Ի՞նչ տվեց Վիեննայի հանդիպումը Ադրբեջանին
Մայիսի 16-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչների՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի մասնակցությամբ Վիեննայում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո սա Սարգսյանի և Ալիևի առաջին հանդիպումն էր:
Ի՞նչ արդյունքներ արձանագրեց հանդիպումը:
Նախ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ նրանք վերահաստատել են, որ «հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում։ Համանախագահող երկրները շեշտել են 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը պահպանելու կարևորությունը»։ Սա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների և նրանց մոտեցումների մասով:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև համաձայնեցված կետերին, ապա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների համատեղ հայտարարության համաձայն դրանք կայանում են հետևյալում.
• Նախագահները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը,
• Հետագա էսկալացիայի ռիսկը նվազեցնելու նպատակով նրանք համաձայնել են հնարավորինս կարճ ժամանակում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի մշակումն ու տեղադրումը,
• Նախագահները համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գոյություն ունեցող գրասենյակի ընդլայնմանը,
• Նրանք համաձայնել են շարունակել ԿԽՄԿ հովանու ներքո իրականացնել անհետ կորած անձանց մասին տեղեկատվության փոխանակում,
• պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անցկացնել բանակցությունների հաջորդ փուլը հունիս ամսին փոխադարձաբար ընդունելի վայրում՝ նպատակ հետապնդելով վերսկսել բանակցությունները համապարփակ կարգավորման շուրջ:
Հավելենք նաև, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարը, ամփոփելով հանդիպման արդյունքները, նշեց նաև, որ «Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման պարամետրերի համաձայնեցման շուրջ աշխատանքը շարունակվելու է»: «Հավանաբար, հաշվի առնելով կողմերի միջև բավական լարված իրադրությունը՝ ստիպված կլինենք դա անել փուլ առ փուլ: Կարգավորման առաջին փուլի պարամետրերը համաձայնեցնելու հնարավորություն կա: Դրանք ձևակերպվել են ռուսական միջնորդության շրջանակներում, որը գործել է համանախագահների ընդհանուր մոտեցումներին համահունչ և ստացել է մեր ֆրանսիացի և ամերիկացի գործընկերների աջակցությունը», - հայտարարեց Լավրովը: Նա նաև հավելեց, որ հիմքեր կան ենթադրելու, որ «հայ և ադրբեջանցի բանակցողները տրամադրված կլինեն ձևակերպելու փոխզիջումներ»:
Ի՞նչ տվեց Վիեննայի հանդիպումն Ադրբեջանին:
Վիեննայում Ադրբեջանը ստիպված եղավ արձանագրել իր ռազմական արկածախնդրության տապալումը: Հարյուրավոր զոհերի գնով անգամ, Ադրբեջանը չկարողացավ հասնել իր ծրագրի իրագործմանը, որը հաստատ չէր կարող կայանալ նրանում, ինչ Ադրբեջանն ունի այսօր: Ադրբեջանը հույս ուներ սրընթաց պատերազմով առնվազն մի քանի շրջան գրավել և բանակցային սեղանին իր պայմանները թելադրել հայկական կողմերին:
Դա տեղի չունեցավ: Ընդհակառակը, Վիեննայի հանդիպումը ցույց տվեց, որ բանակցություններում զիջման գնացող կողմը հենց Ադրբեջանն է, որը երկար տարիների մերժումից հետո ստիպված եղավ համաձայնություն տալ հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը:
Ադրբեջանը ստիպված եղավ զիջել և իր համաձայնությունը տալ նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանը, ինչը Վիեննայի հանդիպման գլխավոր պայմանավորվածություններից մեկն էր:  Թեև այսօր ադրբեջանական կողմը փորձում է վիճարկել իր տված համաձայնությունը: «Անջեյ Կասպրշիկի լիազորությունների էական փոփոխություններ չեն կարող լինել: Այնտեղ նշվածը Մինսկի խմբի դիրքորոշումն է, մենք այդ հարցում պարտավորություններ չենք ստանձնել», - հայտարարում է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը: Ստացվում է, որ ադրբեջանական կողմը, ստիպված լինելով իր համաձայնությունը տալ այս կետին և, ըստ էության, պատրաստ չլինելով դրա կատարմանը, խուսափում է այդ մասին բարձրաձայնելուց ՝  փնտրելով այլ մեկնաբանություններ:
Ադրբեջանն, ըստ էության, վիճարկում է 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը պահպանելու կարևորությունը, որը շեշտադրվել է համանախագահող երկրների կողմից: Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարում է, որ «Ադրբեջանը Վիեննայի հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է տվել կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանը հետագա բանակցությունների շարունակման համար»: Այսինքն, Ադրբեջանն, ըստ էության, կրկին մատնացույց է անում ապրիլի 5-ին ձեռքբերված կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը, այլ ոչ թե 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը՝ կրկին խուսափելով մինչև վերջ հայտարարել այդ մասին:
Վիեննայի հանդիպումից հետո Ադրբեջանը և նրա նախագահ Իլհամ Ալիևը ստիպված եղան ընդունել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքները: Ադրբեջանը եկավ այն գիտակցման, որ չի կարող Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով: Դա հասկանում էին նաև Վիեննայի հանդիպման մասնակիցները:
Ադրբեջանում նաև հասկանում են, որ նման ռազմական արկածախնդրության դիմելու ևս մեկ հնարավորություն կարող է երկրորդ անգամ չտրվել: Ադրբեջանի գործողությունների վրա աչք փակելու, ուշ արձագանքելու և այլնի համար ներդրված քաղաքական, ռազմական, ֆինանսական և այլ ռեսուրսների վերականգնումը ևս հեշտ չի լինելու:
Ինչ վերաբերում է Վիեննայի հանդիպման այն արդյունքներին, որոնք Ադրբեջանն իր համար կարող է դրական համարել, ապա դրանք կայանում են հետևյալում:
Ադրբեջանը չպատժվեց ապրիլի սկզբին ԼՂՀ-ի դեմ լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա սկսելու համար: Նրան առնվազն չստիպեցին իր զորքերը հետ քաշել մինչև ապրիլի 1-ը եղած դիրքերը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման անհրաժեշտությունը չամրագրվեց (ընդամենը վերահաստատվեց հավատարմությունը հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը): ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, փորձելով գոհացնել կողմերին, կրկին խուսափեցին հասցեական հայտարարություններից՝ ագրեսորի համար չսահմանելով համապատասխան պատիժ: Ադրբեջանում, սովորության համաձայն, սա կարող է ընկալվել որպես «կանաչ լույս» հետագայում ևս նման արկածախնդրությունների դիմելու համար:

On May 16 in Vienna by the initiative of the American side the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan took place in which the representatives of foreign affairs of the co-chair states (Foreign Minister of Russia Sergey Lavorv, State Secretary of the US John Kerry and French Minister of State for European affairs, Harlem Désir) also took part. It was the first meeting between Sargsyan and Aliyev after the April four-day war.
