Ի՞նչ տվեց Վիեննայի հանդիպումը Ադրբեջանին
Մայիսի 16-ին ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչների՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի մասնակցությամբ Վիեննայում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո սա Սարգսյանի և Ալիևի առաջին հանդիպումն էր:
Ի՞նչ արդյունքներ արձանագրեց հանդիպումը:
Նախ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ նրանք վերահաստատել են, որ «հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում։ Համանախագահող երկրները շեշտել են 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը պահպանելու կարևորությունը»։ Սա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների և նրանց մոտեցումների մասով:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև համաձայնեցված կետերին, ապա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների համատեղ հայտարարության համաձայն դրանք կայանում են հետևյալում.
• Նախագահները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը,
• Հետագա էսկալացիայի ռիսկը նվազեցնելու նպատակով նրանք համաձայնել են հնարավորինս կարճ ժամանակում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի մշակումն ու տեղադրումը,
• Նախագահները համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գոյություն ունեցող գրասենյակի ընդլայնմանը,
• Նրանք համաձայնել են շարունակել ԿԽՄԿ հովանու ներքո իրականացնել անհետ կորած անձանց մասին տեղեկատվության փոխանակում,
• պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անցկացնել բանակցությունների հաջորդ փուլը հունիս ամսին փոխադարձաբար ընդունելի վայրում՝ նպատակ հետապնդելով վերսկսել բանակցությունները համապարփակ կարգավորման շուրջ:
Հավելենք նաև, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարը, ամփոփելով հանդիպման արդյունքները, նշեց նաև, որ «Ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման պարամետրերի համաձայնեցման շուրջ աշխատանքը շարունակվելու է»: «Հավանաբար, հաշվի առնելով կողմերի միջև բավական լարված իրադրությունը՝ ստիպված կլինենք դա անել փուլ առ փուլ: Կարգավորման առաջին փուլի պարամետրերը համաձայնեցնելու հնարավորություն կա: Դրանք ձևակերպվել են ռուսական միջնորդության շրջանակներում, որը գործել է համանախագահների ընդհանուր մոտեցումներին համահունչ և ստացել է մեր ֆրանսիացի և ամերիկացի գործընկերների աջակցությունը», - հայտարարեց Լավրովը: Նա նաև հավելեց, որ հիմքեր կան ենթադրելու, որ «հայ և ադրբեջանցի բանակցողները տրամադրված կլինեն ձևակերպելու փոխզիջումներ»:
Ի՞նչ տվեց Վիեննայի հանդիպումն Ադրբեջանին:
Վիեննայում Ադրբեջանը ստիպված եղավ արձանագրել իր ռազմական արկածախնդրության տապալումը: Հարյուրավոր զոհերի գնով անգամ, Ադրբեջանը չկարողացավ հասնել իր ծրագրի իրագործմանը, որը հաստատ չէր կարող կայանալ նրանում, ինչ Ադրբեջանն ունի այսօր: Ադրբեջանը հույս ուներ սրընթաց պատերազմով առնվազն մի քանի շրջան գրավել և բանակցային սեղանին իր պայմանները թելադրել հայկական կողմերին:
Դա տեղի չունեցավ: Ընդհակառակը, Վիեննայի հանդիպումը ցույց տվեց, որ բանակցություններում զիջման գնացող կողմը հենց Ադրբեջանն է, որը երկար տարիների մերժումից հետո ստիպված եղավ համաձայնություն տալ հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը:
Ադրբեջանը ստիպված եղավ զիջել և իր համաձայնությունը տալ նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանը, ինչը Վիեննայի հանդիպման գլխավոր պայմանավորվածություններից մեկն էր:  Թեև այսօր ադրբեջանական կողմը փորձում է վիճարկել իր տված համաձայնությունը: «Անջեյ Կասպրշիկի լիազորությունների էական փոփոխություններ չեն կարող լինել: Այնտեղ նշվածը Մինսկի խմբի դիրքորոշումն է, մենք այդ հարցում պարտավորություններ չենք ստանձնել», - հայտարարում է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը: Ստացվում է, որ ադրբեջանական կողմը, ստիպված լինելով իր համաձայնությունը տալ այս կետին և, ըստ էության, պատրաստ չլինելով դրա կատարմանը, խուսափում է այդ մասին բարձրաձայնելուց ՝  փնտրելով այլ մեկնաբանություններ:
