considered a result of possible further developments, including external factors.
During the period of April four-day war an impression was created that it is the right time for Armenia to recognize NKR, and in this situation it would be our adequate response. We cannot rule out that this fact has also played its role in the wrong perception of the Government's conclusion.
In this context, however, one should consider a few facts. First, the recognition of Artsakh's independence cannot be an end in itself. The primary goal is the international recognition of NKR, and one should refrain from any steps which can lead that process into a deadlock. Given the existence of such a negative precedent (the recognition of Northern Cyprus by Turkey), we need to be more than convinced in our estimations that the recognition of Artsakh independence will not be the only one, on the contrary, it will become one component in the series of recognitions. As long as there are no guarantees, the appropriateness of the recognition of Artsakh independence will remain controversial, both in terms of its impact on the negotiation process and strengthening the position of the Armenian sides.
Second, appropriate steps in this new situation are already taken. There is a task to prepare an agreement on mutual military-technical assistance between Armenia and Artsakh, the work on which is in the process. This agreement will be an additional guarantee for Artsakh's security, which is essential given this tension. This agreement will change the situation moving the relations between the RA and NKR into a new platform.
All this indicate that such an important step as the recognition of NKR independence should be based on serious calculations of risks and opportunities and scenario forecasting. However, it is clear that in case of any type of further adventurous behavior by Azerbaijan, Armenia will have nothing to do but recognize NKR.