What were the results of the meeting?
First, in the statement made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs it is stated that they reaffirm that: "the conflict cannot have a military solution." The Co-Chairs emphasized the importance of preserving the 1994 and 1995 ceasefire agreements. This is what refers to the Co-Chairs and to their positions.
As for the points agreed by the Presidents of Armenia and Azerbaijan, then according to the joint statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, they are as follows:
• The presidents reaffirms their commitment to the ceasefire regime and peaceful resolution of the conflict,
• In order to reduce the possibility of future violence they agreed to finalize the initiative of an investigation mechanism in a possible shortest term,
• The presidents agreed to expand the office of Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office,
• They agreed to continue the exchange of the information about the missing person under the auspice of ICRC,
• The presidents agreed to hold the next stage of the negotiations in June in a mutually accepted place aiming at starting the negotiations on comprehensive conflict settlement.
In addition summarizing the results of  the meeting the Russian Foreign Minister also noted that "the work on agreeing the final settlement  parameters of Karabakh conflict will continue."
"Probably taking into consideration the tense enough situation among the sides we will be forced to do it stage by stage. There is a possibility of agreeing on the settlement parameters of the first stage. They were formulated in the framework of the Russian mediation and are in parallel to the common stance of the Co-Chairs as well as received the supports of the French and the US Co-Chairs," Lavrov stated. He also added that there is ground to assume that "the Armenian and Azerbaijani negotiators will be prone to formulate compromises."
What did Azerbaijan gain?
In Vienna Azerbaijan was forced to accept the failure of its military adventure. At the expense of hundreds of human casualties Azerbaijan was not able to realize its plans, which for sure could not be what Azerbaijan has today. Azerbaijan hoped to occupy at least one region by a swift war in order to dictate its conditions to the sides on the negotiating table.
It did not happen. On the contrary, the meeting in Vienna showed that the very Azerbaijan is the side, which should make concessions in the negotiations and  after long years of refusal  Azerbaijan was forced to give its consent  to the deployment of investigation measures.
Azerbaijan was forced to concede and to agree to expand the office of Special Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, which become one of the main agreements of the Vienna meeting. Although today Azerbaijan tries to question its consent: "There can be no essential changes in Andrzej Kasprzyk’s powers. It is the position of Minsk Group mentioned there and we took no responsibility in that," Deputy Head of the Presidential Administration of Azerbaijan Novruz Mammadov stated. It turns out that the Azerbaijani side being forced to give its consent to this point avoids voicing it searching for other comments.
After Vienna meeting Azerbaijan and its President Ilham Aliyev were forced to accept the results of April four-day war. Azerbaijan realized that it cannot resolve Karabakh conflict in a military way. Vienna meeting participants also understand it.
Azerbaijan also understands that they cannot be given another opportunity to resort to military adventurism. The political, military, financial and other resources invested in closing eyes on Azerbaijan’s actions, in giving a late response and in other things will not be easy to regain either.
What refers to Vienna meeting and its results that can be positive for Azerbaijan, then they are as follows:
First, in essence Azerbaijan questioned the importance of preserving 1994 and 1995 ceasefire agreements which was emphasized by the Co-Chairs. This is the reason why Deputy Head of the Presidential Administration of Azerbaijan Novruz Mammadov declared that "in Vienna meeting Azerbaijan agreed on continuing the negotiations on further strengthening ceasefire regime." That is Azerbaijan once more pointed to the ceasefire agreement reached on April 5, but not to the ceasefire agreement reached in 1994 and 1995, once more avoiding to voice it.
And finally probably the most important: Azerbaijan was not punished for launching wide-scale military aggression. It was not forced to move its forces back to the positions before April 1, the unacceptability of the use or threat of the use of force was not confirmed in any way ( just the commitment  to  the ceasefire regime and peaceful resolution of conflict was re-confirmed).
The OSCE Minsk Group Co-Chairs  trying to please the sides again avoided addressed statements without defining an appropriate punishments for an aggressor. Azerbaijan, by force of habit, will perceive this as a "green light" to turn to provocations in the future as well.