Ադրբեջանն, ըստ էության, վիճարկում է 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը պահպանելու կարևորությունը, որը շեշտադրվել է համանախագահող երկրների կողմից: Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարում է, որ «Ադրբեջանը Վիեննայի հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է տվել կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանը հետագա բանակցությունների շարունակման համար»: Այսինքն, Ադրբեջանն, ըստ էության, կրկին մատնացույց է անում ապրիլի 5-ին ձեռքբերված կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը, այլ ոչ թե 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը՝ կրկին խուսափելով մինչև վերջ հայտարարել այդ մասին:
Վիեննայի հանդիպումից հետո Ադրբեջանը և նրա նախագահ Իլհամ Ալիևը ստիպված եղան ընդունել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքները: Ադրբեջանը եկավ այն գիտակցման, որ չի կարող Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով: Դա հասկանում էին նաև Վիեննայի հանդիպման մասնակիցները:
Ադրբեջանում նաև հասկանում են, որ նման ռազմական արկածախնդրության դիմելու ևս մեկ հնարավորություն կարող է երկրորդ անգամ չտրվել: Ադրբեջանի գործողությունների վրա աչք փակելու, ուշ արձագանքելու և այլնի համար ներդրված քաղաքական, ռազմական, ֆինանսական և այլ ռեսուրսների վերականգնումը ևս հեշտ չի լինելու:
Ինչ վերաբերում է Վիեննայի հանդիպման այն արդյունքներին, որոնք Ադրբեջանն իր համար կարող է դրական համարել, ապա դրանք կայանում են հետևյալում:
Ադրբեջանը չպատժվեց ապրիլի սկզբին ԼՂՀ-ի դեմ լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա սկսելու համար: Նրան առնվազն չստիպեցին իր զորքերը հետ քաշել մինչև ապրիլի 1-ը եղած դիրքերը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման անհրաժեշտությունը չամրագրվեց (ընդամենը վերահաստատվեց հավատարմությունը հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը): ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, փորձելով գոհացնել կողմերին, կրկին խուսափեցին հասցեական հայտարարություններից՝ ագրեսորի համար չսահմանելով համապատասխան պատիժ: Ադրբեջանում, սովորության համաձայն, սա կարող է ընկալվել որպես «կանաչ լույս» հետագայում ևս նման արկածախնդրությունների դիմելու համար:

Встреча в Вене: итоги для Азербайджана
16 мая по инициативе американской стороны состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана при участии представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - министра иностранных дел России, госсекретаря США и госсекретаря по европейским делам Франции. Эта была первая встреча Саргсяна и Алиева после четырехдневной войны в апреле.
Какие результаты были достигнуты по итогам встречи в Вене?
Во-первых, в совместном заявлении стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ говорится, что они "вновь заявили о том, что не существует военного решения конфликта". Страны-сопредседатели настояли на "необходимости соблюдения соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов". Это – о странах-сопредседателях Минской группы ОБСЕ и их подходах.
Что же касается согласованных между президентами Армении и Азербайджана пунктов, то они состоят в следующем:
• Президенты подтвердили приверженность прекращению огня и мирному решению конфликта;
• В целях снижения риска продолжения эскалации они дали согласие на завершение в кратчайшие сроки работы над механизмами ОБСЕ  по проведению расследований инцидентов;
• Президенты согласились на расширение офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ;
• Они договорились продолжить обмен информацией о пропавших без вести под эгидой  МККК;
• Президенты условились о следующем раунде переговоров, который будет проведен в июне этого года в месте, подлежащем взаимному согласованию - в целях возобновления переговорного процесса, направленного на достижение всеобъемлющего урегулирования.
Добавим также, что министр иностранных дел России Сергей Лавров, подводя итоги встречи, отметил, что "работа по согласованию параметров окончательного урегулирования карабахской проблемы продолжится".
"Наверное, с учетом достаточно напряженной ситуации между сторонами, это придется делать поэтапно. Возможности согласования параметров первого этапа урегулирования есть. Они были сформулированы в рамках российского посредничества, которое действовало в русле общих подходов сопредседателей и получило поддержку наших французских и американских партнеров. У нас есть основания полагать, что армянские и азербайджанские переговорщики будут настроены на то, чтобы формулировать компромиссы", - заявил Лавров.
Что же дала встреча в Вене Азербайджану?
Азербайджану пришлось констатировать провал своей военной агрессии. Даже ценой сотен жертв Баку не смог добиться реализации своего плана, который определенно не мог состоять в том, что Азербайджан имеет сегодня. Он намеревался захватить, по крайней мере, несколько районов в Карабахе и диктовать армянским сторонам свои условия за столом переговоров.
Этого не случилось. Наоборот, встреча в Вене показала, что стороной, которая идет на уступки в переговорах, является именно Азербайджан, который после долгих лет отказа был вынужден согласиться на введение механизмов по проведению расследований инцидентов на границе.
Азербайджану пришлось уступить и дать согласие также на расширение Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, что является одной из важнейших договоренностей по итогам встречи в Вене. Хотя сегодня официальный Баку пытается оспаривать это свое данное в Вене согласие.  "Существенных изменений в полномочиях Анджея Каспршика быть не может. Указанное там является позицией Минской группы, мы же по этому поводу не брали обязательств", - заявляет заместитель руководителя администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов. Выходит, что Азербайджан, которому пришлось дать согласие на этот пункт и который, по-сути, не готов к его выполнению, избегает открыто говорить об этом, понимая все те риски, которые могут исходить из этого шага.
Азербайджан также оспаривает необходимость соблюдения соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов, которое было подчеркнуто странами-сопредседателями Минской группы. Заместитель руководителя администрации президента Азербайджана заявляет, что "на встрече в Вене Азербайджан дал согласие на укрепление режима прекращения огня для продолжения будущих переговоров". Это означает, что Азербайджан указывает на устную договоренность о прекращении огня, которое было достигнуто 5 апреля, а не на соглашения о прекращении огня 1994 и 1995 годов, хотя избегает прямо заявить об этом.
После встречи в Вене Азербайджан и сам президент Алиев были вынуждены признать результаты своей апрельской агрессии против НКР. Азербайджан осознал, что не может решить карабахской конфликт военным путем. Это было понятно и участникам встречи в Вене.
В Азербайджане понимают, что второй возможности для подобной авантюры у Баку может и не быть. Все те политические и военные ресурсы, которые Азербайджан вложил в то, чтоб на его действия закрывались глаза или на них реагировали с опозданием, будет нелегко восстановить.
Что же касается тех результатов встречи в Вене, которые Азербайджан может считать для себя положительными, то они состоят в следующем.
Азербайджан не был наказан за развязывание крупномасштабной агрессии против НКР. Его, по крайней мере, не принудили отвести свои войска к позициям, которые они занимали до 1 апреля; необходимость неприменения силы или угрозы силы не была зафиксирована (всего лишь была подтверждена приверженность прекращению огня и мирному решению конфликта). Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, пытаясь угодить сторонам, вновь воздержались от адресных заявлений и не определили соответствующее наказание для агрессора. В Азербайджане это может восприниматься как "зеленый свет" для того, чтоб и в будущем прибегать к подобным авантюрам.